اخبار کویت و ایرانیان مقیم کویت Iranians In Kuwait

معاون وزير دادگستري گفت: انتقال زندانيان ايراني از کويت به ايران براي ادامه تحمل کيفر با موافقت دولت کويت انجام مي‌شود.

سيدعلي رئيس‌الساداتي معاون هماهنگي امور بين قواي وزير دادگستري، با بيان اين خبر اظهار کرد: حدود 180 تا 210 زنداني ايراني در زندان‌هاي کشور کويت تحمل کيفر مي‌کنند.

وي ادامه داد: از اين تعداد 150 نفر تقاضاي ادامه دوران محکوميت در ايران را داده‌اند.

وي گفت: به موجب قانون موافقت‌نامه انتقال محکومان بين ايران و کويت، منعي براي پذيرش زندانيان ايراني از کشورهاي ديگر که تمايل به تحمل کيفر در کشورمان را دارند، وجود ندارد.

معاون هماهنگي امور بين قواي وزارت دادگستري، تعداد مجرمان کويتي در ايران را 2 نفر عنوان کرد و افزود: بيشترين نرخ جرايم زندانيان ما در کشور کويت به جرايم مواد مخدر مربوط مي‌شود.

رييس‌الساداتي خاطرنشان کرد: درخواست زندانياني که تقاضاي انتقال به ايران را براي تحمل کيفر داده‌اند بايد بررسي شود و پس از گذراندن اين فرآيند انتقال محکومان صورت خواهد گرفت.


برچسب‌ها: زندان, کویت, ایران, کیفر, جرم
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ساعت 16:16  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

امکان صادرات گاز به کویت از طریق عراق وجود دارد و در صورت امضای قرارداد ، گاز ایران به کویت صادر می شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که تجارت گاز از محورهای مهم برنامه ششم توسعه است، در گفتگو با شانا گفت: استعداد صادرات گاز از طریق عراق به کویت وجود دارد و این برنامه با امضای قرارداد عملیاتی می شود.

حمیدرضا عراقی در باره صادرات گاز به عراق نیز اظهار کرد: با تمهیداتی که سال گذشته انجام شد، صادرات گاز به عراق در پایان اردیبهشت آغاز می شود و این آمادگی از طرف ایران وجود دارد.


وی با بیان این که این طرح مراحل پایانی را طی می کند، یادآور شد: صادرات گاز به عراق (بغداد) با ارسال روزانه پنج تا هفت میلیون مترمکعب آغاز می شود و در نهایت به 25 میلیون مترمکعب می رسد.


به گفته وی، صادرات گاز به بصره نیز مراحل پایانی امضا قرارداد را طی می کند و برای ساخت خطوط انتقال گاز از اهواز به بصره، یک سال و نیم زمان نیاز است.


عراقی افزود: پیمانکار این طرح به صورت سرمایه گذار انتخاب شده است.


برچسب‌ها: گاز, ایران, کویت, نفت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ساعت 13:2  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

دادگاه تجدیدنظر کویت روز یکشنبه مسلم البراک سیاستمدار برجسته مخالف دولت و عضو پیشین مجلس این کشور را به اتهام توهین به امیر کویت، به 2 سال زندان محکوم کرد.

به نقل از آسوشیتدپرس از شهر کویت، ثامر الجدایی وکیل براک گفت که موکل وی در دیوان عالی خواستار تجدیدنظر در باره این حکم خواهد شد.

هواداران براک نیز قصد برگزاری تحصن در یکشنبه شب در برابر خانه وی را برای اعتراض به محکومیت وی، دارند.

براک در سخنرانی اکتبر 2012 در یک گردهمایی، از شیخ صباح الاحمد الصباح امیر این کشور درخواست کرده بود که این کشور را به سوی پرتگاه تاریک نکشاند.

وی همچنین گفته بود که کویت در معرض خطر تبدیل شدن به یک کشوراستبدادی قرار دارد.

براک پس از اعلام حکم در روز جاری به رسانه های محلی گفت که آماده تحمل مجازات زندان است، هر چند که نظرها و عقاید وی در خارج از زندان منتشر می شود.


برچسب‌ها: امیر کویت, زندان, مسلم البراک, شیخ صباح الاحمد الصباح, کویت
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۳ساعت 10:9  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
اعزام ۴ هزار سرباز آمریکایی به کویت، احتمال مداخله نظامی آمریکا در عراق را افزایش داده است. باراک اوباما از کنگره آمریکا خواست تا مجوز لازم برای اقدام نظامی علیه تروریست‌ها در خاورمیانه را صادر کند.
 
به گزارش العربیه، اوباما، فرمانده کل ارتش آمریکا، امکان عملیات گسترده نظامی همانند عملیات پیشین این کشور در عراق و افغانستان را منتفی می‌داند، اما او خواهان امکان استفاده از گزینه نیروهای نظامی برای جنگ با شبه نظامیان داعش برای سه سال آینده است.
 
به گزارش سایت بریتانیایی «دیلی می‌ل»، این نیروی نظامی علیه هر تشکیلات وابسته به گروه داعش در منطقه وارد کارزار خواهد شد.
 
ارتش آمریکا از سال ۲۰۱۱ و پس از پایان جنگ عراق یک نیروی نظامی به استعداد یک تیپ در کویت مستقر کرده است. این نیرو‌ها مجهز به تانک و خودروهای زرهی بردلی هستند. بیشتر سربازان این واحد نظامی دارای تجربه جنگ در منطقه خاورمیانه هستند.
 
سرهنگ گرگ سیرا، فرمانده نیروی اعزامی به کویت، خطاب به نیروهای خود گفت که در صورت درگیری با داعش نیتجه آن کاملا روشن است، و در ادامه افزود: «سرانجام، اگر ما وارد جنگ شویم، پیروی ما قطعی خواهد بود.»

برچسب‌ها: کویت, نیروی نظامی, ارتش, آمریکا, داعش
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۳ساعت 15:13  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

نیروهای امنیتی کویت موفق به شناسایی و بازداشت یک گروه 10 نفره شدند که مسئول جمع آوری حمایت‌های مالی برای داعش در داخل کویت بوده و به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده بودند.

به گزارش ایسنا، روزنامه کویتی الرای در شماره امروز خود به نقل از منابع امنیتی این کشور نوشت: دستگاه امنیتی از مدت‌ها قبل اقدامات مشکوک یک گروه 10 نفره را زیر نظر داشت و آنها را از نزدیک رصد می‌کرد. پس اینکه این گروه از ترکیه بازگشتند و دستگاه امنیتی مطمئن شد در این سفر مبالغی را در اختیار اعضای گروه تروریستی داعش قرار داده‌اند، تحقیقات خود را آغاز کرد و مشخص شد که پاسپورت‌های آنها مهر ورود و خروج کشور ترکیه را ندارد.

منابع امنیتی همچنین افزودند: پس از تحقیقات و بازجویی‌ها مشخص شد که متهمان در کویت برای حمایت از داعش پول جمع می‌کردند وبه شکل غیرقانونی به ترکیه سفر کرده و این مبالغ را در اختیار گروه تروریستی داعش قرار دادند.


برچسب‌ها: داعش, کویت, روزنامه کویتی, گروهک تروریستی
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۳ساعت 11:46  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

    روابط جمهوري اسلامي ايـران و دولت كويت  از نظر زماني  به دو دوره قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسـلامي تقسيم مي شود .

الف ـ روابـط دو كشور قبل از انقلاب اسلامي

       پس از اعلام استقلال كويت  ، ايران از جمله اولين كشورهايي بود كه آن را به رسميت شناخت .  با  تاسيس سفارت ايران در كويت در تاريخ 22 دي ماه 1340 ، مناسبات سياسي بين دو كشور رسما  آغاز شد. سفر شيخ صباح الاحمد الجابر الصباح وزير خارجه وقت كويت ( امير فعلي )  به تهران ، اولين سفر يك هيات بلند پايه سياسي پس از برقراري روابط بود كه در تاريخ 7/9/1346 انجام شد . يك ماه بعد يعني در دي ماه 1346 دومين هيات عاليرتبه كويتي به رياست امير اين كشور از تهران ديدار كرد و در پاسخ به اين سفر ، در آبان ماه 1347 محمد رضا پهلوي شاه سابق ايران در راس يك هيات بلند پايه سياسي ـ اقتصادي به كويت سفر نمود . در تاريخ 15/04/1349 نيز وزير خارجه وقت ايران از كويت ديدار كرد.

       مناسبات دو كشور ايران و كويت تا  آذر ماه 1351 با آهنگ رو به رشد ادامه داشت تا آن كه به دنبال حاكميت مجدد ايران بر جزاير سه گانه تنب بزرگ، تنب كوچك و ابوموسي در خليج فارس كه در تاريخ 9/9/1351 محقق گرديد ، روابط دو كشور رو به سردي گذاشت و اين شرايط تا آذر ماه 1352 كه مناسبات دو كشور مجدداْ به حالت عادي بازگشت ، ادامه پيدا كرد . روابط دو كشور تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران در بهمن ماه 1357 شاهد تحول خاصي نبوده است .

 

ب ـ روابط دو كشور بعد از پيروزي انقلاب اسلامي

       روابط ايران و كويت در طول سالهاي بعد از انقلاب اسلامي برخوردار از فراز و نشيب زيادي بوده است . پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران ، دولت كويت با اعزام شيخ صباح الاحمد الصباح وزير خارجه وقت اين كشور ( امير فعلي )  به تهران جهت ديدار با حضرت امام خميني (قدس سره) ، ضمن استقبال از سقوط رژيم شاه ، تشكيل دولت جديد در ايران را تبريك گفته و به رسميت شناخت .

       اما با شروع جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران در شهريور ماه 1359، دولت كويت در راستاي حمايت سياسي از رژيم عراق ، سفير خود از تهران را فرا خواند ، دولت ايران نيز با اتمام دوره ماموريت اولين سفير جمهوري اسلامي ايران در كويت در سال 1362، روابط ديپلماتيك خود با اين كشور را به سطح كاردار تنزل داد .

       پس از اشغال كويت توسط عراق در تاريخ 2 اوت 1990 ، جمهوري اسلامي ايران با اتخاذ يك موضع دوستانه و خيرخواهانه در همان ساعات اوليه و پيش از كشورهاي عربي و اسلامي منطقه ، اين اقدام را محكوم كرد و در طول دوره اشغال اين كشور نيز ميزبان دهها هزار كويتي كه در نتيجه تجاوز ارتش صدام ، كشورشان را ترك كرده بودند ، گرديد .

در پايان اشغال در سال 1991م نيز متخصصان ايراني بنا به درخواست دولت كويت ، نقش موثري در خاموش كردن چاه هاي مشتعل نفت اين كشور ايفاء كردند . موضع گيري اصولي و دوستانه جمهوري اسلامي ايران در دوران اشغال كويت ، زمينه هاي گسترش مناسبات دو كشور را فراهم ساخت و در پي معرفي سفراي جديد دو كشور ، سطح روابط سياسي فيمابين ارتقاء يافت .

عليرغم فراز و نشيب هاي روابط دو كشور در طول سالهاي گذشته ، در مجموع مناسبات و همكاريهاي دو جانبه در ابعاد گوناگون ، از روند مطلوبي برخوردار بوده و هيئتهاي متعددي در سطوح مختلف ميان دو كشور مبادله شده و اسناد متعددي _ حدود 61 سند _ نيز در زمينه هاي مختلف همكاري بين دو كشور به امضاء رسيده است . ضمن اينكه بيش از يكصد سفر از سوي مقامات دو كشور به تهران و كويت انجام شده است .

       دو كشور در چارچوب سازمان ها ،‌ محافل و مجامع منطقه اي و بين المللي همچون سازمان ملل متحد ، عدم تعهد و كنفرانس اسلامي نيز تشريك مساعي و همكاري خوبي با يكديگر داشته و معمولا از مواضع و پيشنهادات طرف مقابل حمايت مي نمايند.


برچسب‌ها: کویت, ایران, روابط بین الملل, انقلاب اسلامی, جمهوری اسلامی
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم بهمن ۱۳۹۳ساعت 6:17  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

یک روزنامه کویتی اعلام کرد رژیم صهیونیستی از وجود ژنرال ایرانی در جنوب سوریه کاملاً آگاه بود. او هدف اصلی حمله بود که از طریق رصد یک خط تلفن سوری رهگیری شد.

روزنامه کویتی «الرأی» فاش کرد که رژیم صهیونیستی بخوبی می‌دانست گروهی که در روز یکشنبه (28 دی ) در «قنیطره» واقع در جنوب سوریه هدف قرار داد، چه کسانی بودند و «محمد علی الله دادی» سردار ایرانی را توسط رصد  یک «خط تلفن» سوری رهیابی می‌کرده است.

الرأی افزود: الله‌دادی اواخر سال گذشته (2014) برای بر عهده گرفتن مسئولیت خود به سوریه رفته و در آنجا این خط همراه را دریافت کرده بود. وی به شکل مستمر میان پایگاه‌های مختلف در تردد بود و این اولین بازدید وی از قنیطره نبوده است.

بر اساس این گزارش هدف اصلی حمله رژیم صهیونیستی «جهاد» فرزند «عماد مغنیه» نبوده است بلکه هدف اصلی اسرائیل شهید الله دادی بوده است.

الرأی نوشت: اینکه اسرائیل اعلام کرده است که از وجود ژنرال ایرانی بی‌اطلاع بوده، فریب‌کاری است و در واقع سر خود را زیر برف کرده است.

این منابع افزودند: اسرائیل اعتقاد داشت می‌تواند به صورت مستقیم از مسئولیت فرار کند حتی اگر به شکل مستقیم به آن اعتراف کند زیرا اقدام نظامی او در خاک ایران نبود بلکه در اراضی سوریه اتفاق می‌افتاد که به آن تعرض کرده بود.

این روزنامه کویتی افزود: فرمانده الله‌دادی حدود یک ساعت و نیم قبل از وقوع حمله در قنیطره، دمشق را ترک کرده بود و این مزان کافی بود تا کمیته امنیتی اسرائیل کاملا آگاه شود چه کسانی در گروه هدف قرار داده شده، هستند. بنابراین اعتقاد رایج در محافل ایران آن است که فرار اسرائیل از مسئولیتش در این قضیه را نباید جدی گرفت.

منابع یاد شده در ادامه گفت‌وگو با روزنامه الرای کویت ادامه گفتند: ایران خوب می‌داند که فعلا امکان ندارد به صورت یک حمله متقابل پاسخ اسرائیل را بدهد و بهتر آن است که دوراندیشانه عمل کند. به این معنا که ایران ابتدا استحکامات خود را در طول نوار «جبل الشیخ» و قلمون و کوه‌های الشرقیه (به عنوان سلاح راهبردی‌اش که خارج از دسترس اسرائیل است) تا قنیطره و جولان را افزایش می‌دهد، مناطقی که مکان عملیات مقدماتی برای مقاومت و حزب‌الله هستند.

الرأی افزود: در ماه می 2104 از روی کار آمدن «حزب الله سوریه» منتشر کردیم . گروهی که اعلام کردیم تمام اعضای آن سوری هستند . این گروه برای وظایف محدود شکل گرفت و قصد نداشت جای هیچ نیروی دیگری را بگیرد بلکه برای اقدامات محرمانه و به شکل جنگ چریکی تشکیل شد.

بر اساس تقویم منابع نزدیک به «محور بازدارنده» آنچه در قنیطره اتفاق افتاد آنطور که برخی اعتقاد دارند کاری سطحی نبود بلکه اسرائیل به خوبی می‌فهمد حزب‌الله خط عملیاتی «الناقوره- قنیطره- جولان» را یک خط عملیاتی واحد می‌داند و انجام عملیات «حزب الله سوریه» حتمی است و فقط مسأله زمان مطرح است.

الرأی سپس اعلام کرد اینکه پس از حمله اسرائیل به گروه مذکور در قنیطره، نیروهای حزب‌الله سوریه در طول مرزها مستقر نشدند دلیلش آن بود که هنوز معارضان مسلح سوریه در طول مرزهای سوری-اسرائیلی هستند و نظام سوریه و متحدان آن می‌دانند رهایی از آنها آسان نیست و به یک یا دو سال و یا بیشتر زمان نیاز دارد.

در حمله روز یکشنبه علاوه بر جهاد مغنیه و شهید الله دادی، 5 عضو دیگر حزب‌الله نیز به شهادت رسیدند.


برچسب‌ها: سوریه, الله دادی, رژیم صهیونیستی, الرای کویت, حزب الله
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم بهمن ۱۳۹۳ساعت 16:24  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

یک سخنگوی وزارت خارجه کویت اظهارات اخیر حسن قشقاوی معاون کنسولی، پارلمانی و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه ایران درباره لغو روادید از سوی کویت برای اتباع ایرانی را تکذیب کرد.

به نقل از روزنامه "گلف نیوز" یک سخنگوی وزارت خارجه کویت در این باره گفت :" ما صدور روادید برای اتباع ایرانی را لغو نکرده ایم و به نظر می رسد اظهارات معاون وزارت امور خارجه ایران برای رسانه ها بد ترجمه شده باشد."

گفتنی است در پی اظهارات اخیر قشقاوی برخی رسانه های کویتی نوشتند؛ ایران می گوید دولت کویت صدور روادید برای اتباع ایرانی را لغو کرده است.

اما  این مقام وزارت خارجه کویت در این باره گفت:" منظور مقام ایرانی این بوده است که ایران حاضر است نظام درخواست روادید ورود اتباع کویتی به ایران را در صورت اقدام متقابل از سوی کویت، لغو کند."

دولت کویت سیاست های سخت گیرانه ای نسبت به صدور روادید دارد و در این زمینه حتی از سیاست های برخی کشورهای اروپایی و آمریکا نیز سخت گیرانه تر عمل می کند.

گفتنی است خبرگزاری های ایران روز پنج شنبه به نقل از قشقاوی در مراسم پایانی سومین نشست منطقه ای تخصصی گردشگری سلامت استانهای شرق و شمال شرق کشور در مشهد نوشتند:" با توجه به لغو روادید ورود گردشگران ایرانی به کشور کویت، ما نیز متقابلا همین اقدام را در ارتباط با اتباع کشور کویت انجام می دهیم."

قشقاوی در سخنان خود گفته بود ایران حاضر است به صورت متقابل به ویژه با کشورهای همسایه نظام لغو روادید ورود اتباع را لغو کند.

اما واکنش وزارت خارجه کویت نشان می دهد ، این امیر نشین ثروتمند حاشیه خلیج فارس همچنان به سیاست درهای بسته خود در زمینه ورود اتباع و گردشگران از دیگر کشورها ادامه خواهد داد.

کویت یکی از ثروتمند ترین و کم جمعیت ترین کشورهای جهان است . در آمد سرانه و سطح رفاه شهروندان کویتی به مدد در آمد های نفتی و جمعیت کم آن از بسیاری از کشورهای مرفه اروپایی و آمریکای شمالی هم بیشتر است.

سخنگوی وزارت خارجه کویت گفته است: مساله صدور روادید در نشست کمیته مشترک بین ایران و کویت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و دولت کویت هیچ تصمیم جدیدی در این زمینه نگرفته است.


برچسب‌ها: کویت, وزارت خارجه, قشقاوی, ایران, روادید
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۳ساعت 11:17  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

با گذشت چند ماه از تشکیل ائتلاف ضد داعش از سوی برخی از کشور ها به رهبری آمریکا، هنوز این ائتلاف نتوانسته است عملیاتی برای مبارزه با نیروهای داعش طراحی و اجرا کند.

این در حالی است که ارتش عراق به تنهایی توانست تا حد زیادی ضربه‌های سهمگینی به نیروهای داعش وارد کند و حتی در جاهایی که داعش در حال شکست بود، آمریکا با ارسال کمک‌های هوایی برای داعش، توانست مانع از شکست آنها شود.

گفته می شود اخیراً تعداد زیادی خودروی زرهی از سوی آمریکا به صورت دپو شده در کویت دیده شده است؛ این خودرو ها که تعدادشان بالغ بر 3100 دستگاه است، برای حرکت به سوی عراق برای مبارزه با آماده شده است.

از آنجایی که تا کنون این ائتلاف کار مهمی در مبارزه با داعش انجام نداده است به نظر می رسد این خودرو ها به منظور دیگری در کویت دپو شده باشند.


برچسب‌ها: کویت, خودرو زرهی, آمریکا, داعش, عراق
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم دی ۱۳۹۳ساعت 9:17  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه با شیخ صباح الاحمدالجابر الصباح امیر کویت دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصاد و دارایی (شادا)، در این دیدار که در کویت انجام شد شیخ خالد محمد خالد قائم مقام معاون امور محلی دفتر نخست وزیری این کشور و محمد خزاعی معاون وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران نیز حضور داشتند، علی طیب نیا پیام شفاهی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور ایران را به امیر کویت تقدیم کرد.

وزیر اقتصاد با توجه به پیام ریاست جمهوری کشورمان، مبنی بر ضرورت گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی و همکای های دو جانبه و منطقه ای، بر عزم جدی ایران برای تامین و تقویت روزافزون روابط دوجانبه تاکید کرد.

وی با اشاره به سفر اخیر امیر کویت به تهران، اظهار داشت: سفر جنابعالی به جمهوری اسلامی ایران، نقطه عطفی در گسترش روابط دو کشور است و بدون شک درایت شما، پشتوانه اصلی تلاش دو دولت برای برداشتن گام های جدید در راستای تعمیق هرچه بیشتر روابط دو جانبه محسوب می شود.

طیب نیا که به اتفاق هیات همراه از روز سه شنبه هفته جاری به کویت سفر کرده است، با تشکر از زحمات 'انس خالد الصالح' وزیر دارایی کویت جهت هماهنگی و برنامه ریزی این سفر، اظهار داشت: خوشبختانه در دوره اخیر، روابط ایران و کویت وارد فاز جدیدی از همکاری های مشترک و متقابل شده که امیدواریم روند جدید منشاء برکات و نعمات فراوانی برای ملت های دو کشور باشد.

وزیر اقتصاد کشورمان با بیان اینکه ما به ظرفیت های کویت برای بسترسازی به منظور تقویت همکاری های جمهوری اسلامی ایران و شورای همکاری خلیج فارس وقوف داشته و به نوعی انتظار چنین امری را نیز داریم، افزود: با توجه به ظرفیت های موجود در بخش های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران آمادگی داریم با همکاری کشور دوست و برادر، کویت پروژه های مشترکی را در بخش های مختلف به اجرا درآوریم.

طیب نیا خطاب به امیر کویت با یادآوری اینکه ما به اتفاق هیاتی عالیرتبه از دستگاه های اقتصادی کشور ایران بدنبال اجرایی نمودن توافقات جنابعالی و ریاست جمهوری اسلامی ایران هستیم، تصریح کرد: ما با توجه به ترکیب گسترده هیات همراه آماده هستیم با همکاران مان در دولت شما در زمینه های سرمایه گذاری، مناطق آزاد، بیمه ای، بانکی، گردشگری و ساخت مسکن اقدام کنیم.

وی افزود: تعاملات اقتصادی می تواند نقش موثرتری در ایجاد فضای مناسب برای گسترش روابط و همکاری های منطقه ای و بین المللی ایفا نماید، زیرا اگر عوامل اقتصادی فعال باشند، دیگر بخش ها نیز فعال خواهند شد و روابط دو کشور در مسیر مناسب و با سرعت بیشتری ارتقاء خواهد یافت.

طیب نیا با تاکید بر لزوم همکاری برای حل و فصل مشکلات و موانع همکاری های بانکی به منظور گسترش روابط تجاری و سرمایه گذاری طرفین، اظهار داشت: تلاش ما برای تحکیم مناسبات دوستانه با کشورهای جهان و منطقه است و در این چارچوب دست همکاری همه کشورهای دوست در منطقه را برای تحقق این سیاست و نیز توسعه و شکوفایی این منطقه مهم به نحوی که مردم از منافع آن بهره مند گردند به گرمی می فشاریم.

وزیر اقتصاد کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعمال گروه های تکفیری که کشورهای منطقه و حتی شمال آفریقا را با ناامنی و بحران مواجه نموده اند، ادامه داد: باید با تشویق به اعتدال، جلوی تندروهایی که باعث اختلاف مذهبی در جهان اسلام می شوند را بگیریم و از این منظر ضرورت دارد کشورهای منطقه مواضع مشترک و واحدی در قبال گروه های افراطی اتخاذ کنند.

وی با اشاره به مذاکرات و گفتگوهای ایران با کشورهای عضو 1+5 و موفقیت آمیز خواندن روند این مذاکرات، اظهار داشت: امیدواریم با رفع سوء نیت ها و سوء برداشت ها از اقدامات صلح آمیز هسته ای ایران، همکاری منطقه ای و بین المللی توسعه و گسترش یابد.

بنابر این گزارش، شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت نیز طی سخنانی ضمن ابراز علاقه به دولت و ملت ایران و تشکر از پیام محبت آمیز رئیس جمهور ایران، آمادگی خود و دولت کویت را برای همکاری های بین دو کشور و رفع موانع موجود اعلام کرد.

در این ملاقات همچنین امیر کویت اظهار امیدواری کرد که بتواند در آینده نزدیک پذیرای رییس جمهور اسلامی ایران در کشور متبوع خود باشد.


برچسب‌ها: وزیر اقتصاد, امیر کویت, اقتصاد, جمهوری اسلامی, شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم دی ۱۳۹۳ساعت 9:10  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

دادستانی کل کویت یک استاد دانشگاه را به اتهام اهانت به شیعیان و دبیر کل حزب الله لبنان محاکمه می کند.

به گزارش پایگاه خبری المختصر، دادستانی کل کویت استاد دانشکده شریعت در پایتخت این کشور را به اتهام اهانت به شیعیان و دبیر کل حزب الله لبنان محاکمه می کند.

وزارت کشور کویت چهار شنبه این هفته پرونده "محمد الهجاری" را برای تحقیقات بیشتر در اتهام اهانت به مذهب تشیع و سید "حسن نصرالله " به دادستانی واگذار کرد.

این استاد دانشگاه به خاطر نوشته ای در توئیتر، که در سال 2012 منتشر کرده بود از طرف وزارت کشور متهم شدکه به شیعیان و سید حسن نصرالله اهانت کرده است.

الهجاری در همایشی در دانشکده شریعت نیز مطالبی علیه ازدواج موقت بیان کرد که موجب شد دانشجویان دختر دانشکده در شکایتی، او را متهم کنند که به ادیان اهانت کرده است و در پی فتنه انگیزی است.

"دویم مویزری" وکیل مدافع این متهم می گوید:"الهجاری بر اساس متن شکایت دختران دانشجو، متهم است که به تشیع اهانت کرده است ضمن اینکه وزارت کشور نیز پرونده ای برای او گشوده و او را متهم کرده است به سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اهانت کرد."

مویزری افزود:" اتهام به سید حسن نصرالله سبب شگفتی الهجاری شده است زیرا او معتقد است حزب الله نماینده مذهب تشیع نیست زیرا او اصلا عالم دینی محسوب نمی شود بلکه رئیس حزبی است که بسیاری از کشورها این حزب را در فهرست تروریست جای داده اند."

وکیل مدافع متهم افزود:« موکل من اتهام های وارده را بی اساس می داند و معتقد است در دانشکده شریعت فقط گفته ام ازدواج موقت را همه سنی ها و بخشی از علمای شیعه حرام می دانند، ضمن اینکه او از اساس اتهام به تمسخر گرفتن مذهب تشیع را تکذیب کرده است."


برچسب‌ها: کویت, استاد دانشگاه, تشیع, دادگاه, محمد الهجاری
+ نوشته شده در  جمعه پنجم دی ۱۳۹۳ساعت 22:27  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین روز دوشنبه اعلام کرد که بر اثر سقوط یک فروند بالگرد این نیرو در هنگام اجرای ماموریت آموزشی در کشور کویت در حاشیه خلیج فارس، 3 خدمه آن زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیانیه فرماندهی نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین می افزاید: یک فروند بالگرد 'ام اچ -60- اس بامداد یکشنبه در هنگام پرواز آموزشی بر فراز خشکی در پایگاه 'کمپ بوهرینگ' کویت سقوط کرده است.

نیروی دریایی آمریکا افزود: همه 6 سرنشین این بالگرد زنده مانده و برای معاینه و درمان به تاسیسات درمانی نزدیک این پایگاه انتقال یافتند. 3 تن از این خدمه که جراحت های مختصری برداشته بودند، پس از درمان، ترخیص شدند.

بر اساس این بیانیه، این حادثه در نتیجه اقدام خصمانه نبوده و علت آن در دست بررسی است.

از حدود 35 هزار نظامی آمریکایی مستقر در منطقه خاورمیانه در خارج از عراق، تقریبا 15 هزار نظامی در خاک کویت مستقر هستند.

همچنین قرار است حدود 3 هزار و 100 نظامی آمریکا به بهانه نبرد با گروه تروریستی داعش به عراق اعزام و در این کشور مستقر شوند.


برچسب‌ها: بالگرد, هلی کوپتر, آمریکا, کویت, خاورمیانه
+ نوشته شده در  جمعه پنجم دی ۱۳۹۳ساعت 13:45  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به‌ویژه کویت و عربستان‌سعودی با افزایش عرضه و ارائه تخفیف‌های ویژه و درست حسابی به مشتریان، شیب سقوط آزاد طلای سیاه را تندتر از روزهای گذشته کرده‌اند.
 
به گزارش آرمان،  بر این اساس پس از کاهش قیمت رسمی فروش نفت توسط آرامکوی عربستان سعودی و شرکت سومو «شرکت بازاریابی فروش نفت عراق»، شرکت ملی نفت کویت هم قیمت هر بشکه نفت خود را نزدیک به چهار دلار کاهش داد.
 
به گزارش کویت، قیمت فروش رسمی محموله‌های نفت خام ماه ژانویه 2015 را با بالاترین تخفیف از 6 سال گذشته تا کنون تعیین کرده به طوری که قیمت فعلی میانگین شاخص قیمت نفت دوبی- عمان خواهد بود.
 
همزمان با راه‌اندازی دور جدید جنگ کاهش قیمت نفت توسط کشورهای عضو اوپک و ناکامی دیپلماسی انرژی وزارت نفت ایران و سایر کشورهای حامی قیمت‌های بالای نفت در اوپک، عربستان سعودی هم عرضه طلای سیاه خود به بازار جهانی را افزایش داده است.رویترز با انتشار گزارشی اعلام کرده است، یک منبع آگاه صنعت نفت گفت:‌ عرضه نفت عربستان در ماه نوامبر نسبت به ماه قبل‌تر افزایش یافته که نشان‌دهنده این است که در سیاست نفتی این کشور به‌رغم اشباع بازار و سقوط آزاد قیمت نفت هیچ تغییری رخ نداده است.
 
از این‌رو عربستان‌سعودی در ماه نوامبر روزانه 9 میلیون و 420هزار بشکه نفت عرضه کرده که نسبت به ماه اکتبر روزانه 40هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد. با ادامه توطئه نفتی برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در بازار جهانی نفت، بهای هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه ژانویه به کمتر از 62 دلار سقوط کرد و نفت سبک آمریکا کمتر از 58 دلار در هر بشکه معامله شده است، این درحالی است که اواسط تابستان سال‌جاری قیمت هر بشکه نفت بشکه‌ای حدود 115 دلار بود .مهر نوشت؛ سیدمحمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک هفته گذشته با انتقاد از دیپلماسی وزارت نفت در نشست یکصد و شصت و ششم اوپک از احتمال سقوط قیمت نفت تا بشکه‌ای 50 دلار خبر داده و گفته بود: نفت ارزان هدیه عربستان به آمریکا است.

 


برچسب‌ها: کویت, عربستان سعودی, نفت, جنگ نفتی, خلیج فارس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۳ساعت 10:19  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
منابع محلی سوری در استان دیر الزور، واقع در شرق سوریه از ترور سرکرده کویتی گروهک تروریستی تکفیری «داعش» در این استان خبر دادند.
 
به گزارش فارس از دمشق، منابع محلی سوری در استان دیر الزور، در شرق این کشور اعلام کردند که افراد مسلح ناشناس نیمه شب گذشته اقدام به ترور سرکرده کویتی گروهک تروریستی تکفیری داعش در شهر مرزی «الرمادی» عراق کردند که در شهر «البو کمال» دیر الزور حضور داشت.
 
این گزارش‌ها توضیح می‌دهد که این سرکرده کویتی داعش در منطقه «الجمعیات» شهر مرزی البوکمال سوریه و در حین رانندگی توسط افراد مسلح ناشناس ترور شد.
 
از سوی دیگر درگیری میان نیروهای ارتش سوریه و عناصر تکفیری وابسته به داعش در منطقه «حویجه صکر»، اطراف شهر دیر الزور با یکدیگر درگیر شدند تا دیگر یگان‌های ارتش سوریه نیز مواضع داعش در شهرهای دیر الزور و المو حسن و شهرک‌های البو عمر و حطله و اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور و پل السیاسه و پل الکامنات را هدف قرار دهند و ده‌ها تروریست تکفیری داعشی را به همراه تجهیزات‌اشان در این منطقه به هلاکت رسانده و زخمی کنند.
 
این گروهک تروریستی تکفیری در ادامه ایجاد رعب و وحشت در میان اهالی و ساکنان مناطق مختلف استان دیر الزور و ریف آن، روز گذشته اقدام به شلاق زدن یک جوان سوری در شهر «المیادین» از توابع ریف دیر الزور کردند.
 
اتهام این جوان سوری ایجاد مزاحمت برای یک خانم بنابر ادعای داعش بود.

برچسب‌ها: داعش, تروریست, کویت, دیر الزور, تکفیری
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم آذر ۱۳۹۳ساعت 7:47  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اعضای انجمن دوستی ایران و کویت، به نقش تشکیل انجمن دوستی میان دو کشور در روابط دو ملت اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران حدی برای روابط با کویت قائل نیست.

علی جنتی شامگاه دوشنبه در دیدار با اعضای انجمن دوستی ایران و کویت افزود: تلاش های این هیات در کشور کویت برای همکاری با ایران ستودنی است و باید همواره بر از بین بردن چالش ها تاکید داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه روابط ملت ها پایه و اساس روابط میان دولت هاست گفت: مردم کویت و ایران همواره روابط خوبی با یکدیگر داشته اند و سفیر کشور کویت در ایران نقش موثری در این امر داشته است.

جنتی اظهار کرد: ما بر این باوریم که روابط مردمی، زمینه ساز روابط سیاسی و دیپلماتیک است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تاکید بر گسترش همکاری های فرهنگی و هنری میان دو کشور نیز گفت: گسترش این نوع روابط، منجر به آشنایی ملت ها با آداب، رسوم و تفکر یکدیگر می شود و در نهایت دیگر روابط از جمله حوزه های سیاسی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

در ادامه این دیدار که در محل هتل اسپیناس تهران انجام شد، رئیس انجمن دوستی ایران و کویت گفت: روابط میان دو کشور ایران و کویت در تمامی زمینه ها از جمله مناسبت های اقتصادی، سیاسی و علمی و فرهنگی می تواند با فعالیت های مردمی به شکل خوب و مناسبی ادامه یابد.

'عبدالرحمن العوضی'، با اشاره به اینکه در انجمن دوستی میان ایران و کویت نمایندگان مختلفی از گروه های جداگانه وجود دارد؛ ادامه داد: با توجه به اینکه ایران یک کشور بزرگی است و در منطقه نقش موثری را ایفا می کند؛ این انجمن نقش به سزایی در ایجاد روابط دوستانه می تواند داشته باشد.

همچنین در این دیدار مدیر اداره خلیج فارس در وزارت امور خارجه، گفت: بعد از سفر امیر کویت به تهران، رغبت برای توسعه روابط میان دو کشور آغاز شده است و هر ماه شاهد سفر هیات های دو کشور هستیم.

'محمد فرازمند' افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره آمادگی خود را برای توسعه روابط بین المللی اعلام می کند و در آینده نزدیک شاهد سفر وزیر امور اقتصاد به کشور کویت خواهیم بود.


برچسب‌ها: کویت, علی جنتی, روابط بین الملل, وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر ۱۳۹۳ساعت 11:56  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
روحانی در نخستین گام برای کنترل بازار نفت و  جلوگیری از کاهش قیمت این سوخت با قطر و کویت رایزنی کرد.

 بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در هفته جاری با سفر به دوحه با امیر قطر دیدار و پیام مکتوب رئیس جمهور ایران را تسلیم وی کرد. روزنامه الشرق الاوسط با چاپ گزارشی با عنوان "دیپلماسی روحانی برای افزایش قیمت نفت... ایستگاه اول قطر" نوشت: تهران تلاش می کند با همسایه اش یعنی دوحه، جبهه مشترکی را برای افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی ایجاد کند.

زنگنه در گام بعدی به کویت سفر کرد و در دیدار شیخ "صباح الاحمد الجابر الصباح" امیر این کشور، پیام مکتوب رئیس جمهور ایران را تسلیم وی کرد.

قبل از این ونزوئلا و اکوادور هم چنین جبهه ای را برای بالا بردن بهای نفت ایجاد کرده بودند.

الشرق الاوسط اضافه کرد: دبیرخانه اوپک در روز 27 نوامبر آینده ( 6 آذر) شاهد جنگی برای بالا بردن قیمت نفت خواهد بود.
وزرای نفت اوپک روز 6 آذر ماه نشستی را محل دبیرخانه این سازمان در وین برگزار می کنند.
دیدار بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در دوحه

قطر، اولین گام دیپلماسی نفتی روحانی
کشورهایی مانند ونزوئلا و ایران که خواهان قیمت نفت بالای 100 دلار برای هر بشکه هستند؛ سعی می کنند همه امکانات سیاسی و دیپلماتیک خود را به کار بگیرند تا مانع از سقوط قیمت نفت شوند.

قیمت نفت هم اکنون به نزدیکی 80 دلار برای هر بشکه رسیده است.

ونزوئلا و اکوادور دو عضو اوپک جبهه مشترکی را برای دفاع از قیمت نفت های نفت ایجاد کرده اند ایران هم تلاش می کند همین رویه را در کنار قطر ایجاد کند.

در صورتی که قیمت نفت خام همچنان پایین بماند ایران در بودجه سال جاری خود با کسری 30 درصدی روبه رو خواهد شد و این موضوع اقتصاد ایران را تحت فشار قرار می دهد.

منابع ایرانی گفته اند که بخشی از موضوع این پیام، بازار نفت، جلوگیری از ادامه کاهش بهای نفت و بازگرداندن ثبات به بازار جهانی نفت است.
الشرق الاوسط می نویسد: این نخستین گام رسمی دیپلماسی نفتی ایران در کنار قطر است که روحانی در ماه گذشته آن را مطرح کرد.
ایران و قطر هر دو عضو سازمان اوپک و سازمان صادرکننده گاز هستند. دبیرخانه سازمان صادرکنندگان گاز در دوحه قرار دارد و دبیر کل آن یک ایرانی به نام محمدحسین عادلی است.

البته این اقدام روحانی برای هماهنگی با قطر در زمینه  قیمت نفت با سؤالاتی نیز روبه رو است. قطر و ایران شرایط مشترکی را در برابر قیمت نفت ندارند. ایران نیازمند قیمت 100 دلاری برای هر بشکه نفت خام است تا رقم پیش بینی شده در بودجه سالیانه اش از محل صادرات نفت، محقق شود. این در حالی است که رقم تعیین شده در بودجه قطر برای هر بشکه نفت خام بین 60 تا 70 دلار است.

امیر قطر هم به تازگی در سخنرانی اش در پارلمان این کشور به این موضوع اشاره کرد و گفت اقتصاد کشورش از کاهش قیمت نفت تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت زیرا قیمت نفت در بودجه سالیانه این کشور با بدبینی کامل تخمین زده شده است.

اقتصاد قطر با رشد 6 درصدی به میزان گسترده ای به درآمدهای نفت و گاز وابسته است. بودجه سال 2014 - 2015 میلادی کشور کوچک قطر 60 میلیارد دلار اعلام شده است.

در واکنش به این موضوع "کامل الحرمی" تحلیلگر کویتی بازار نفت و مدیرعامل سابق شرکت بین المللی نفت کویت گفت: نمی دانم آیا این گام در نشست آینده اوپک ثمر بخش خواهد بود یا خیر. ایران برای کنترل بازار نفت باید با تولیدکنندگان بزرگ اوپک هماهنگ کنند اما قطر دارای میزان تولید نفت اندکی است که نمی تواند در بازار نفت تاثیری داشته باشد.
 
الحرمی ادامه داد: هر آنچه را که می بینیم این است که ایران قصد دارد قبل از نشست اوپک، حسن نیت خود را نشان دهد و خواهان همکاری با کشورهای جنوب خلیج فارس شود. با این حال مشخص نیست که چرا ایران به دنبال ارتباط با کشورهایی است که بودجه آنها تاثیرپذیری زیادی از کاهش قیمت نفت ندارند.

وی افزود: کویت قبل از رسیدن قیمت نفت به 60 دلار، با مشکلی روبه رو نمی شوند. تنها در این صورت است که میان ایران و کویت زبان مشترکی در بازار نفت به وجود می آید.

براساس آمارهای اوپک، در ماه سپتامبر گذشته، ایران روزانه 2.77 میلیون بشکه در روز، قطر روزانه 739 بشکه و عربستان سعودی هم روزانه 9.6 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده اند.

هم اکنون بازار نفت به دلیل افزایش عرضه از سوی عربستان سعودی و عراق، با کاهش بهای این سوخت روبه رو شده است.

شماری از تحلیلگران گفته اند عربستان سعودی تلاش می کند با این اقدام و کاهش عمدی بهای نفت، ایران و روسیه را تحت فشار قرار دهد. همچنین زمینه را برای خروج نفت ماسه ای از بازار نفت و کاهش سرمایه گذاری ها در این بخش فراهم کند.

تولید نفت ماسه ای به لحاظ نفت معمولی با هزینه بسیار زیادی همراه است به همین دلیل در قیمت های پایین تر از 100 دلار، تولید نفت ماسه ای صرفه اقتصادی ندارد. عربستان سعودی تلاش می کند وابستگی بازار نفت به نفت ماسه ای را به شدت کاهش دهد.


برچسب‌ها: کویت, قطر, نفت, ایران, روحانی
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم آبان ۱۳۹۳ساعت 18:49  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
سفیر ایران در کویت، روز پنجشنبه، پیام کتبی 'محمد جواد ظریف' وزیر خارجه ایران را به وزیر خارجه کویت ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری کویت، نامه وزیر خارجه ایران، هم به روابط دوجانبه و هم به مسایل منطقه ای و بین المللی مربوط است.

اطلاعات بیشتری درباره محتوای نامه منتشر نشده است.

رسانه های جهان، دیروز هم از دیدار 'بیژن نامدار زنگنه' وزیر نفت ایران با 'شیخ صباح الاحمد الصباح' امیر کویت و ارائه نامه 'حسن روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران به وی خبر داده بودند. 'زنگنه' در این دیدار، مواضع ایران درباره کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی را با امیر کویت در میان گذاشت.

روابط ایران و کویت، در ماههای اخیر رو به گسترش بوده است. روز سه شنبه نیز رسانه های کویتی اعلام کردند که نخستین کارخانه مشترک فولادسازی ایران و کویت، تولید آزمایشی خود را در کویت آغاز کرده است. 

این کارخانه با سرمایه اولیه حدود 96 میلیون دلار راه اندازی شده و ایران مالک 49 درصد از سهام آن است.


برچسب‌ها: کویت, ظریف, زنگنه, ایران, نفت
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۳ساعت 22:35  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

بازدید روسای  دانشکده های کشور کویت به همراه رایزن فرهنگی ایران در کویت از برج میلاد به همت دبیرخانه کمیسیون اجتماعی و فرهنگی کلانشهرها و مراکز استان ها با حضور حجت الاسلام والمسلمین امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.


 


برچسب‌ها: کویت, برج میلاد, دانشکده, میثم امرودی, امرودی
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۳ساعت 15:57  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
حدود یک صد هزار نفر از سکنه کویت که فاقد هرگونه ملیتی هستند و اصطلاحا 'بِدون' نامیده می‌شوند به دریافت ملیت مجمع الجزایر کومور در آفریقا را فراخوانده شده‌اند.

یک مقام ارشد وزارت کشور کویت به یک روزنامه محلی گفته به این افراد امکان پر کردن یک درخواست ویژه برای شهروندی کومور با عنوان متقاضی بازرگانی داده خواهد شد.

بدون ملیت‌های کویت خود را کویتی می‌دانند اما دولت کویت آنها را به شهروندی این کشور حاشیه خلیج فارس قبول ندارد.

در سالهای اخیر، درخواست این گروه برای دریافت شهروندی کویت در این کشور با تظاهرات‌های متعدد همراه بوده که در مواردی پلیس با آنها برخورد کرده و صدها نفر را هم دستگیر کرده است.

دولت کویت می‌گوید تنها ۳۴ هزار نفر از این افراد واجد شرایط دریافت ملیت کویتی هستند. دولت کویت دیگر افراد بدون ملیت را یا مهاجر و یا فرزندان مهاجرانی می‌داند که طی نیم قرن گذشته و بعد از اکتشاف نفت به کویت آمده‌اند.

کومور مجموعه جزایری در شرق آفریقا است که اقتصاد بسیار ضعیفی دارد اما عضو اتحادیه عرب است.

این مجمع الجزایر که پیش تر مستعمره فرانسه بوده، سالها با خشونت و جنگ داخلی دست به گریبان بوده و بارها تا مرز فروپاشی و تجزیه پیش رفته است.

مقام ارشد وزارت کشور کویت گفته "بدون ملیت‌هایی" که برای شهروندی کومور اقدام کنند علاوه بر دریافت اجازه اقامت در کویت از مزایای تحصیل و بیمه بهداشتی هم برخوردار می‌شوند.

وی گفته فرآیند ثبت نام از متقاضیان به محض باز شدن سفارت کومور در کویت طی چند ماه آینده آغاز می‌شود.

دولت کومور هنوز در ارتباط با این خبر اظهار نظری نکرده است.


برچسب‌ها: کویت, کومور, تابعیت, اقتصاد, شهروند
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان ۱۳۹۳ساعت 10:30  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

منابع آگاه به روزنامه «القبس» چاپ کویت اعلام کردند: در حال حاضر 200 کویتی در صفوف داعش در سوریه و عراق می جنگند.

این منابع افزودند: جوانان کویتی از طریق شبکه های اجتماعی به داعش پیوسته اند و خانواده های آنها برای کمک به بازگرداندن این افراد، به مراجع دولتی متوسل شده اند.

این منابع در پاسخ به سوالی در باره امکان بازگشت این افراد از طریق تماس با کشورهای دست اندرکار مبارزه با تروریسم افزودند: تاکنون هیچیک از این افراد بازداشت و یا به کشور بازگردانده نشده اند.

این منابع تاکید کردند بیشتر این افراد از طریق کشورهای همسایه وارد سوریه وعراق می شوند، سپس برای انجام کارهای خود به کویت برمی گردند.

گروه تکفیری - تروریستی داعش در تهاجم گسترده ای که از اوایل تابستان با پشتیبانی کشورهای غربی در مناطق شمال و غرب عراق شروع کرد، مرتکب جنایت های هولناکی شد.


برچسب‌ها: کویت, تروریسم, تروریست, داعش, سوریه
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان ۱۳۹۳ساعت 21:34  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، الصباح از تروریسم به عنوان یک ویروس مهلک و زلزله ویرانگر نام برد که به گفته وی تاکنون باعث متلاشی شدن برخی از کشورها و فروپاشی شماری از دولت ها شده است.

وی اظهار داشت: جنگ های داخلی، اقدامات تروریستی، ناامنی، آشوب و ویرانی و خونریزی هم چون توفانی سهمگین و زلزله ای ویرانگر بسیاری از کشورهای عربی را در نوردیده است.

امیر کویت تاکید کرد: گروههای تندرو شبه نظامی مسلح برای ما آشوب و ویرانی را به ارمغان آورده اند.

وی از انتشاراندیشه این گروهها در میان ملت به ویژه جوانان کویت ابراز تاسف کرده و از مجلس امت خواست تا با تصویب قوانین و مجازاتهای سنگین مانع از سرایت ویروس تروریسم به این کشور شوند که به گفته وی مرز و قلمرو نمی شناسد.

شیخ الصباح از اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیز خواست تا توان خود را در جهت رویارویی با چالش ها و خطرات فراروی کشورهای عضو این شورا به اثبات برسانند.

شیخ الصباح در ادامه با اشاره به این که کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت از دولت و پارلمان این کشور خواست تا با ایجاد تنوع در منابع درآمد کویت از تکیه کردن اقتصاد ملی این کشور بر نفت بکاهند.


برچسب‌ها: شیخ الصباح, کویت, تروریسم, خلیج فارس, امیر کویت
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان ۱۳۹۳ساعت 21:29  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

به گزارش پایگاه اینترنتی 'العهد'، این میدان نفتی بیش از یک هفته پیش به مرحله بهره برداری رسید، اما کویت ظرف چند روز گذشته استخراج نفت از میدان مزبور را متوقف کرد.

بر اساس این گزارش، توقف استخراج نفت از این میدان واکنش شدید رسانه های گروهی و محافل کویتی را به همراه داشت به طوری که وزیر نفت کویت از سوی این محافل به شدت مورد انتقاد و تحت فشار قرار گرفت.

بالاخره 'علی العمیر' وزیر نفت کویت پس از چند روز سکوت، دیروز در یک گفت وگوی مطبوعاتی اظهار داشت: روابط با عربستان قوی تر از آن است که موضوع الخفجی بر آن تاثیر بگذارد و دو کشور دارای پیوندها و روابط برادرانه هستند.

وزیر نفت کویت بدون اشاره به علل و عوامل توقف استخراج نفت از این میدان نفتی از سوی کشورش، ابراز امیدواری کرد که این قبیل مسایل از راه گفت وگو، ارتباط و درهای باز میان دو کشور حل وفصل شود.

عدم ارائه توضیح از سوی العمیر در مورد علل و عوامل یاد شده، سوال های بسیاری را در کویت برانگیخته است.

به نظر می رسد کویت پس از سکوت رسمی خود و نپرداختن به این موضوع در همین رابطه در صدد حل وفصل اختلافات میان خود و عربستان برآمده است.


برچسب‌ها: کویت, عربستان سعودی, میدان نفتی, خلیج فارس, استخراج
+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ساعت 21:30  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

علیرضا عنایتی در گفتگو با خبرنگار 'عصرایران' تعداد ایرانیان زندانی در کویت را 220 نفر اعلام کرد و گفت: براساس موافقتنامه امضا شده میان ایران و کویت در سال 1383، تمامی ایرانیان زندانی در کویت که درخواست انتقال به ایران بدهند؛ می توانند باقی مانده حبس خود را در کشورشان بگذرانند.

وی افزود: هر زندانی ایرانی در کویت که فرم درخواست انتقال به ایران را امضا کند می تواند از شرایط انتقال به ایران و ادامه تحمل حبس در کشور خود برخوردار شود.

سفیر ایران درباره سن زندانیان و مدت حضور آنها در زندان کویت هم گفت: مدت محکومیت و سن زندانیان متفاوت است. درصد زیادی از این زندانیان متهم به حمل مواد مخدر هستند. حدود یک چهارم از این زندانیان بیشتر از 10 سال است که در حبس به سر می برند.

وی درباره جرم ایرانیان زندانی در کویت افزود: غالب زندانیان به اتهام مواد مخدر به حبس محکوم شده اند. تعداد اندکی هم به اتهام قتل و جعل سند. برخی از افرادی که هم زندانی هستند قبلاً مقیم کویت بوده اند. آمارهای ما نشان می دهد متأسفانه هرسال به طور متوسط 10 نفر ایرانی در کویت دستگیر و زندانی می شوند. البته بسیاری هم پس از سپری نمودن محکومیت آزاد می شوند.

عنایتی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه چه بخشی از زندانیان ایرانی در کویت می توانند شامل انتقال به ایران شوند توضیح داد: کلیه افرادی که خواستار بازگشت به ایران باشند مشمول اجرای این موافقتنامه خواهند بود. به نظر نمی رسد که مشکل خاصی برای انتقال وجود داشته باشد. مگر این که کسی به هر دلیل ترجیح دهد مدت باقی مانده محکومیت را در کویت بگذراند.

متن کامل گفتگوی عصر ایران با علیرضا عنایتی سفیر ایران در کویت به شرح زیر است:

• زندانیان ایرانی در کویت چه تعداد هستند؟

– تعداد کنونی زندانیان ایرانی در زندان مرکزی کویت، بالغ بر 190 نفر و در زندان های عمومی و بازداشتگاه کویت حدود 30 نفر می باشند.

• لطفا درباره وضعیت زندانیان از جمله سن، مدت زمان حضور در زندان و جرم آنها بفرمایید؟

– مدت محکومیت و سن زندانیان متفاوت است. برخی که مدت بیشتری در زندان مانده اند، سن بیشتری دارند. درصد زیادی از این زندانیان متهم به حمل مواد مخدر هستند. حدود یک چهارم از این زندانیان بیشتر از ده سال است که در حبس به سر می برند.

غالب زندانیان به اتهام مواد مخدر به حبس محکوم شده اند. تعداد اندکی هم به اتهام قتل و جعل سند. برخی از افرادی که هم زندانی هستند قبلاً مقیم کویت بوده اند. آمارهای ما نشان می دهد متأسفانه هرسال به طور متوسط 10 نفر ایرانی در کویت دستگیر و زندانی می شوند. البته بسیاری هم پس از سپری نمودن محکومیت آزاد می شوند.

• چه تلاش هایی برای تایید موافقتنامه انتقال محکومان انجام شده است؟

– این موافقتنامه در سال 1383 از سوی وزرای دادگستری ایران و کویت به امضاء رسید و مراحل قانونی خود را جهت تصویب و اجرایی شدن در دو کشور طی نموده است. این موافقتنامه یک سند جامع همکاری های حقوقی و قضایی است که به موجب آن حقوق اتباع دو کشور در کشور دیگر تأمین می شود. خوشبختانه طرفین طی سالهای اخیر بر لزوم اجرائی شدن این موافقتنامه تأکید نموده اند. این موضوع در نشست های مختلف کنسولی و سیاسی و حتی نشست کمیته عالی مشترک به ریاست وزرای خارجه دو کشور مورد توجه قرار گرفت.

موضوع انتقال زندانیان به کشور متبوع خود جهت گذراندن مدت باقیمانده محکومیت، یکی از بخشهای مهم این موافقتنامه است. جمهوری اسلامی ایران در کویت بر اجرایی شدن این موافقتنامه تاکید مضاعف دارد.

بر این اساس، سفارت ایران در کویت در جهت اجرای این موافقتنامه گام های ملموسی را برداشته است. مسئولان ذیربط کویتی اعم از وزارت کشور وزارت خارجه کویت هم طی ماه های اخیر همکاری جدی در این خصوص داشته اند.

220 ایرانی در کویت زندانی هستند/ تلاش برای انتقال زندانیان به کشور

گام نخست، درخواست انتقال است که هم سفارت این درخواست را انجام داده و هم زندانیان فرم مخصوص را جهت انتقال امضاء نموده اند. إن شاء الله این مسیر را ادامه می دهیم.

• به نظر شما این موافقتنامه چه زمانی امضا و اجرا می شود؟ با چه فاصله ای از امضای موافقتنامه، انتقال زندانیان ایرانی به کشور امکانپذیر است؟

– همان گونه که اشاره شد این موافقتنامه در سال 1383 از سوی آقای شوشتری وزیر دادگستری وقت جمهوری اسلامی ایران با همتای کویتی خود به امضاء رسید. عنوان کامل این سند 'موافقتنامه همکاری های حقوقی و قضائیی در امور مدنی، تجاری، احوال شخصیه وجزائی می باشد.

این موافقتنامه دارای 63 ماده می باشد و به موضوعاتی مانند معاضدت قضائی ، انتقال محکومین ، اجرای احکام قضائی می پردازد .

• در صورت عملی شدن موافقتنامه، چه تعداد از زندانیان ایرانی در کویت به کشور برمی گردند؟

– کلیه افرادی که خواستار بازگشت به ایران باشند مشمول اجرای این موافقتنامه خواهند بود. بنظرم نمی رسد که مشکل خاصی برای انتقال وجود داشته باشد. مگر این که کسی به هر دلیل ترجیح دهد مدت باقی مانده محکومیت را در کویت بگذراند. موضوع انتقال ، شرایط انتقال و استثنائات وارده به طور مفصل در این موافقتنامه بیان شده است . کلیه زندانیان ایرانی که در زندان های کویت هستند مشمول این موافقتنامه خواهند شد.


برچسب‌ها: زندان, زندانی, کویت, ایران, رضا عنایتی
+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ساعت 21:29  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

این سخنان را 'عبدالله سعد العجمی' رییس هیات دولت کویت در کمیسیون خلع سلاح و امنیت بین المللی سازمان ملل مطرح کرد.

العجمی گفت: پس از شکست جامعه بین المللی در برگزاری کنفرانسی که قرار بود در این زمینه در سال 2012 در 'هلسینگی' پایتخت فنلاند برگزار شود و شرکت نکردن رژیم صهیونیستی در هیچ فعالیت بین المللی در این خصوص، به بهانه های واهی و شانه خالی کردن از تعهدات قوانین بین المللی، امیدواری برای داشتن جهانی با بالاترین سطح امنیت و سلامت از گذشته به مراتب کمتر شده است.

این مقام کویتی تاکید کرد: جامعه بین الملل بر اساس پادمان های (توافقنامه ضمانتی) آژانس بین المللی انرژی اتمی باید رژیم صهیونیستی را ملزم به پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح هسته ای و قرار دادن همه تاسیسات هسته ای آن تحت نظارت کلی کند.

وی افزود: جامعه بین المللی همچنین باید رژیم صهیونیستی را ملزم به پایبندی به قوانین بین المللی مرتبط با تمایل جهانی عاری سازی منطقه از سلاح کشتار جمعی که هیچ کشوری جز رژیم صهیونیستی آن را در منطقه در اختیار ندارد، کند.

العجمی درخصوص برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: کویت برای حل مسئله هسته ای ایران از طریق مسالمت آمیز تلاش می کند و جمهوری اسلامی ایران و همه کشورهای منطقه باید از حق استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی برخوردار باشند.


برچسب‌ها: کویت, رژیم صهیونیستی, تروریست, تروریسم, انرژی اتمی
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان ۱۳۹۳ساعت 21:26  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

فدراسیون فوتبال کویت روزسه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، به دلیل نداشتن بودجه کافی ازاستخدام چهار مربی اسپانیایی برای تیمهای پایه این کشور ،صرف نظر کرده است .

قرار بود این چهار مربی که پیشتر با آنها مذاکره شده در تیم های نوجوانان ، جوانان وامید کویت بکارگرفته شوند.

براساس این گزارش، بالغو شدن بکارگیری این مربیان ،فدراسیون فوتبال کویت ناچار است از مربیان بومی که بارفنی مورد نظر را ندارند، بهره بگیرد.

فدراسیون فوتبال کویت دراین بیانیه، کمک مالی وزارت ورزش وجوانان این کشور به فدراسیون فوتبال را نامطلوب دانسته واز آن وزارتخانه انتقاد کرده است.

تیمهای فوتبال پایه کویت در دو دهه اخیر نتوانستند درهیچ یک از مسابقات قاره ای ومنطقه ای بر روی سکو قرارگیرند.


برچسب‌ها: فوتبال, کویت, فدراسیون, وزارت ورزش و جوانان
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان ۱۳۹۳ساعت 21:26  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
خبرگزاری رسمی کویت 'کونا' روز دوشنبه گزارش داد که مقام های دریانوردی و کشتیرانی این کشور دستور توقف فعالیت 3 بندر 'الشویخ'، 'الشعیبه' و 'الدوحه' را به علت بدی آب و هوا و توفان، صادر کرده اند.
 
این خبرگزاری به نقل از 'مرزوق القحطانی' مدیر عملیات دریایی بندر الشویخ افزود: سرعت وزش باد در این بندر به حدود 37 گره دریایی رسیده و میدان دید افقی کاهش شدیدی یافته است که برای ورود و خروج کشتی ها از این بندر مانع ایجاد کرده است.
 
به گفته وی، مقام های این بندر کویت خواستار توقف کشتیرانی به منظور حفظ ایمنی و امنیت کشتی ها و سرنشینان آنها شده اند.
 
همچنین 'شعیب العلی' معاون عملیات دریایی بندر الشعیبه گفت که سرعت وزش باد در این بندر از 25 گره دریایی فراتر رفته و میدان دید افقی به کمتر از یک میل دریایی کاهش یافته که منجر به توقف حرکت کشتی ها و تاخیر در خروج 5 شناور از این بندر و ورود 3 کشتی دیگر به این بندر شده که در انتظار ورود به آن بودند.
 
بر اساس این گزارش، ستاد مدیریت بحران استان ساحلی بوشهر نیز پیش بینی کرد که آب های خلیج فارس از روز دوشنبه به علت ورود یک سامانه بارشی، توفانی می شود.
 
بر اساس این پیش بینی، مناطق شمالی و مرکزی خلیج فارس از روز دوشنبه تا ظهر روز سه شنبه به سبب وزش باد شدید، به طور کامل مواج و توفانی می شود.
 
همچنین وزش باد شدید شمال غربی از بعدازظهر روز سه شنبه روی دریا آغاز و تا روز پنجشنبه در تمامی بخش های خلیج فارس ادامه خواهد داشت.

برچسب‌ها: کویت, بنادر کویت, توفان, مرزوق القحطانی, الشویخ
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۳ساعت 21:53  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

حربه حکومت کویت برای تنبیه مخالفان؛ کویت با لغو حق تابعیت، اپوزیسیون را هدف قرار می دهد

مقامات کویتی در ماه های اخیر تابعیت تعدادی از چهره های مهم اپوزیسیون را لغو کرده اند، که این امر موجب بروز نگرانی هایی شده است مبنی بر اینکه شاید این اقدام در راستای تلاش برای مجازات مخالفان حکومت بوده باشد.
در چهار ماه گذشته، مقامات کویتی حق تابعیت 32 نفر را به اتهامات گوناگون لغو کرده اند. علی رغم تلاشها برای توجیه این کارها از لحاظ قانونی، این اقدامات عمدتا به عنوان کمپینی برای هدف قرار دادن مخالفان سیاسی پنداشته می شود. قانون کویت به مقامات اجازه لغو حقوق شهروندی یک فرد به خاطر آسیب به امنیت ملی، به خطر انداختن وحدت ملی، شهروندی دوگانه یا ارتکاب جرم در فاصله پانزده سال پس از اخذ حق شهروندی را می دهد.

در ماه ژوئن، مقامات نام پنج نفر را اعلام کردند که تابعیت آنها براساس بند 5 قانون تابعیت لغو شده بود:« اگر شواهدی در اختیار مقامات مسئول باشد که نشان دهد شخص اصولی را ترویج کرده است که موجب آسیب به سیستم اجتماعی یا اقتصادی کشور می شود یا به یک حزب سیاسی خارجی وابسته باشد. در این مورد، دادگاه همچنین می تواند حق تابعیت آنهایی که این حق را به خاطر وابستگی (یعنی برای مثال اعضای خانواده) به دست آورده اند را لغو کند.» این فهرست شامل عبدالله البرگاش، یکی از اعضای سابق پارلمان، و سه نفر از اعضای خانواده وی نیز می شود. برگاش یک سیاستمدار اسلام گراست که از اعضای اپوزیسیون است.

این فهرست شامل احمد جابر الشماری، صاحب یک روزنامه و کانال تلویزیونی نزدیک به اپوزیسیون می شود. هر دوی این رسانه ها تا کنون چندین بار توقیف شده اند. در ژوئن 2012 و پس از انحلال پارلمان، بعد از اینکه یکی از بیانیه های اپوزیسیون به طور زنده در حین پخش اخبار خوانده شد، بعضی از اعضای آنها برای بازجویی احضار شده اند. بعد از لغو حق تابعیت الشماری، مقامات مجوز رسانه های وی را لغو کردند، و موجب بیکاری 700 تا 800 نفر شدند که توسط وی استخدام شده بودند.

علی رغم صدور بیانیه و تجمع در اعتراض به این تصمیم، مقامات کویتی کارشان را متوقف نکردند. کابینه ادعا کرد که لغو تابعیت با هدف حفاظت از «اتحاد، امنیت و حاکمیت ملی» انجام شده است. در ماه آگوست، فهرستی متشکل از ده نام دیگر نیز منتشر شد که شامل نبیل العوادی، یک روحانی شناخته شده در منطقه به خاطر برنامه گفتگوی تلویزیونی اش در شبکه الوطن می شد. العوادی قبل از اینکه در سال 2003 تابعیت کویت را اخذ کند تابعیت هیچ کشوری را نداشت  و به اصطلاح اعراب یک «بدون» بود. قانون شهروندی به مقامات اجازه می دهد تا به چهره های مشهوری مانند العوادی به اسم ارائه «کمک های ارزشمند» حق تابعیت ارائه دهند. مقامات گفتند این ده نفر بعد از اینکه بررسی سوابق شان نشان داد که در درخواست حق تابعیت یا اسناد خود اطلاعات غلطی ارائه داده بودند حق تابعیت خود را از دست داده اند. مقامات جزییاتی در تایید ادعاهای خود ارائه نکردند.

سومین و آخرین فهرست افرادی که حق تابعیت شان لفو شده شامل فعالان و خبرنگاران اپوزیسیون سعاد العجمی، کسی که پیشتر رییس شبکه العربیه در کویت بوده است می شود. این فهرست طولانی تر است و شامل نام 16 نفر می شود. با توجه به جرم بودن تابعیت دوگانه در کویت، آنهایی که تابعیت شان لغو شده است مجبورند به جمع 120 هزار نفری بپیوندند که از زمان تولد متعلق به هیچ کشوری نبوده اند، «بدونها».

الشماری به دادگاه مراجعه کرد تا به تصمیم کابینه بر علیه خود اعتراض کند. در بیست و پنجم سپتامبر، دادگاه اداری کویت لغو تابعیت وی را «غیر قانونی» تشخیص داد. دادگاه همچنین گفت که با این وجود، این دادگاه قدرت باطل کردن حکم را ندارد.

استفاده از حق تابعیت به عنوان ابزار مجازات و ارعاب در رژیم های خلیج فارس چیز جدیدی نیست. در بحرین، دولت از زمان شروع قیام سال 2011، مشغول لغو حق تابعیت چهره ها و فعالان اپوزیسیون بوده است. حکم ها علیه معترضان و فعالانی که به پنج تا پانزده سال حبس محکوم می شوند شامل لغو حق تابعیت نیز بوده است. این مساله در ماه آگوست برای هشت نفر اتفاق افتاد  و در ماه سپتامبر نیز نه نفر دیگر بدین صورت محکوم شدند.

امارات نیز به شکل مشابهی در سال 2011 یک گروه اسلام گرا را مورد مجازات قرار داد. در سال 2001 و پس از حملات یازده سپتامبر، کویت حق تابعیت سلیمان ابوالغیط، یکی از رهبران القاعده را لغو کرد، و در سال 2010 نیز کویتی ها تابعیت یاسر الحبیب، یک روحانی شیعه با اظهاراتی که از نگاه سنی ها توهین آمیز تلقی و موجب بحث و جدل های بسیاری شد را لغو کردند. در طی جنگ عراق و ایران، بعضی از شیعیان کویتی تابعیت خود را به اتهام ارتباط با حزب الدعوه از دست دادند. یکی از شیعیان که به اتهام برنامه ریزی برای بمبگذاری در اوایل دهه 1980 محکوم شده بود، در سال 2011 بعد از گذراندن دوره محکومیت خود در زندان حق تابعیتش را از دست داد.

در ماه می امسال، وزیر کشور طرحی را به کابینه برد تا حق شهروندی دهها کویتی که این وزارتخانه آنها را به جعل اسناد، تابعیت دوگانه یا اقامت در خارج کویت در طول دوره جنگ اول خلیج فارس متهم کرده بود را لغو کند.

این روش تنبیه باعث نگرانی فعالان سیاسی شده است. وکیل و فعال کویتی الحمیدی السبیه به المانیتور گفت که تصمیمات کابینه غیرقانونی هستند. وی گفت: «اگر ما این تصمیمات را از لحاظ حقوقی مورد اعتراض قرار ندهیم، این فهرست ها طولانی تر می شوند.» تاکنون از میان کسانی که از حق شهروندی خود محروم شده اند همه به تصمیم کابینه اعتراض نکرده اند. در ماه نوامبر، الشماری شکایتی برای پس گیری تابعیت خود ثبت خواهد کرد. وکیل وی، سبیه گفت که با توجه به اینکه غیرقانونی بودن ادعاهایی که براساس آن لغو حق تابعیت اتفاق افتاد، تصمیم دادگاه اداری برای عدم دخالت در این مورد عجیب است.

با توجه به جایگاه بالای کسانی که تاکنون از این امر صدمه دیده اند، ممکن است تمام منتقدان رژیم در آینده به همین طریق هدف قرار داده شوند. در این پرونده ها, عدم داشتن تابعیت هیچ کشوری به خانواده این اشخاص نیز تحمیل می شود، و باعث محرومیت آنها از خدمات درمانی، استخدام، آموزش و مهمتر از همه، اسناد رسمی مانند کارت شناسایی و پاسپورت می شود. این بی کشورها، که اکنون به نام «بدون ها» شناخته می شوند، حتی در صورتی که بخواهند نیز دیگر قادر به ترک کشور نیستند. شماری در رسانه و دادگاه در مورد عواقب تصمیم کابینه برای فرزندان وی که ممکن است از دانشگاه اخراج شوند یا شغل شان را از دست بدهند ابراز نگرانی کرد.

اپوزیسیون کویت بارها تصمیمات کابینه را محکوم کرده است، و آنها را «اعدام مدنی و اجتماعی» نامیده است. اما این اقدامات تا کنون نتوانسته است موجب تظاهرات خیابانی علیه لغو حق تابعیت شود. در ماه ژوئن، دستگیری رهبر اپوزیسیون مسلم البرک به اتهام «توهین به قوه قضاییه» موجب آمدن هزاران نفر به خیابانها شد، که بعد از آن وی با قرار وثیقه آزاد شد. عدم واکنش اپوزیسیون به این اقدام موجب مشروع دانسته شدن اقدامات رژیم می شود. با توجه به حضور قابل توجه مردم در تظاهرات گذشته، امتناع اپوزیسیون از مواجهه با این کمپین احتمالا نشاندهنده ترس آنها از این است که بعضی اعضای مهم دیگر آن نیز به همین طریق مورد مجازات قرار بگیرند. اپوزیسیون با توجه به جایگاه آسیب پذیر خود در بیرون پارلمان، به نظر نمی رسد که قادر به مواجهه با این مجازاتها باشد.


برچسب‌ها: کویت, معترضان, امیر کویت, اپوزیسیون, اعدام
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۳ساعت 23:55  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

سرویس اخبار عربی راه اندازی شد .

خبر عربی : صادق مجلس الوزراء الكويتي على مشروع مذكرة لتعزيز التعاون الثنائي مع إيران في المجالات السياحية والسفر والرحلات.

 وتم إعداد المذكرة خلال الإجتماع الثاني للجنة العليا المشتركة بين البلدين، المنعقد في فبراير شباط 2014، حيث وقع كبار المسؤولين في إيران والكويت، على المذكرة خلال زيارة أمير دولة الكويت إلى طهران خلال الأشهر القليلة الماضية.

وقد أجرى الشيخ صباح الأحمد الصباح زيارة عمل رسمية إلى إيران خلال حزيران يونيو الماضي، مفتتحا صفحة جديدة لمسيرة التعاون الإقتصادي والتجاري بين البلدين.

واعتبر السفير الإيراني لدى الكويت علي رضا عنايتي الزيارة بأنها تدل على أصالة وعمق العلاقات المتجذرة بين البلدين وستترك بصماتها على حاضر ومستقبل المنطقة برمتها وتساهم في حلحلة العديد من الملفات التي تعاني منها منطقة الشرق الأوسط.

وتربط الكويت علاقات ودية بإيران، حيث شهدت زيارات عديدة من جانب المسؤولين في البلدين، كانت آخرها زيارة وكيل وزارة الخارجية الكويتية إلى طهران.


برچسب‌ها: کویت, ایران, گردشگری, الشرق الأوسط, وزارة الخارجية الكويتية
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۳ساعت 14:58  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

منابع کویتی از بازداشت یکی از حامیان مالی جبهه تروریستی النصره از سوی نیروهای امنیتی این کشور در فرودگاه کویت خبر دادند.

پایگاه النشره گزارش داد: نیروهای امنیتی کویت حجاج بن فهد العجمی 26 ساله که یکی از حامیان مالی جبهه النصره در سوریه است را بازداشت کردند.

منابع کویتی اعلام کردند: این فرد از قطر وارد فرودگاه کویت شده بود. وی در زمره شش نفری است که شورای امنیت روز جمعه گذشته نام آنها را فهرست تحت تعقیب قرار داده بود.


برچسب‌ها: کویت, جبهه النصره, تروریست, قطر, فرودگاه
+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم مرداد ۱۳۹۳ساعت 12:3  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
در شرایطی که تجاوز وحشیانه تروریسم دولتی صهیونیست‌ها به غزه هر روز و هر ساعت ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد و انتظار می‌رود کشورهای عربی و اسلامی با هر وسیله ممکن، کمک مؤثری به ساکنان نوار غزه ارائه کنند، دولت کویت اقدام قابل‌توجهی! در این باره انجام داده است.

پس از بیست و سه روز کشتار مردم غزه به دست صهیونیست ها، تلویزیون رسمی کویت برای همدردی با قربانیان غزه، پخش یک برنامه رقص و آواز را به تعویق می اندازد!

همدردی‌عجیب تلویزیون کویت با غزه+عکس


این شبکه تلویزیونی در واکنش به حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه و شهادت و مجروح شدن هزاران زن و کودک فلسطینی و تخریب زیرساخت ها در این منطقه، پخش یک برنامه موسیقی را متوقف کرد.

شیخ سلمان حمود الصباح وزیر اطلاع رسانی کویت، در تصمیمی فرمان توقف پخش یک برنامه شاد موسیقایی با عنوان "لیالی العید" (شبهای عید) در ماهواره کویت را صادر؛ و اعلام کرد که به جای ایام عید سعید فطر، پخش آن به تعویق بیفتد و در فرصت دیگری پخش شود(!)

به نوشته رسانه های کویتی، الصباح با اعلام این خبر تاکید کرد: «منطقی نیست در این شرایط سخت که نوار غزه در آن به سر می برد، تلویزیون کویت جشن های موسیقی و رقص و آواز به نمایش بگذارد».

این اقدام دولت کویت در شرایطی صورت می گیرد که برخی از کشورهای همسایه آن، متهم اصلی حمایت مالی و سیاسی از حملات صهیونیست ها به غزه هستند.


برچسب‌ها: کویت, غزه, فلسطین, رقص و آواز, تلویزیون
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم مرداد ۱۳۹۳ساعت 16:50  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

پس از عدم کارایی میدان مشترک نفتی و گازی سلمان در خلیج فارس که قرار بود گاز ایران را به امارات ارسال کند و در گیر و دار فساد حاصل از قرارداد کرسنت تا کنون بهره برداری از این میدان به محاق رفته است اکنون انتظار می رود که شرکت ملی نفت ایران با توجه به علاقمندی کویت اینبار از این میدان مشترک نفت و گاز با کویت اقدامات لازم را برای انتقال گاز ایران به کویت به انجام برساند
به گزارش بلومبرگ، کویت قصد دارد از ایران گاز طبیعی خریداری کند، این کشور بعد از عمان دومین کشور خلیج فارس است که برنامه خود را برای خرید گاز ایران اعلام کرده و این امر نشان می دهد که مزایای روابط انرژی رفته رفته بر نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای ایران غلبه می کند.

علی عمیر ، وزیر نفت کویت روز یکشنبه و پس از اولین روز از نشست دو روزۀ دو دولت در تهران، به خبرگزاری دولتی این کشور گفت:" قرار است دو کشور در مورد صادرات گاز ایران به کویت به توافق برسند."

تئودور کاراسیک، تحلیلگر سیاسی و مدیر تحقیقات در موسسه خاور نزدیک و تحلیل نظامی خلیج فارس، روز دوشنبه از طریق تلفن گفت: "کشورهای خلیج فارس رفته رفته در مورد باز کردن درها به روی ایران واقع بین تر می شوند،"

" ایران تلاش می کند تا ، اول از همه، تنش های منطقه ای را از طریق ابزارهای انرژی و اقتصادی کاهش دهد و دوم، بستری مناسب  برای لغو تحریم ها آماده کند."
ایران، کشوری با بزرگترین ذخایر گاز جهان ، در میان نزدیک ترین همسایگان خود به دنبال یافتن بازارهای صادراتی برای سوخت مورد استفاده در نیروگاه ها و صنایع پتروشیمی است و در عین حال چشمی هم به تامین انرژی اروپا دوخته است.
 مسئله هسته ای
ایران هم اکنون در حال مذاکره با قدرت های جهانی است تا بتواند با محدود ساختن برنامه هسته ای خود تحریم های صنایع انرژی و امور مالی و بانکی خود را لغو کند. به گزارش خبرگزاری Kuna  و ایرنا، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران، شیخ صباح آل احمد آل صباح امیر کویت روز یکشنبه برای یک دیدار رسمی دو روزه به ایران می رود.

این دیدار، از زمان آغاز دورۀ ریاست جمهوری حسن روحانی در سال گذشته تاکنون ، تازه ترین نشانه بهبود روابط بین ایران و همسایگان عرب این کشور در خلیج فارس است.

پس از دیدار اعلیحضرت سلطان قابوس بن سعید،  امیر کویت دومین حکمران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC)  است که پس از روی کار آمدن حسن روحانی رئیس جمهور ایران به این کشور سفر می کند.
عمان ، اوایل سال جاری قراردادی برای واردات گاز از طریق خط لوله ایران امضا کرده است.


برچسب‌ها: کویت, گاز, نفت, ایران, کرسنت
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 16:37  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

سفر امیر کویت به ایران بسیار مهم بود با این حال زمانیکه او به تهران وارد شد، اتفاق عجیبی رخ داد.

به نقل از کربونیتد تی وی، پخش ویدیو مراسم ادای احترام به امیر کویت در فرودگاه ایران به طرز گسترده ای در اینترنت پخش شده است.

 امیر کویت آنقدر تلو تلو می خورد که حتی نمی تواند به درستی بر روی فرش قرمز بدون کمک حسن روحانی رئیس جمهور ایران راه برود. روحانی نیز که خنده بر لب دارد ، چند بار وی را کنترل می کند.

 بسیاری ادعا می کنند امیر کویت مست بوده است برخی دیگر بر این باورند که  امیر کویت به دلیل بالا بودن سنش توان راه رفتن ندارد.

 شیخ احمد صباح 84 ساله امیر کویت چند روز پیش طی سفری که بی سابقه تلقی شده بود به ایران سفر کرد.

برای دانلود کامل این فیلم ، اینجا کلیک کنید


برچسب‌ها: امیر کویت, ایران, تهران, تلو تلو, مست
+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 16:44  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

کویت اعلام کرد فشار آمریکا دلیل نزدیکی روابط با ایران نیست.

 روزنامه کویتی القبس نوشت : شیخ صباح خالد الصباح وزیر خارجه کویت گفت:‌ فشارهایی از سمت آمریکا برای نزدیکی روابط میان کشورهای جنوب خلیج فارس با ایران وجود ندارد.

امیر کویت در روزهای اخیر برای سفر دوجانبه به تهران سفر کرد. همزمان با این سفر، برای نخستین بار پس از 8 سال نخستین هیات تجاری امارات هم در اتاق بازرگانی تهران مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر خارجه کویت اضافه کرد:‌ اقدام کشورهای جنوب خلیج فارس برای نزدیکی روابط با ایران پاسخی به پیام های مثبت از سوی حسن روحانی بود.

وی ادامه داد: رئیس جمهور ایران حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات،‌ نشانه ها و پیام های مثبتی را ارسال می کند از جمله اینکه او به دنبال همکاری با کشورهای همسایه و به ویژه عربستان سعودی است. همچنین اشاره ها و پیام های مثبتی از طرف عربستان سعودی برای ایران وجود دارد.

صباح خالد الصباح افزود: کسی که خواهان همکاری باشد با استقبال و خوش آمدگویی روبه رو می شود.

وزیر خارجه کویت با اشاره به سفر امیرکوبت به تهران گفت:‌ ملت ایران خواهان همکاری با کشورهای همسایه است. ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری که منجر به انتخاب روحانی شد این موضوع را بیان کرد.

وی تاکید کرد:‌ آمریکا هم پیمان کشورهای عضو شواری همکاری است اما نقشی در روابط کشورهای مستقل ندارد. نزدیکی روابط کشورهای جنوب خلیج فارس با ایران در نتیجه فشارهای آمریکا نبود بلکه نتیجه اشاره ها و پیام های مثبت رئیس جمهور روحانی بود.


برچسب‌ها: القبس, روزنامه, کویت, وزیر امور خارجه, حسن روحانی
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 21:40  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 


برچسب‌ها: امیر کویت, شیخ الصباح, حسن روحانی, تهران, رفتار
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 0:32  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

امیر کویت پیش از ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. 

 شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت و هیات همراه پیش از ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. 
 

برچسب‌ها: امام خامنه ای, شیخ الصباح, امیر کویت, مقام معظم رهبری, رهبر
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 16:22  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران و امیر دولت کویت، شش سند همکاری در راستای توسعه و تعمیق روابط ایران و کویت به امضاء مقام های بلند پایه دو کشور رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، حسن روحانی و شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح عصر یکشنبه پس از دیدار و گفت و گو با یکدیگر و بررسی روابط دو کشور و راهکارهای توسعه و تعمیق مناسبات ایران و کویت در مراسم امضای اسناد همکاری مشترک حضور یافتند.

در این مراسم شش سند همکاری در بخش های مختلف به امضای وزرا و مقام های عالی رتبه دو کشور رسید.

موافقت نامه حمل و نقل هوایی، موافقت نامه همکاری های گمرکی، موافقت نامه امنیتی، یادداشت تفاهم همکاری های ورزشی، یادداشت تفاهم همکاری های گردشگری و یادداشت تفاهم همکاری های زیست محیطی، شش سندی بود که در این مراسم به امضای مقام های بلند پایه ایران و کویت رسید.


برچسب‌ها: روحانی, شیخ کویت, تفاهم نامه, سند همکاری, شیخ الصباح
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 7:46  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

امیر کویت در ضیافت شام رییس جمهوری ایران شرکت کرد.

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات بلند پایه ایران به تهران سفر کرده شامگاه یکشنبه در مراسم ضیافت شامی که از سوی دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران ترتیب داده شده بود، شرکت کرد.

امیر کویت عصر امروز در صدر هیاتی عالی رتبه از مقامات کویتی در مجموعه سعدآباد تهران از سوی دکتر روحانی به طور رسمی مورد استقبال قرار گرفت و پس از آن در خصوص راهکارهای توسعه همکاری‌ها و مناسبات همه جانبه ایران و کویت و مهمترین مسایل منطقه ای و بین المللی، با رییس جمهوری و مسوولان بلند پایه ایران گفتگو کرد.

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح فردا (دوشنبه) نیز در دومین روز سفر خود به ایران، دیدارهایی با دیگر مسوولان ایرانی خواهد داشت.


برچسب‌ها: امیر کویت, شام, حسن روحانی, شیخ الصباح, ضیافت
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۳ساعت 22:18  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

دولت کویت در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفر امیر کویت به تهران از روز یک‌شنبه به مدت دو روز آغاز می‌شود که در این سفر، قرار است مذاکرات مهمی درباره همکاری‌های منطقه‌یی و دوجانبه با مقامات ایران انجام گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت کویت روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که برنامه سفر شیخ صباح ال‌احمد الصباح، امیر کویت، هفته آینده باعث برقراری و تقویت صلح و ثبات و امنیت در حوزه خلیج فارس شود.

به نوشته این خبرگزاری، این سفر با وجود اختلافات و چالش‌های موجود میان ایران و کشورهای حوزه‌های خلیج فارس در برخی از موضوعات منطقه‌یی به‌خصوص سوریه و عراق انجام می‌گیرد.

شیخ صباح در اولین دیدار خود از تهران، در راس هیاتی بلندپایه متشکل از وزیران خارجه، نفت، امور مالی،‌ تجارت و صنعت، انجام می‌گیرد.

این سفر دو روزه خواهد بود که اول ژوئن برابر با 11 خرداد (یک‌شنبه) آغاز می‌شود.

سفیر جدید ایران در کویت نیز روز دوشنبه گفت: سفر امیر کویت به ایران، در راستای همکاری‌های منطقه‌یی خواهد بود.


برچسب‌ها: کویت, تهران, شیخ کویت, دولت کویت, صباح آل احمد الصباح
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم خرداد ۱۳۹۳ساعت 15:4  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

کویت بالاترین رقم تورم را در میان 6 کشور جنوب خلیج فارس ازآن خود کرد.

روزنامه الاهرام چاپ قاهره نوشت ، کمترین تورم در ماه مارس گذشته در میان 6 کشور جنوب خلیج فارس 0.73 درصد و بالاترین تورم نیز رقم 2.96 درصد بود.

این ارقام تورم مربوط به مقایسه ماه مارس گذشته نسبت به مارس سال 2013 است.

براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار کشورهای جنوب خلیج فارس، کشور کویت با ثبت تورم 2.96 درصدی بالاترین تورم و پس از آن به ترتیب، عربستان سعودی و قطر با تورم 2.6 درصد، بحرین 2.3 درصد، امارات 1.85 درصد و در نهایت عمان 0.73 درصد تورم قرار دارد.

تورم ماه مارس 2014 نسبت به ماه قبل از آن در این 6 کشور هم نشان دهنده تورم بسیار کم است.  
در این بازه زمانی، کویت و قطر دارای تورم 0.3 درصد، امارات 0.22 درصد، عربستان سعودی 0.2 درصد و عمان 0.06 درصد و تورم در بحرین بدون تغییر باقی ماند.

جمعیت کشورهای قطر 2 میلیون نفر، عربستان سعودی 28 میلیون نفر، امارات  8 میلیون نفر ، بحرین 1.5 میلیون نفر، عمان 5 میلیون نفر و کویت 4 میلیون نفر است.


برچسب‌ها: تورم, کویت, اقتصاد, خلیج فارس, عرب
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۳ساعت 14:2  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

وزیر امور خارجه کویت اعلام کرد سفر امیر کویت به ایران دارای اهمیت است و این سفر بزودی صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری کویت (کونا)، شیخ صباح خالد حمد الصباح وزیر امور خارجه و معاون اول نخست وزیر کویت اعلام کرد: دیدار امیر کویت از ایران دارای اهمیت است به خصوص پس از اینکه ایران بر سر برنامه‌های هسته‌ای خود با گروه 1+5 به توافق موقت رسیده است.

وی که با شبکه تلویزیونی دویچه وله آلمان،‌ در این‌ خصوص گفت‌وگو می‌کرد، گفت: دیدار امیر کویت از ایران در حالی صورت خواهد گرفت که منطقه با رویدادهای بزرگی همراه شده است.

وزیر خارجه کویت تصریح کرد: حسن روحانی از زمانی که رئیس جمهور ایران شده است هیئت‌هایی را با نگاه‌های مثبت به کشورهای حاشیه خلیج [فارس] و دیگر نقاط جهان فرستاده است.

وی تاکید کرد: همه کشورهای خلیج [فارس] بر داشتن احترام متقابل و دخالت نداشتن در امور یکدیگر تاکید دارند.
حمد الصباح تصریح کرد: کویت بر داشتن روابط طبیعی خود با ایران و یافتن راهی برای کاهش بحران تلاش می‌کند تا مصالح جهانی تحقق یابد.

بخش دیگری از این گفت‌وگو که هنوز منتشر نشده است به انتخابات ریاست جمهوری مصر، تواقق ریاض، موضوع عراق و مسائل پیش روی سوریه اختصاص دارد.
پیش از این و در مراسم تقدیم استوارنامه علیرضا عنایتی سفیر جدید ایران عنوان شده بود «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت به زودی به ایران می‌آید.

امیر کویت با استقبال از سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌ها در جهت حصول توافق بین ایران و کشورهای ١+٥، از ایران به عنوان کشوری مهم، تاریخی و کانون ثبات در منطقه یاد کرد.

از زمان به قدرت رسیدن شیخ صباح الاحمد الصباح به‌ عنوان امیر کویت در ۲۹ ژانویه ٢٠٠٦، این برای نخستین بار است که به تهران سفر می‌کند.

برچسب‌ها: کویت, امیر کویت, وزیر امور خارجه, حمد الصباح, روابط بین الملل
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم خرداد ۱۳۹۳ساعت 22:16  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت، در راس هیاتی بلندپایه به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان 11 خردادماه به تهران سفر می‌کند.

شیخ صباح الاحمد قرار است در این سفر که به دعوت حسن روحانی، رئیس‌جمهور ايران انجام‌می‌شود، درباره آخرین موضوعات مربوط به همکاری‌های ایران و کویت با مقامات کشورمان گفت‌وگو و تبادل نظر کند.

این اولین سفر شیخ صباح الاحمد الصباح به‌عنوان امیر کویت به تهران است. او در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۶ در کویت به قدرت رسید.

 حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه فروردین ماه در دیدار با امیر کویت پیام دعوت رئیس‌جمهور را برای سفر به تهران به او تسلیم کرد. همچنین سفیر ایران در کویت رونوشت استوارنامه خود را به وزیر خارجه این کشور تقدیم کرد.

علیرضا عنایتی، سفیر جدید ایران در کویت در دیدار با شیخ صباح الخالد الصباح معاون اول نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه کویت رونوشت استوارنامه خود را به او تقدیم کرد.

در این دیدار درباره توسعه روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای بحث و تبادل نظر شد. قرار است عنایتی در دیدارش با امیر کویت که در روزهای آینده انجام می‌شود، استوارنامه خود را به وی تقدیم کند. عنایتی روز شنبه برای آغاز ماموریتش به‌عنوان سفیر در کویت وارد این کشور شد.


برچسب‌ها: کویت, امیر, شیخ صباح الاحمد الجابر, الصباح, تهران
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 10:45  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
بخش اول : حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از چهره های برجسته فرهنگی و اجتماعی این روزهای کشور است . وی سابق بر این از افرادی بوده است که در سکوت محض رسانه ای به فعالیت های بسیار گسترده اقدام می نموده است و این روزها نیز صرفا به دلیل انتصاب در کسوت معاونت شهرداری شهر 14 میلیونی تهران در کانون توجهات رسانه ای قرار گرفته است .

 

ایرانیان مقیم کویت و خصوصا دانش آموزانی ایرانی در کویت این چهره را به خوبی به یاد دارند . او را مدبری برای محیا سازی شرایط رشد و نمو فکری ، فرهنگی و آموزشی می دانند که بالحق توانست مسیر زندگی و تحصیلی بسیاری را تغییر دهد و از آنها افرادی کارآمد در راستای آرمان های انقلاب اسلامی بسازد .

نوع نگرش و محسنات ، از وی مدیری با چهره ای دوست داشتنی ساخته است که پس از سالها کماکان ایرانیان مقیم کویت روزانه دهها پیام برای کسب اطلاعات بیشتر از ایشان با این وبلاگ ارتباط می گیرند . برای ما نیز جالب بود برخی برای موفقیت ایشان صلوات نذر کرده بودند ، برخی دعا خوانده بودند و... که برای ما نیز شگفتی آفرین بود .

وبلاگ ایرانیان مقیم کویت توانسته است از طرقی به عکس های متعددی از ایشان دست پیدا نماید که در این مطلب گذاشته خواهد شد . امیدواریم ایشان از انتشار این عکس ها ناراحت نشوند .

تشرف حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی خدمت مقام معظم رهبری در سری جلسات گزارش دهی
در دوران جبهه / عیادت سرلشکر صیاد شیرازی از حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی هنگام جانبازی

دیدار حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی با سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان

به دلیل درخواست های مکرر شما عزیزان در صورت مقتضی و سفر اینجانب به ایران اقدام به مصاحبه و دیداری با سرپرست سابق مدارس ایرانی در کویت خواهم داشت .

بخش دوم در هفته آینده منتشر خواهد شد

 


برچسب‌ها: امرودی, حجت الاسلام و المسلمین امرودی, میثم امرودی, شهرداری تهران, معاون شهردار
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 1:15  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
گروه موسوم به «دولت اسلامی در عراق و شام» (داعش) تهدید کرد که درگیری با گروه «جبهه النصره» را به کویت و عربستان منتقل می‌کند.

در پی اعلام دستگیری اعضای گروهک وابسته به داعش در عربستان، این گروه در بیانیه‌ای تهدید کرد مبلغان سعودی و کویتی از جمله «عدنان شافی العجمی» و «عدنان العرعور» را که از جبهه النصره حمایت می‌کنند، به قتل خواهد رساند.

عربستان سعودی سه شنبه گذشته ادعا کرد که گروهکی ۶۲ نفره را شناسایی و منهدم کرده است که ۳۵ تن از اعضای آن عضو داعش هستند.

سایت خبری تحلیلی «رأی الیوم» نوشت: درگیری عناصر داعش و جبهه النصره در برخی مناطق «رقه» و «دیرالزور» در شرق سوریه شدت گرفته است.

به گفته ناظران، بیش از ۴ هزار نفر در جریان درگیریهای این دو گروه تروریستی وابسته به القاعده بایکدیگر از پای در آمده‌اند.


برچسب‌ها: داعش, کویت, عربستان, تروریست, ترور
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 16:45  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
شیخ صباح الخالد الصباح معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت روز گذشته اعضای انجمن دوستی ایران و کویت را به حضور پذیرفت.

به گزارش ایسنا شیخ صباح الخالد الصباح ضمن قدردانی از تلاش‌های یکایک اعضا برای پیشبرد و تحکیم مناسبات و روابط صمیمانه با ایران گفت: شما نقش مؤثر و سازنده‌ای در تقویت روابط میان دو ملت ایفا می‌کنید و حضور مؤثر و فعال دیپلماسی عمومی پا به پای دیپلماسی رسمی برای کویت لازم و انکارناپذیر است.

اعضای هیات نیز با تاکید بر پیوندهای کهن و دیرینه دو ملت دوست و برادر و همسایه، گزارشی از نحوه تشکیل انجمن دوستی ایران و کویت با همکاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این کشور ارائه و از تلاش‌های دکتر عباس خامه یار رایزن فرهنگی کشورمان در کویت قدردانی کردند.

این انجمن مهمترین طرح‌ها و برنامه‌های آینده خود را به اطلاع معاون اول نخست وزیر کویت رساند و شیخ صباح الخالد الصباح رهنمودها و دستورات لازم را جهت برطرف کردن هرگونه موانع احتمالی و ارائه کمک و پشتیبانی جهت تسریع فعالیت‌های آن ارائه داد.

حضور آقای خالد الجار الله قائم مقام وزیر خارجه‌، شیخ دکتر احمد ناصر المحمد مدیر کل حوزه وزارتی، صالح اللوغانی مدیر دفتر معاون اول نخست وزیر و تعدادی از مدیران ارشد وزارت خارجه کویت در این جلسه بیانگر ارزش و اهمیتی که دولت کویت برای تشکیل این انجمن قائل بوده است.

قرار است اعضای انجمن دوستی با برگزاری چند نشست مطبوعاتی رئوس برنامه‌های خود را اعلام و با سفر به جمهوری اسلامی و دیدار با مقامات کشورمان و گفت‌و و با اعضای ایرانی این انجمن فعالیت رسمی خود را در دو کشور آغاز کنند.

به گزارش ایسنا، انجمن دوستی ایران و کویت شامل شخصیت‌های تراز اول، تأثیرگذار و سرشناس از اقشار گوناگون جامعه کویت اعم از اهل تسنن و تشیع، زن و مرد، شهر نشین و بدوی است.

خبر اعلام موجودیت این انجمن و دیدار آنان با معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت بازتاب گسترد‌ه‌ای در محافل و رسانه‌های گروهی منطقه داشت و 13 روزنامه کویتی امروز پنجشنبه 18/ 2/ 1393 این خبر را همراه با عکس رنگی شیخ صباح و اعضای انجمن در صدر صفحات خود به چاپ رساندند.

نام و مسئولیت اعضای این هیات به شرح زیر اعلام شده است:

دکتر عبدالرحمن العوضی - وزیر پیشین بهداری و رئیس کنونی سازمان منطقه‌ای حفظ محیط زیست دریایی ( رامپی )

محمد السنعوسی - وزیر پیشین اطلاع رسانی و بنیانگذار صدا و سیمای کویت

عمر العیسی - رئیس کانون وکلای کویت

کوثر الجوعان - رئیس آکادمی توسعه فعالیت های بانوان کویت

عبداللطیف الکاظمی - وزیر پیشین نفت و نماینده سابق پارلمان

جلیل الطباخ - حقوقدان و نامزد عضویت در پارلمان

دکتر عبدالله معرفی - از بازرگانان سرشناس کویت و فعال سیاسی

علی الموسی - وزیر پیشین دارایی و مدیر عامل بانک بازرگانی

دکتر کافیه رمضان - استاد برجسته دانشگاه کویت ،عضو شورای بین المللی کتاب کودک و نوجوان

دکتر خدیجه المحمید - حقوقدان، رئیس انجمن ملی حمایت از کانون خانواده

شیخه فوزیه الصباح - حقوقدان، عضو خاندان حاکم ، مدافع حقوق زنان

عدنان الراشد - مدیر انجمن مطبوعات کویت و دبیر تحریریه روزنامه الانباء

عبدالحسین السلطان - سردبیر روزنامه الدار و فعال سیاسی

مهندس مصطفی غلوم - صاحب نظر در مسائل هسته‌ای


برچسب‌ها: کویت, انجمن دوستی, ایران, نخست وزیر, صلح
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 11:35  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

مراسم تکریم و معارفه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران صبح امروز ده اردیبهشت با حضور شهردار تهران، معاون وزیر ارشاد، اعضای شورای شهر، مدیران شهری، اصحاب رسانه و جمعی از چهره های شاخص مذهبی، فرهنگی، هنری و ورزشی برگزار شد . 

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین امرودی به معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران منصوب شد .

حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی چهره ی نام آشنای ایرانیان مقیم کویت است که چند سال سکان مدیریت مجموعه آموزشی ایرانیان مقیم کویت را بر عهده داشتند که ایرانیان مقیم کویت خاطرات خوش و موفقی را از دوران حضور ایشان در کشور کویت به یاد دارند .

شهردار تهران در این مراسم افزود :

حجت الاسلام امرودی برادری مبارز، انقلابی، رزمنده، جانباز، فرهنگی و دغدغه مند هستند. از همه مهم تر آنکه ایشان سالیان سال با این مجموعه آشنا هستند و هیچ وقفه ای در کار اتفاق نخواهد افتاد. از این رو برای ایشان نیز آرزوی موفقیت دارم.

از این رو وبلاگ ایرانیان مقیم کویت به نمایندگی از کلیه ایرانیان مقیم کویت انتصاب ایشان به سمت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران را تبریک عرض نموده و توفیق روزافزون ایشان را از خداوند متعال مسئلت می نماید .


برچسب‌ها: امرودی, میثم امرودی, معاونت امور اجتماعی و فرهنگی, شهرداری تهران, قالیباف
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 18:36  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

کویت پیش از گرفتار شدن در آتش دیوانگی‌های صدام حسین، از هیچ حمایتی از رژیم بعث در جنگ تحمیلی علیه ایران دریغ نکرد. جدیدترین گزارش‌ها نشان می‌دهد که این کشور کوچک حاشیه خلیچ فارس به اصلی‌ترین مرکز حمایت مالی از تروریسم تکفیری تبدیل شده است.

به گزارش وبلاگ ایرانیان مقیم کویت به نقل از واشنگتن پست، بر اساس گزارش مقامات دولت آمریکا، کویت به اصلی‌ترین منبع حمایت مالی از تروریست‌های وابسته به القاعده تبدیل شده است که در سوریه در حال جنگ هستند.

طبق ادعای کارشناسانی که اطلاعات آنها به وسیله وزارت خزانه‌داری آمریکا تائید شده است، حجم پولی که افراد و یا سازمان‌های خیریه کویتی به گروه‌های تروریستی در سوریه و از جمله گروه جبهه النصره می‌رسانند به چند صد میلیون دلار می‌رسد.

تاکنون تصور می‌شد که نقش کشورهای دیگری مانند عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی در این حمایت مالی بیشتر باشد ولی با توجه به این که گفته می‌شود سه کشور فوق تلاش‌هایی برای کنترل این روند را آغاز کرده‌اند، اکنون نگاه‌ها متوجه کویت شده است.

در اقدامی بی‌سابقه در ماه گذشته، دیوید کوهن معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا، کویت را مرکز جمع‌آوری کمک برای گروه‌های تروریستی در سوریه نامید. چنین اقدامی تا سال گذشته در این کشور غیرقانونی نبود تا این که دولت یکی از مصوبات پارلمان را برای کنترل این جریان مورد استفاده قرار داد. اما گفته می‌شود که این تلاش به نتیجه قابل توجهی نرسیده است.

دولت کویت تحت فشارهای بیرونی تصمیم گرفته است که یک واحد اطلاعات مالی تاسیس کند تا بر مبادلات مالی مشکوک نظارت کند ولی گویا این واحد چندان عملیاتی نشده است.

کویت که به واسطه نقش آن در درگیری عراق و آمریکا از سال 1990 تا بعد از اشغال عراق در سال 2003 مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت، نسبت به سایر حکومت‌های پادشاهی منطقه فضای سیاسی بازتری دارد و قوه مجریه این کشور به رهبری امیر صباح احمد ال صباح با مخالفت‌های جدی اکثریت سنی و اقلیت شیعه پارلمان این کشور مواجه است.

در حالی که جمع‌آوری منابع مالی در دیگر کشورهای عرب منطقه خلیج فارس با مقررات سفت و سخت دولتی همراه است، خیریه‌های کویت تقریبا خودمختار هستند و دولت کمتر توجهی به آنها دارد. بعضی از این خیریه‌ها نیز به طور مستقیم به فرقه‌ها و سازمان‌های مذهبی متصل هستند. بخشی از این خیریه‌ها سابقه‌ای طولانی در حمایت از جریانات سلفی دارند. علاو ه بر این، بعضی مساجد و گروه‌های خصوصی نیز فارغ از هر خیریه‌ای، به جمع‌آوری منابع مالی می‌پردازند.

در این شرایط بی‌نظم، جمع‌آوری کمک مالی برای گروه‌های شورشی در سوریه به موضوع رقابت رهبران مذهبی و تجاری در این کشور تبدیل شده و در کنار آن، اتباع دیگر کشورها که قوانین سختگیرانه‌تری در این مورد دارند از مسیر کویت استفاده می‌کنند.

بعضی رهبران مذهبی و پرنفوذ کویتی، این اقدام خود را با افتخار در تصاویر و ویدئوهای منتشره اعلام می‌کنند و گروه‌های شورشی ضمن استفاده از نام این کمک‌کننده، دفاتری را تیز در کویت افتتاح کرده‌اند.

این جریان ضمن این که باعث تندروتر شدن گروه‌های شورشی در سوریه شده است، به این دلیل که سبب تضعیف موقعیت گروه‌های هماهنگ با آمریکا می‌شود موجب نگرانی ایالات متحده شده است.


برچسب‌ها: کویت, سوریه, آمریکا, تروریست, تکفیری
+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 2:20  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
کشور کویت اولین مقصد نمایندگان کشورمان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در کشورهای اسلامی بود و «سید‌محمد کرمانی» و «حسن سلیمانی» به عنوان نمایندگان کشورمان به این رقابت‌ها اعزام شدند.

این افراد در حالی به مسابقات کویت اعزام شدند که در بدو ورود مورد انگشت‌نگاری قرار گرفتند و در طول برگزاری مسابقات بارها عوامل برگزاری و رئیس هیئت داوران به آنان اهانت کرده‌اند.
 کرمانی در خصوص رفتارهای سایر عوامل برگزارکننده مسابقات گفت: در طول ایام مسابقات عوامل اجرایی همواره به محض برخورد با ما با زبان تمسخر از واژه جعلی خلیج «ع ر ب ی» استفاده می‌‌کردند و یا می‌گفتند ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان تروریست هستند. این رفتار‌ها به این جا ختم نمی‌شد زیرا در کنار مسابقات نمایشگاهی راه‌اندازی شده بود که در آن با تمام توان وهابیت را تبلیغ می‌کردند و کتاب‌ها و آثارشان را هم به ما می‌دادند.
 نماینده کشورمان در مسابقات کویت با درخواست از مسئولان مبنی بر پیگیری این اهانت‌ها گفت: در کویت نزد رئیس اوقاف این کشور رفتم اما وی در جواب من گفت اگر اعتراضی داری باید به صورت رسمی و دیپلماتیک مسئولان کشورتان این اعتراض را کتباً به ما اعلام کنند از این رو از مسئولان اعزام کننده درخواست می‌کنم پیگیر احقاق حقوق نمایندگان خود در مسابقات کشورهای دیگر باشند.

تذکر : وزارت امور خارجه می بایست با اقتدار نسبت به رفتار خارج از عرف آنها نسبت به انگشت نگاری اتباع ایرانی اعتراض کرده و ضمن احضار نماینده دیپیلماتیک کویت در تهران ، مراتب اعتراض جمهوری اسلامی را به آنها گوشزد نماید .
دعوت امیر کویت با چنین رویکردی بر خلاف مصالح ملی است و وزارت امور خارجه باید نسبت به آنچه برای اتباع ایرانی که جزو قاریان قرآن نیز بوده اند پاسخگو باشد .


برچسب‌ها: کویت, وزارت امور خارجه, انگشت نگاری, قرآن, دیپلماتیک
+ نوشته شده در  شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۳ساعت 14:28  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

به دلیل سوالات مکرر دوستان و عزیزان به اطلاع می رساند آدرس سفارت دولت کویت در تهران ، به نشانی : تهران ، بلوار آفريقا (جردن)، خيابان شهيد دستگردي (ظفر)، پلاک 305 و شماره تلفن های 88785997 - 88785998 - 88785999 (021) می باشد .

ضمنا روز و ساعات کاري سفارت ، شنبه تا چهارشنبه، ساعت 9 تا 12:30 می باشد .

سفارة دولة الكويت لدى طهران - إيران
أرقام الهواتف : 00982188785999 // 00982188785998 // 00982188785997
العنوان :    شارع ظفر بين شارع افريقيا و شارع ليعصر رقم 2/323
أوقات الدوام :    8-30 AM - 2:30 PM
الإجازة الإسبوعية :    الخميس و الجمعة


برچسب‌ها: سفارت, کویت, تهران, دولت, دیپلماتیک
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۳ساعت 16:3  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
کاشت درخت توسط سفیر کویت در تهران در روز طبیعت واقع در کاخ سعدآباد


برچسب‌ها: کویت, سفیر, تهران, روز طبیعت, سعدآباد
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم فروردین ۱۳۹۳ساعت 14:52  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه در دیدار با امیر کویت، پیام دعوت دکتر روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران از شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت برای سفر به کشورمان را به وی تسلیم کرد.

به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه ای، امیرکویت نیز ضمن تشکر از پیام دعوت آقای دکتر روحانی و تاکید بر انجام این سفر اظهار داشت : همکاریهای همه جانبه منطقه ای مورد توجه و در راستای مصالح ما است.

امیرکویت با ابلاغ سلام به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان بر ضرورت همکاریهای دو طرف برای مقابله با افراط گرایی و یافتن راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید کرد و افزود : روشهای نظامی و امنیتی مورد تائید ما نیست.

معاون وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به روابط خوب و تاریخی دو کشور اظهار امیدواری کرد همکاریهای دو کشور که در کمیته های مختلف بین دو کشور پیگیری می شود با تلاش و جدیت در آینده نزدیک به نتایج ملموس و قابل قبولی دست یابد.

امیرعبداللهیان افزود : روابط جمهوری اسلامی و کشورهای همسایه بخصوص در حوزه خلیج فارس با اهتمام مشترک در مسیر درست خود در حرکت است.

معاون وزیر امور خارجه همچنین اظهار داشت : تروریسم ، افراط گرایی و دامن زدن به درگیریهای طائفه ای از جمله آفت های کنونی منطقه است و معتقدیم همه کشورهای اسلامی از این افراط گرایی و تروریسم تکفیری آسیب خواهند دید و اگر این روند متوقف نشود جبران آن براحتی امکان پذیر نخواهد بود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه رشد گروههای افراطی امنیت منطقه را بر هم خواهد زد افزود : پیام ایران ، امنیت برای صلح و مقابله با افراط گرایی و خشونت است .

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران سوریه گفت : سوریه از طریق برگزاری انتخابات در مسیر حل دموکراتیک و سیاسی گام بر می دارد در حالی که برخی طرف هایی که از تداوم تسلیح گروههای مسلح بی مسئولیت سخن می گویند به آتش خشونت و تروریسم دامن می زنند.

امیرعبداللهیان در این سفر یک روزه همچنین با جاراله، قائم مقام وزارت خارجه کویت دیدار کرد و مسائل مورد علاقه دو طرف را مورد گفتگو قرار داد .


برچسب‌ها: امیر عبداللهیان, وزارت امور خارجه, شیخ کویت, کویت
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۳ساعت 22:48  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

عید نوروز ، بر همه ایرانیان خصوصا ایرانیان مقیم کویت مبارک باد


برچسب‌ها: عید نوروز, سال نو, ایرانیان, کویت, نوروز
+ نوشته شده در  شنبه دوم فروردین ۱۳۹۳ساعت 14:39  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
برخی نمایندگان پارلمان کویت خواستار عضویت ایران، عراق و یمن در شورای همکاری خلیج فارس شدند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، برخی نمایندگان در مجلس امت (پارلمان) کویت با استناد به اصل "الاقربون اولی بالمعروف" (نزدیکان به نیکی سزاوارترند)، خواستار پیوستن ایران، عراق و یمن به جای مصر و اردن به شورای همکاری خلیج فارس شدند.

به نوشته روزنامه "الرأی" کویت، "عدنان عبدالصمد" نماینده کویتی تاکید کرد: اگر یک نهاد سیاسی منطقه ای با حضور ایران و عربستان تشکیل شود، بسیاری از مشکلات پیچیده نه فقط در سطح منطقه بلکه در سطح جهان عرب و اسلام، حل و فصل می شود.

"عبدالحمید دشتی" نماینده دیگر کویتی گفت: پیوستن ایران و عراق به شورای همکاری خلیج فارس بر پایه "الاقربون اولی بالمعروف" است؛ زیرا آنها نسبت به اردن و مصر که "ضاحی خلفان" رئیس پلیس و مدیر امنیت عمومی دوبی خواستار پیوستن آنها به شورای همکاری خلیج فارس شده بود، سزاوارترند.

"سوسن الشاعر" نویسنده و روزنامه نگار نیز در تماسی با شبکه سعودی العربیه با اشاره به خطرات بین المللی متعدد فراروی کشورهای منطقه، تاکید کرد که در مرحله فعلی باید از اصطکاک با ایران اجتناب کنیم.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که اکنون عراق، یمن، اردن و مراکش نامزد عضویت در این شورا هستند و در جلسات آن حضور می یابند.


برچسب‌ها: خلیج فارس, نماینده, کویت, ایران, عبدالحمید دشتی
+ نوشته شده در  شنبه دوم فروردین ۱۳۹۳ساعت 14:32  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
تصویر «ولید الطباطبایی»، نماینده سلفی پارلمان کویت و مالک شبکه تلویزیونی تکفیری «صفا» در پایگاه‌های مختلف اینترنتی درحالی منتشر شده که وی را در شهر حلب و در حال ساخت بمب برای گروه‌های تکفیری در سوریه نشان می‌دهد.
وبلاگ ایرانیان مقیم کویت قبلا زندگی نامه این تروریست را منتشر نموده بود . همچنین اولین تصاویر حضور وی در اولین روزهای جنگ بر علیه سوریه را منتشر ساخته بودیم .

  ولید الطباطبایی یکی از برجسته‌ترین و مهمترین تامین کنندگان مالی گروه تروریستی «جبهه النصره» است که از طریق خاک ترکیه و به همراه گروهی‌ از تروریست‌های تکفیری کویتی و عربی وارد خاک سوریه شد.

 این نماینده سلفی پارلمان کویت با اینکه پیشتر از گروه‌های تکفیری در سوریه حمایت مالی می‌کرد، اما به تازگی اعلام کرده که درصدد تجهیز نظامی تروریست‌های تکفیری در سوریه است.

وی ضد ایرانی ترین فرد شناخته شده در کشور کویت بود که در زمان حضور در کویت از هر طریقی اقدام به یاوه گویی بر علیه جمهوری اسلامی ایران می نمود .


برچسب‌ها: ولید طباطبایی, سوریه, بمب, کویت, سلفی
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۲ساعت 20:9  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در دیدار با رئیس انجمن ادبا و نویسندگان کویت، معاونان و مسئولان شورای ملی فرهنگ و ادب این کشور و نویسندگان و روزنامه‌نگاران کویتی با بیان این مطلب گفت: ایران و کویت دارای اشتراکات فراوان تاریخی و مذهبی است و علقه‌های فرهنگی میان دو ملت بسیار به چشم می‌خورد.

سلیمانی به  نقش گروه‌های مرجع و سازمان‌های مردم نهاد در دو کشور اشاره کرد و گفت: علاوه بر مناسبات رسمی دو کشور؛ شاهد گسترش روابط نهادهای فرهنگی و اجتماعی مردم نهاد ایران و کویت هستیم و سفر این هیئت فرهنگی به جمهوری اسلامی ایران  حکایت از عمق این روابط  دارد.

معاون پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین بر آمادگی این سازمان در جهت بسط و گسترش مناسبات فرهنگی در تمامی حوزه‌ها با کشور کویت تأکید کرد.

یادآور می‌شود، این هیئت کویتی روز دوشنبه 12 اسفند‌ماه، به دعوت مرکز همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل این سازمان حضور پیدا کردند.


برچسب‌ها: قهرمان سلیمانی, کویت, سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی, ایران, سازمان مردم نهاد
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۲ساعت 15:22  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
امارات برخلاف اصول دیپلماسی برای نماینده دعوت شده ایران برای شرکت در جلسه منطقه ای WHO روادید صادر نکرد .
امارات متحده عربی از حضور حجت الاسلام و المسلمین امرودی نماینده شهرداری تهران برای حضور در جلسه منطقه ای سازمان بهداشت جهانی تحت فشار آمریکا در آخرین دقایق سرباز زد .
سازمان بهداشت جهانی who در سلسله جلسات منطقه ای خود ، اقدام به برگزاری جلسه ای در امارات متحده عربی با عنوان "فعالیت های بدنی" نموده بود . در همین راستا از کشورهای همجوار از فعال ترین نهادهای مرتبط دعوت به عمل آورده بود .
از جمهوری اسلامی ایران ، شهرداری تهران به دلیل فعالیت های گسترده در حوزه ورزش های همگانی ، فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مرتبط با خانواده دعوت به عمل آورده شد . فلذا شهرداری تهران برای حضور در این جلسه ، حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی ، قائم مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و نماینده تام الاختیار شهردار در امور فلسطین به عنوان نماینده انتخاب گردید .
با وجود انجام تمامی اقدامات کنسولی و دیپلماتیک برای حضور ایشان در این جلسه و سخنرانی راس ساعت 12:10 در این همایش ، کشور امارات از اعطای روادید تا آخرین دقایق نیز سر باز زد .
یک منبع آگاه گفت : عدم پذیرش و اعطای روادید به نماینده جمهوری اسلامی ایران در این همایش ، به دلیل سوابق ایشان در فعالیت های سیاسی و دینی در منطقه بوده است .
پیش از این حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی به دلیل مواضع ضد آمریکایی و ضدصهیونیستی و فعالیت های گسترده در حوزه شیعیان در کشور کویت تحت فشار لابی وهابی ، آمریکایی و صهیونیستی از کشور کویت تحت عنوان عنصر نامطلوب با تهدید خروج فوری ظرف 72 ساعت از این کشور اخراج گردیده بود .
براساس گزارشات واصله حجت الاسلام و المسلمین امرودی سرپرست سابق مدارس ایرانی در کویت در تمامی کشورهای عربی براساس همسان سازی اطلاعات هویتی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس توسط سازمان های اطلاعاتی این کشورها ممنوع الورود می باشد .


برچسب‌ها: کویت, امرودی, شهرداری تهران, امارات, سازمان بهداشت جهانی
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۹۲ساعت 19:9  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

حسن روحانی رییس‌جمهوری در حاشیه نهمین اجلاس روسای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در دیدار رییس مجلس کویت با اشاره به تحولات منطقه در دو دهه اخیر گفت: همبستگی و تحکیم روابط کشورهای خلیج فارس می‌تواند امنیت منطقه و خلیج فارس را تامین کند.

روحانی با بیان اینکه تحکیم روابط ایران با همسایگان خود از اولویت های دولت تدبیر و امید است بر توسعه روابط دوجانبه ایران و کویت در همه زمینه ها و خصوصا در بخش اقتصادی تاکید کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز تروریسم یکی از معضلات جدی منطقه است گفت: حمایت از تروریسم و گروه های افراطی در نهایت به ضرر حمایت کنندگان آن تمام خواهد شد.

رییس مجلس کویت نیز در این دیدار گفت: سلام های گرم امیر کویت را خدمت شما و ملت ایران ابلاغ و مراتب خوش بینی مردم کشورم و مردم منطقه را از اندیشه ها و تفکرات جنابعالی اعلام می‌کنم.

مرذوق القانم با بیان اینکه سخنان شما در مراسم افتتاحیه اجلاس تعیین کننده بود گفت: به عنوان رییس مجلس کویت و رییس مجالس کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و رییس پارلمان کشورهای عربی می گویم که با توجه به موقعیت تاریخی جمهوری اسلامی ایران و شرایط آن در منطقه ایمان کامل داریم جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش مقتدرانه ای در منطقه ایفا نماید.

وی افزود: چنانچه تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس متحد باشند هیج اتفاقی نمی تواند موجب بروز مشکل برای آنها شود.


برچسب‌ها: حسن روحان, رئیس جمهور, ایران, کویت, رییس مجلس
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۲ساعت 1:17  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

پایگاه هوایی علی السالم (Ali Al Salem Air Base)


این پایگاه هوایی که در کویت واقع شده، ۱۱۵ کیلومتر از مرزهای ایران فاصله دارد.السالم با طول باند ۳۰۰۰ متری ظرفیت پذیرش هواپیماهای سبک و سنگین را در خود دارد.  
 
پایگاه هوایی احمد الجابر (ahmad algaber)
 
این پایگاه هوایی-نظامی نیز در شهر کویت پایتخت کویت واقع شده و فاصله‌ای ۱۳۴ کیلومتری با خاک کشورمان دارد.

 
 گفتنی است؛ این پایگاه عظیم هوایی دارای ۴ آشیانه مستحکم بتنی و تعداد زیادی آشیانه سایبانی و باندهایی با طول ۳۰۰۰ متر است که ظرفیت پذیرش انواع جنگنده‌های نظامی را در خود دارد.  
 
استقرار دو پایگاه مهم هوایی آمریکا در کویت در کنار ۶ کمپ نیروهای ارتش آمریکا در این کشور، بسیاری از کار‌شناسان خاورمیانه و امور استراتژیک را بر آن داشته تا از کویت به عنوان "پادگان بزرگ نظامی آمریکا در منطقه" یاد کنند.
با توجه به این اطلاعات، به نظر می‌رسد سوالات مطرح شده از سوی سردار سلامی مبنی بر اینکه "آیا آمریکایی‌ها می‌توانند دامنه‌های یک جنگ گسترده را با جمهوری اسلامی ایران مهار کنند؟ آیا می‌توانند منافع حیاتی خود را در منطقه در مقابل تهاجم‌های پایان‌ناپذیر ایران حفظ کنند؟ آیا می‌توانند امنیت انرژی را در منطقه در برابر ظرفیت عظیم تهاجمی ما را حفظ کنند؟ آیا می‌توانند ناوگان دریایی‌شان را و امنیت رژیم صهیونیستی را حفظ کنند؟" و همچنین بسیاری از سئوالات دیگر افکار عمومی بی پاسخ خواهد ماند.
 
جانشین فرمانده سپاه هشدار داده بود "هزاران گردان روی زمین وجود دارد که از استقلال و تمامیت ارزی ما به شکلی رویایی دفاع می‌کنند و هر کس بخواهد با زبان تهدید یا تحقیر با ملت ما صحبت کنند باید بدانند که ما هیچ مرز جغرافیایی برای مقابله با او نمی‌شناسیم و دامنه‌های برخورد را به هیچ مرزی محدود نمی‌کنیم".


برچسب‌ها: کویت, نظامی, آمریکا, پایگاه, پادگان
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 1:44  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
کمیسیون خسارت های سازمان ملل اعلام کرد که از محل صندوق خسارات این سازمان به مدعیان مربوط به پرونده خسارات ناشی از حمله عراق به کشور کویت یک میلیارد و سه میلیون دلار دیگر به عنوان غرامت در اختیار دولت کویت گذاشته است.
شورای حاکم بر این کمیسیون که در ژنو مستقر است اعلام کرد که دعاوی مربوط به این خسارت ها شامل مواردی از قبیل دعاوی فردی، دعاوی شرکتی، دولت ها و سازمان های بین المللی می شود که در اثر حمله سال 1990 عراق به این کشور متحمل خساراتی شده اند.

با پرداخت مبلغ اخیر مجموع رقم های پرداختی به دولت کویت تا کنون به 44 میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده است و هنوز 7 میلیارد و 800 میلیون دلار از محل بودجه تعیین شده برای پرداخت به سایر دعاوی مربوط به این پرونده باقی مانده است.

بزرگترین خسارت در رابطه با این پرونده مبلغ 14 میلیارد و 700 میلیون دلاری بود که در ازای دعوی قانونی دولت کویت که از طریق شرکت سهامی پترولیوم این کشور مطرح شده بود به دولت کویت پرداخت شد.

پرداخت این خسارات از صندوقی به نام صندوق خسارات سازمان ملل صورت می گیرد که بودجه آن را درصدی از درآمدهای مربوط به فروش نفت و فرآورده های نفتی عراق تامین می کند.

کمیسیون خسارات سازمان ملل متحد در سال 1991 بعنوان زیر شاخه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد تاسیس شد و تاکنون به پرونده های مربوط به بیش یک میلیون دعوی از سوی شرکت ها و سازمان های مختلف در 100 کشور جهان رسیدگی و خسارات مربوطه را به مدعیان پرداخت کرده است.


برچسب‌ها: کویت, عراق, غرامت, صدام, دولت
+ نوشته شده در  شنبه پنجم بهمن ۱۳۹۲ساعت 22:58  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و ملیت از معدود چیزهایی هستند که با اطمینان کامل یک بار برای همیشه به خاطر می‌سپاریم. اینها هویت رسمی ما هستند. نه قرار است مثل سن تغییر کنند و نه مثل پسورد لو بروند.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی با ماهنامه «داستان» دوره‌ای از زندگی‌اش را تعریف کرده است که هیچ‌کدام از این فرض‌ها برقرار نبوده است.

وی که از مبارزان انقلابی و همراهان شهید محمد منتظری بوده، در این گفت‌وگو از روزهایی سخن گفته است که به دلیل مبارزه علیه حکومت طاغوت، تحت تعقیب ساواک قرار گرفته و بر این اساس مجبور شده با اسم‌های مختلفی همچون «الهی» و «ابرار» و ملیت‌های ایرانی، پاکستانی، عراقی، کویتی، سوری، بحرینی، اماراتی و لبنانی در کشورهای مختلف به فعالیت‌های خود ادامه دهد. اما بخش جالب داستان زندگی جنتی جایی است که حتی مجبور شده با هویت غیرواقعی با همسرش ازدواج کند.

علی جنتی که در آن دوران خفقان و فضای امنیتی کشور با توصیه و همراهی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تشکیلات فرار را برای فراری‌ دادن، اقامت، آموزش و برگرداندن مبارزان انقلابی کشورمان (که افراد شناخته‌شده این روز‌ها مثل آقای یونسی وزیر سابق اطلاعات، شهید مهدی باکری و رحیم صفوی هم جزو آنان بودند) در کشور سوریه طراحی کرده بودند، درباره این فصل از زندگی‌اش (ازدواج) گفته است: «سال ۵۵ با یک گذرنامه عربی رفتم کویت، ویزای ایران گرفتم و به صورت رسمی و از طریق فرودگاه مهرآباد آمدم ایران. عربی بلد بودم و با لباس عربی هم آمدم که کمتر شک کنند. رفتم ملاقات شهید بهشتی و شهید مفتح و چند نفر دیگر و قرار و مدارهایی برای فرستادن افراد به خارج از کشور گذاشتیم. آن موقع واقعا هیچ امیدی نداشتم که انقلاب به این زودی‌ها به نتیجه برسد و می‌دانستم که اگر از ایران بروم احتمال اینکه بتوانم دوباره برگردم کم است. تصمیم به ازدواج داشتم اما نمی‌خواستم با غیر ایرانی ازدواج کنم. با هویت واقعی خودم هم نمی‌توانستم ازدواج کنم. در کرمانشاه با خواهر همسرم (خواهر همسر آینده‌ام) که قبلا در جلسه‌های تفسیر قرآن من در سنقر شرکت می‌کردند، مشورت کردم. ایشان یک نفر را معرفی کرد اما بعد از خواستگاری خانواده‌شان به من مشکوک شدند و مجبور شدم‌ رها کنم. بعد خواهر خودش را معرفی کرد اما این بار خودم جلو نرفتم.»

وزیر ارشاد در ادامه افزوده است: «آقای موسی موسوی که الان قائم‌مقام مجمع تقریب مذاهب اسلامی است و از قدیم مرا می‌شناخت آنجا امام جماعت بود و مسجد و محفلی داشت. ایشان واسطه شد و از طرف من از خانواده همسرم خواستگاری کرد. بعد خودم با دختر خانواده صحبت کردم و گفتم من فراری هستم و اگر ازدواج کنم باید خارج از کشور زندگی کنیم. گفتم تا وقتی ارتباطتان با من لو نرفته راحت می‌توانید برگردید ایران اما اگر لو برود احتمال دارد که دیگر نتوانید بیایید. ایشان پذیرفت اما پدر و مادرشان کمی مشکوک بودند. پرسیدند: پدرش کجاست؟ مادرش کجاست؟ پدر من هم آن موقع در اسدآباد همدان تبعید بود. گفتم پدر و مادرم لبنان هستند و من هم در لبنان دانشجو هستم. آنها هم به اعتبار آقای موسوی قبول کردند دخترشان را به من بدهند. خطبه را خودم و آقای موسوی خواندیم. عقد را هم نمی‌توانستیم ثبت رسمی کنیم و بعد از انقلاب ثبت کردیم. به همسرم گفتم من از ایران می‌روم شما هم گذرنامه و ویزا بگیرید و بعد از من بیایید و ایشان هم سه چهار ماه بعد آمدند.»

جنتی که بالاخره به واسطه آشنایی با امام موسی صدر و نفوذ ایشان در مقامات منطقه توانسته بود به طور رسمی اقامت در سوریه را بگیرد با ذکر خاطره چگونگی تصرف سفارت ایران در دمشق از پایان یافتن دوران اسم‌ها و هویت‌های جعلی خود با پیروزی انقلاب گفته است: «روزی که انقلاب پیروز شد من دمشق بودم. مادر همسرم پیش از به دنیا آمدن فرزند اولمان در آبان ۵۷ آمده بود پیش ما و هنوز آنجا بود. وقتی آقای دعایی خبر پیروزی انقلاب را در رادیوی عراق اعلام کرد و در بیروت هم جشن گرفتند و تیراندازی هوایی کردند تازه به مادر همسرم گفتم که هویت اصلی من چیست و کجا بودم و چه کارهایی کرده‌ام. چون سفارت دستمان بود بعد از مدت‌ها زندگی با اسم و هویت و مدارک جعلی، برای خودمان و به اسامی اصلی خودمان، گذرنامه رسمی صادر کردیم. با همسر و فرزند و مادر همسرم رفتیم ترکیه و چون فرودگاه‌ها بسته بود با اتوبوس از مرز بازرگان وارد ایران شدیم. فکر می‌کنم بیست و هفتم بهمن بود که رسیدیم تهران و من بعد از مدت‌ها خودم بودم.»


برچسب‌ها: علی جنتی, کویت, سفیر, وزیر ارشاد, ایران
+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام دی ۱۳۹۲ساعت 19:58  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
یک منبع آگاه در کویت از گفت‌وگوی وزیر مشاور در امور خارجی بحرین و معاون وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست بررسی اوضاع انسانی سوریه در کویت خبر داد.

یک منبع آگاه در کویت از گفت‌وگوی غانم ابوالعینین وزیر مشاور در امور خارجی بحرین و حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران در حاشیه نشست بررسی اوضاع انسانی سوریه در کویت خبر داد و گفت که ابوالعینین و امیرعبداللهیان چند دقیقه گفت‌وگو کردند.

هنوز هیچ جزئیاتی از این دیدار منتشر نشده است.

سطح روابط دیپلماتیک ایران با بحرین به دلیل اوضاع در این کشور در حال حاضر در سطح کاردار می‌باشد.

نشست بررسی اوضاع انسانی سوریه روز چهارشنبه در کویت برگزار و حسین امیرعبداللهیان به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور یافت.


برچسب‌ها: کویت, بحرین, ایران, عبداللهیان, وزیر خارجه
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ساعت 11:46  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه با شیخ صباح الخالد معاون اول نخست وزیر و وزیر خارجه کویت دیدار و درباره توسعه روابط و تحولات منطقه گفت‌وگو کرد.

امیر عبداللهیان که برای شرکت در اجلاس کمک به مردم سوریه به کویت سفر کرده است، با اشاره به برگزاری موفق دومین کمیسیون عالی دو کشور در ماه گذشته ابراز امیدواری کرد: همزمان با اجرایی شدن مصوبات این نشست اجلاس، کمیته‌های مشترک کنسولی و بازرگانی در آینده نزدیک جهت تسهیل در امور ایرانیان و افزایش تجارت بین دو کشور برگزار شود.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه افراطی‌گری و فرقه‌گرایی از تهدیدهای امنیت منطقه است، افزود: جمهوری اسلامی ایران رایزنی مستقیم و مستمر با کشورهای منطقه را جهت مقابله با این تهدیدات امری ضروری می داند.

وزیر خارجه کویت نیز در این دیدار ضمن تشکر از حضور هیات کشورمان در این کنفرانس اظهار داشت: با برگزاری دومین کمیسیون عالی مشترک روابط و مناسبات دو کشور در مسیر صحیح و رو به رشد خود قرار گرفته است.

شیخ صباح الخالد ضمن تبریک توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 جهت اجرای توافقنامه ‍‍‍ژنو تاکید نمود: اجرایی شدن این توافقنامه بر آینده منطقه و کشورهای همسایه تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

وزیر خارجه کویت سفر اخیر ظریف به منطقه خلیج فارس را مهم و شروع جدیدی در روابط رو به رشد تهران با همسایگان دانست.

امیر عبداللهیان همچنین در ادامه دیدارهای خود با خالد جارالله ، قائم مقام وزیر خارجه کویت، نیز دیدار و درباره جزئیات روابط دو جانبه و تحولات منطقه گفتگو تبادل نظر کرد.


برچسب‌ها: وزیر حارجه, کویت, امیر عبداللهیان, سوریه, دیدار
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۲ساعت 13:17  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

الرای العام به نقل از منابع آگاه کویتی از تعیین علیرضا عنایتی به عنوان سفیر ایران در کویت خبر داد.

این روزنامه‌ کویتی به نقل از منابع آگاه نوشت که دولت این کشور با تعیین علیرضا عنایتی به عنوان سفیر ایران در کویت موافقت کرد.

به نوشته الرای العام عنایتی جانشین روح الله قهرمانی است که دوره ماموریتش در این کشور سپتامبر گذشته به پایان رسیده بود.

این روزنامه نوشت:‌ عنایتی که به زبان عربی مسلط است، قبل از انتخاب به عنوان سفیر مدیرکل اداره خلیج فارس وزارت امور خارجه ایران بوده و دکترای ادبیات عرب دارد.


برچسب‌ها: الرای العام, کویت, قهرمانی, عنایتی, سفیر
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۲ساعت 15:43  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
یک پایگاه اطلاع رسانی عربی نوشت: «جلال الدین محمد رومی» فیلسوف و شاعر صوفی پارسی که سال 1273 میلادی درگذشت، هیچ گاه گمان نمی کرد که با گذشت 741 سال از مرگش عامل اختلاف هایی در پارلمان کویت شود.

اصرار یک نماینده بر لغو شب شعرجلال الدین محمد رومی شاعر قرن 13، در پارلمان کویت بحران آفرید.

جلال الدین محمد رومی احتمال نمی داد که عامل استیضاح وزیر اطلاع رسانی کویت باشد، آن هم پس از لغو شب شعری که قرار بود در آن اشعارش خوانده شود.

ماجرا از آن جا آغاز شد که ˈمحمد الجبریˈ نماینده پارلمان کویت، خواستار منع ورود شاعر به شب شعر شد چرا که به گفته او ˈشاعری است که میان ما زندگی می کندˈ و بر ضرورت لغو شب شعر ویژه بانوان تاکید کرد.

خواسته این نماینده جامه عمل پوشید و وزارتخانه های کشور و اطلاع رسانی با لغو شب شعر جلال الدین رومی، موافقت کردند.

این مساله اما به مذاق شمار دیگری از نمایندگان خوش نیامد و تهدید به استیضاح وزیر اطلاع رسانی کردند. نمایندگان فراکسیون جریان پیمان ملی، هم از وزیر خواستند به نظر نماینده معترض توجه نکند چرا که مخالف قانون اساسی است.

بنا بر این گزارش، روزنامه کویتی ˈالوطنˈ، در این باره می نویسد: ˈعادل الفوزانˈ دبیرکل جریان پیمان ملی، درخواست نماینده معترض مبنی بر لغو شب شعر را، مخالف آزادی بیان دانست.

بنا به اظهارات الفوزان، چنین اقدامی نه تنها نقض آزادی سخنران است، بلکه آزادی شنونده را هم نقض می کند.

وی می افزاید: آماده میزبانی از ادیبان، سیاستمداران و نویسندگان هستیم تا جلال الدین رومی را عرضه کرده و او را مورد بحث، بررسی و نقد قرار دهند.

ˈاو آثاری از خود به جای گذاشته و هرکس حق دارد او را نقد کند یا اصلا به او گوش فرا ندهد. اما این که مانع از آن شویم که دیگران آثار او را مورد بحث و بررسی قرار دهند، این جایز نیست.ˈ

فوزان یادآور شد که هنوز زمانی برای شب شعر تعیین نشده و به زودی موعد آن مشخص خواهد شد. او موضع جریان پیمان ملی را در خصوص شب شعر، ارزشی دانست تا چنین ماجرایی تکرار نشود.

این تارنمای عربی، یادآور شد: جلال الدین رومی یا همان جلال الدین محمد بلخی، شاعر و فقیه فارس صوفی است که در سرزمین پارس به دنیا آمد، اما بعد به آناتولی رفت و تا آخر عمر خود در دوره حکومت سلجوقی ها، در قونیه ماند.

اشعار و تالیف های صوفیانه او که به زبان فارسی نوشته شده اند، تاثیر گسترده ای در جهان اسلام بر جای گذاشتند به ویژه بر فرهنگ های فارسی، اردو، بنگالی و ترکی.

در عصر نو، آثار او به بسیاری از زبان ها ترجمه شد و بازتاب های گسترده ای یافت. او یکی از محبوب ترین شاعران شرق در آمریکا به شمار می آید.

به نوشته این رسانه خارجی، بحث و جدل در کویت هنگامی آعاز شد ک محمد الجبری نماینده پارلمان کویت، از دو وزارتخانه کشور و اطلاع رسانی خواست تا جلوی برگزاری شب شعر جلال الدین رومی را بگیرند چرا که به گفته او این شب شعرها، شاهد ˈخزعبلات و رقصˈ بسیار است که با شریعت اسلامی منافات دارد.

این موضع، جنجال بزرگی را در شبکه های اجتماعی به وجود آورد.


برچسب‌ها: عربیه, العربیه, کویت, مولانا, پارلمان
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۲ساعت 23:28  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
درحالیکه روزگذشته مسئولان باشگاه استقلال اعلام کردند جواد نکونام به تیم الغرافه قطر می‌پیودد، طبق اخبار منتشر شده در رسانه‌های قطری، بازیکن پیشین استقلال و کاپیتان تیم ملی ایران تا ساعتی دیگر قراردادش را با باشگاه الکویت به امضا می‌رساند.

جواد نکونام صبح امروز دوشنبه وارد کویت شده است و با مسئولان باشگاه الکویت برای پیوستن به این تیم مذاکره رودررو انجام داده است.

جواد نکونام تا ساعتی دیگر قراردادش را با الکویت به امضا می‌رساند و به احتمال زیاد این تیم را در بازی مقابل بایرن مونیخ همراه خواهد کرد.

گفته می‌شود نکونام جانشین "حسین بابا" بازیکن بحرینی تیم الکویت کویت خواهد شد.


برچسب‌ها: الکویت, جواد نکونام, استقلال, الغرافه, کویت
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۲ساعت 20:17  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
تنها دو هفته پس از استعفای دولت کویت و تشکیل کابینه‌ای جدید،‌ نخست وزیر این کشور هفت عضو هیأت دولت این کشور را تغییر داد.

در پی افزایش فشار نمایندگان پارلمان کویت، شیخ جابر المبارک الصباح، نخست وزیر کویت هفت عضو کابینه خود از جمله دو وزیر نفت و دارایی را تغییر داد.

نخست‌وزیر کویت و و تعدادی از وزاری کابینه این کشور مدتی است که تحت فشار نمایندگان مجلس این کشور برای حضور در جلسه استماع پارلمان و پاسخگویی درباره عملکرد خود هستند.

در پی تصمیم نخست‌وزیر این کشور در تغییر هفت وزیر از کابینه 15 نفره خود، امیر کویت با این تغییر موافقت کرده و 7 عضو جدید هیدت دولت این کشور را منصوب کرد.

از جمله وزاری جدید این کشور می‌توان به «علی العمیر» وکیل و عضو جریان اتحاد اسلامی سلفی کویت اشاره کرد که بر پست وزارت نفت این کشور تکیه زد. به این ترتیب تعداد وزاری وابسته به جریان‌های سلفی در کابینه کویت به دو نفر افزایش یافت.

آخرین انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور در آگوست سال گذشته برگزار شد. این انتخابات تنها فاصله‌ای هشت ماه با انتخابات عمومی پیش از خود داشت که به علت اختلاف در نحوه اجرای آن ملغا شده بود.

انتخابات اخیر این کشور نیز به علت تحریم از سوی اکثر گروه‌های مخالف سلفی، ملی‌گرا و لیبرال در معرض ابطال بود که براساس حکم دادگاه قانون اساسی کویت در ماه گذشته،‌ درخواست ابطال آن رد شد. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که پارلمان کنونی اولین مجلسی خواهد بود که از سال 2003 بتواند دوره نمایندگی و قانون‌گذاری خود را به طور کامل به اتمام برساند.

لازم به ذکر است از سال 2006 تا کنون، این کشور شاهد یک بحران گسترده سیاسی بوده که در نتیجه آن تاکنون 10 کابینه استعفا داده و پارلمان این کشور نیز 6 مرتبه منحل شده است.


برچسب‌ها: کویت, وزیر, کابینه, شیخ جابر المبارک الصباح, مجلس الامه
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم دی ۱۳۹۲ساعت 1:22  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
یک دادگاه تجدیدنظر کویت رای صادر شده در باره محکومیت یک مرد به تحمل پنج سال حبس را به اتهام اعتراض به امیر این کشور تاییدکرد.

این آخرین مورد از مجموعه پرونده هایی است که در باره انتقاد از مقام های حاکم بر این کشور در دادگاه مطرح و رسیدگی شده است.

دادگاههای کویت در سال جاری میلادی چند تن از شهروندان کویتی را به دلیل بیان سخنانی که نسبت به امیر اعتراض آمیز تلقی می شد، به تحمل مجازات محکوم کرده است.
از نظر قانون اساسی کویت، امیر مصون و غیر قابل اعتراض به شمار می رود با معترضان و منتقدان از وی با قوانین جزایی و کیفری برخورد می شود.

ˈمحمد الحمیدیˈ وکیل فرد محکوم شده، حکم صادر شده علیه ˈمحمد المخیالˈ را خشن و شدید دانست زیرا بیماری وی را درنظر نگرفته است.
الحمیدی افزود: موکل وی از سال 1997 بیمار بوده است و بنابراین در دادگاه بالاتری درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.
به طور کلی ده ها کویتی به اتهام اعتراض به ˈشیخ صباح الاحمد الصباحˈ امیر کویت به ویژه در رسانه های اجتماعی متهم و محکوم شده اند.

گروه های بین المللی مدافع حقوق بشر از حکومت کویت خواسته اند که در قوانین کیفری و جزایی خود تجدید نظر کند.
این مساله به ویژه هنگامی در کویت حساس شد که شیخ صباح امیر کویت در اکتبر 2012 از اختیارات وضعیت اضطراری خود برای ایجاد تغییراتی در سیستم رای گیری مورد استفاده در انتخابات پارلمانی استفاده کرد و تعدادی از سیاستمداران مخالف، آن را ناعادلانه دانستند.
خشم همگانی از سیستم رای گیری جدید موجب گردآمدن هزاران تن در خیابان های این کشور شد که بسیاری از آنها آشکارا به صدور فرمان امیر در این باره اعتراض می کردند که به برپایی یکی از گسترده ترین تظاهرات در تاریخ کویت منجر شد.


برچسب‌ها: کویت, انتقاد, امیر کویت, زندان, حقوق بشر
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 18:29  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: بر اثر سانحه دریایی در مسیر دیلم ـ کویت یک نفر کشته و یک نفر مفقود شد.

علی ابراهیم‌زاده عصر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به کشته و مفقود شدن دو نفر از هم‌وطنان در یک حادثه دریایی، اظهار داشت: شناورهای آسیب‌دیده در این حادثه در حال تردد در مسیر دریایی دیلم ـ کویت بودند.

وی با اشاره به وجود هفت سرنشین در این دو لنج، اضافه کرد: این حادثه در فاصله 15 مایلی شمال غرب سکوهای نفتی نوروز به وقوع پیوست که دولنج دچار آبگرفتگی شده و غرق شدند.

رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر افزود: پس از آنکه یکی از این شناورها وضعیت را به مرکز نجات خارگ و دیلم اعلام کرد، اعملیات امداد و نجات بلافاصله انجام شد.

وی با اشاره به اعلام وضعیت به سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف، استان‌های هم‌جوار و کشورهای همسایه برای انجام هماهنگی لازم برای کمک به این شناورها، تصریح کرد: عملیات امداد و نجات برای نجات سرنشینان این شناورها، از طریق هوا و دریا انجام شد.

ابراهیم زاده با اشاره به نجات پنج نفر از سرنشینان این شناورها در عملیات امداد و نجات، ادامه داد: جسد یکی از سرنشینان این حادثه نیز پیدا شده است و تحویل مسئولان مربوطه شد.

رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به مفقود شدن یکی از سرنشیانان این شناورها، تاکید کرد: تلاش‌ها برای یافتن فرد مفقود‌شده همچنان ادامه دارد و همه تلاش خود را انجام خواهیم داد.


برچسب‌ها: کویت, دیلم, سانحه دریایی, غرق, کشته
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ساعت 0:2  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
دولت کویت از آزادی یک شهروند بازداشتی این کشور در ایران خبر داد.

روزنامه کویتی الرای نوشت "عادل الحوال" چند هفته پیش برای درمان به شیراز سفر کرده بود و در این سفر به دلیل توهین به مقامات ایران بازداشت شد اما با پیگیری های وزارت خارجه کویت و پاسخ مثبت دولت ایران، این شهروند کویتی، آزاد و روز یکشنبه به کشورش برگشت.

بر اساس این خبر وزارت خارجه کویت درخواست آزادی الحوال را به ایران داده بود و ایران هم این درخواست را پذیرفت و این شهروند کویتی را آزاد کرد.

"مجدی الظفیری" سفیر کویت در تهران هم گفت که مسئول امور کنسولی سفارت کویت با سفر به شیراز، این شهروند کویتی را از مقامات امنیتی ایران تحویل گرفت.
عادل الحوال شهروند کویتی بازداشتی در ایران هنگام ورود به کشورش


الظفیری از همکاری طرف های ایرانی به ویژه وزارت خارجه و دستگاه امنیتی ایران برای حل این مساله قدردانی کرد.

وزارت خارجه کویت چهارشنبه گذشته درخواست آزادی الحوال را به ایران ارائه کرد. در همین راستا 2 نماینده پارلمان کویت نیز از دولت این کشور خواسته بودند در مورد این موضوع به پارلمان توضیح دهد.

برادر عادل الحوال در گفتگو با روزنامه کویتی الرای گفته بود: "عادل الحوال" چند هفته پیش برای درمان بیماری خود به شیراز سفر کرده بود. کارمند هتل محل اقامت عادل الحوال بعد از اعتراض ساکنان هتل از وی خواسته بود صدای بلند پخش قرآن را کم کند اما او با خودداری از این اقدام به مقامات و مردم ایران توهین و آنها را کافر توصیف می کند و همین موضوع عامل بازداشت وی شد.
 
این در حالی است که سعد الهاجری مسئول امور کنسولی سفارت کویت در تهران در مورد نحوه بازداشت الحوال گفت: وی به دلیل برخی رفتارهای غیرعادی از جمله ورود به مناطق ممنوعه بازداشت شده بود.

الحوال نیز پس از بازگشت به کویت در مورد دلیل بازداشتش اظهار داشت: من برای سفر توریستی به ایران رفتم. در ابتدا دلیل بازداشت را وجود مشکل در مدارک دریافت ویزای ایران ذکر کردند اما کم کم اتهامات و اظهارات نادرستی به من نسبت داده شد که با کمک دولت کویت و همکاری دولت ایران این مساله حل شد.


برچسب‌ها: کویت, شهروند, بازداشت, شیراز, امور کنسولی
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 9:35  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: روابط ما با همسایگانمان روابطی استراتژیک است و صفحه جدیدی را در روابط با آنها بازخواهیم کرد.
 
حمد جواد ظریف که امروز به منظور انجام یک سفر رسمی وارد کویت شد، در فرودگاه این کشور مورد استقبال شیخ صباح خالد حمد صباح همتای کویتی‌اش قرار گرفت.
 
وی بعد از ورود به کویت در خصوص مذاکرات ژنو بیان کرد: ما نیازی به تفسیر این توافقنامه نداریم و ایران از همه آنچه که در این توافقنامه آمده راضی است و امیدوار است که این توافق اجرا شود.
 
ظریف گفت: معتقدیم برخی نظرات به منظور قانع کردن افکار عمومی برخی کشورها است. امیدواریم بی‌اعتمادی میان ما و کشورهای غربی از بین برود.
 
وی افزود: به نظر ما این توافقنامه به ضرر هیچ یک از کشورهای منطقه نیست و در واقع برای امنیت منطقه است. ما آماده مذاکره با شرکای‌مان هستیم.
 
وزیر خارجه کشورمان در خصوص مساله سوریه نیز بیان کرد: همه کشورها باید دوشادوش هم برای پایان دادن به اوضاع سوریه تلاش کنند. تنها راه حل برای مساله سوریه در پیش گرفتن راه حل سیاسی است و همه طرف‌های حاضر در سوریه باید برای حل سیاسی آن مشارکت کنند.
 
وی درباره سفر به عربستان نیز بیان کرد: هنوز تاریخی مشخص نشده است. نگاه ما به عربستان همانند یک کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه و آینده آن است. ما به واسطه همکاری با عربستان می‌توانیم در جهت تقویت (امنیت) گام برداریم. ما از اقدامات مثبتی که از سوی مسوولان عربستانی شاهدیم، استقبال می‌کنیم.
 
ظریف درخصوص سفر وزیر امور خارجه امارات به ایران گفت: این سفر آغاز خوبی برای تقویت روابط دو جانبه و توسعه آن بوده است. طبیعی است که اختلافاتی در دیدگاه‌های میان همسایگان وجود داشته باشد ما برای رفع سوء تفاهمات درخصوص جزایر سه گانه به سفرهای‌مان ادامه خواهیم داد.


برچسب‌ها: کویت, ظریف, وزیر امور خارجه, مذاکرات ژنو, شیخ صباح خالد حمد صباح
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۲ساعت 15:54  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

پست ثابت این هفته : ( برای مشاهده اخبار به روز به پایین صفحه مراجعه کنید )

چهره ی به یاد ماندنی مدارس ایرانی در کویت در سال های نه چندان دور که وی را پیشتاز تغییرات و تحولات بنیادین علمی ، فرهنگی ، اجتماعی و فیزیکی مدارس ایرانی در کویت در طول مسئولیتش می شناسند .

کسی که با ورودی آرام اما با حرکتی گسترده و شتابان توانست نوای خسته و بی رمق مدارس ایرانی در کویت با بیش از 3000 هزار دانش آموز را چنان شاداب و پر نشاط کند که توانست از مخروبه ای که یادمان چهره ی افسرده دانش آموزان است را به قصری برای درس خواندن و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبدیل کند و مطمئنا توانست مسیر زندگی بسیاری از دانش آموزان و بسا خانواده های آنان را دچار تحولات اساسی نماید .

آری او برای ایرانیان مقیم کویت میثم امرودی است اما برای شهروندان تهرانی در چند سال اخیر حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی قائم مقام معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ، مشاور و نماینده تام الاختیار شهردار تهران محمدباقر قالیباف در امور فلسطین است .

کسی که اهل رسانه ای شدن و مصاحبه نیست و از قدیم همین روال را طی کرده است و مطمئنا طی تحقیقات به عمل آمده در سال های اخیر در شهرداری تهران ، کمتر شب هایی بوده است که به منزل رفته باشد و مداوما در حال کار و تلاش برای شهر آرمانی تهران است .

وبلاگ ایرانیان مقیم کویت قصد دارد در اولین حضور خود در ایران ، به مصاحبه اختصاصی با ایشان بپردازد تا شاید بتوان با زبان ایشان گذران تاریخ و تجربه ها و فراز و نشیب های آن سال ها و این سال ها در داخل کشور را برای ما بازگو کند . اما به هر حال این وبلاگ به نمایندگی از صدها پیام دریافتی از بازدیدکنندگان خود از تلاش های بی دریغ ایشان تشکر کرده و با آرزوی موفقیت و بهروزی ، از خداوند متعال و حضرت ولی عصر(ع) توفیقات ایشان را مسئلت می نماید . 

منتظر گزارش ما باشید ...


برچسب‌ها: میثم امرودی, مدارس ایرانی در کویت, مدارس, کویت, شهرداری تهران
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۲ساعت 1:49  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

موسس و مدیر اجرایی فیسبوک از آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) و دولت این کشور به خاطر جمع آوری اطلاعات شخصی شهروندان آمریکایی و دیگر کشورها انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری فضای مجازی ایران "فیمنا" ، ˈمارک زوکربرگˈ در گفت وگو با شبکه خبری ای بی سی آمریکا گفت : تامین امنیت مردم بسیار مهم است اما شیوه مورد استفاده آژانس امنیت ملی آمریکا برای تامین امنیت شهروندان یعنی جمع آوری اطلاعات از آنها بسیار خطرناک است.

وی افزود: فیسبوک همیشه در برابر تاکتیک های جاسوسی دولت آمریکا معترض بوده است. این شبکه اجتماعی به همراه دیگر شرکت ها مانند گوگل و مایکروسافت همواره به نقض حریم شخصی کاربران و انتشار اطلاعات شخصی آن ها متهم شده است .

بسیاری از غول های فناوری در آمریکا و انگلیس در پاسخ به جاسوسی های انجام شده توسط سازمان های امنیتی آمریکا برای بهبود حفظ حریم خصوصی کاربران به رمزگذاری داده ها و یا معرفی استانداردهای جدید برای متوقف کردن جمع آوری گسترده اطلاعات از کاربران اقدام کرده اند.

پیش از این شرکت یاهو اعلام کرد که تمامی اطلاعات رد وبدل شده میان کاربران و مراکز داده این شرکت را از سه ماه اول سال ۲۰۱۴ رمزگذاری می کند تا امکان دسترسی دیگر اشخاص و گروه ها به آنها وجود نداشته باشد.

ˈمریسا میر ˈ مدیر عامل شرکت یاهو در این مورد گفت: یاهو تصمیم دارد به دنبال افشای برنامه پریسم (PRISM)، به کاربرانش در مورد حفظ حریم شخصی آنها تضمین دهد و موضع شرکت را در این مورد روشن کند. این شرکت هرگز به طور عمدی به دولت اجازه نداده است تا به هیچ داده ای دسترسی پیدا کند.

یاهو پیش از این هم مدعی شده بود اجازه دسترسی آژانس امنیت ملی آمریکا را به داده های شخصی کاربران صادر نکرده است. این در حالی است که افشاگری های ˈادوارد اسنودنˈ نشان می دهد جاسوسان آژانس امنیت ملی آمریکا به طور مستقیم به سرورهای یاهو دسترسی داشته اند.

ˈادوارد اسنودنˈ کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود که به عنوان پیمانکار برای آژانس امنیت ملی (NSA) کار می کرد. اسنودن در ژوئن ۲۰۱۳ اطلاعات طبقه بندی شده ای از برنامه های فوق سری (NSA) از جمله برنامه شنود پریسم و اختیار قانونی سازمان امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی از ایمیل ها، مکالمات تلفنی و پیامک های شهروندان آمریکایی را به روزنامه های گاردین و واشنگتن پست لو داد.

وی به دلیل افشای این اطلاعات مجبور به فرار از آمریکا شد و پس از مدتی آوارگی، موفق به کسب پناهندگی موقت از دولت روسیه شد.برچسب‌ها: فیس بوک, آمریکا, جاسوسی, کاربر, مردم
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 17:27  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
ساعاتی پس از امضای توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 5+1، ارزش پول ایران در مقابل ارزهای دیگر کشورهای خلیج فارس بویژه کویت و امارات افزایش یافت.

ساعاتی پس از امضای موافقنامه اولیه میان ایران و گروه 5+1، ارزش پول ایران در مقابل ارزهای دیگر کشورهای خلیج فارس بویژه کویت و امارات افزایش یافت. تحلیگران بر این باورند که یافتن راه حل برای برنامه هسته ای ایران می تواند تاثیر بسزایی در بهبود ارزش پول ایران داشته باشد.

در کویت طی روزهای یکشنبه و دوشنبه بسختی میتوان اسکناس ایرانی را  در صرافی ها این کشور برای معامله یافت . این در حالی است که طی دو سال گذشته صرافی های کویت، کمتر با آن خرید و فروش می کردند.

پیش از تفاهم نامه میان ایران و کشورهای 5+1 ، یک میلیون تومان در مقابل 98 دینار کویت ( در حدود 346 دلار) معامله می شد اما روز گذشته و امروز دوشنبه ، ارزش هر یک میلیون تومان ایرانی ، به 130 دینار کویت افزایش یافته  است.

بر اساس این گزارش تحلیگران بر این باورند که ارزش پول ایران در روزهای آینده افزایش بیشتری خواهد یافت.

فاضل الشمری، یک صراف کویتی، اظهار داشت که خرید و فروش ارز ایرانی در صرافی های منطقه مبارکیه کویت در ساعات پیش ، شاهد افزایش چشمگیری بوده است. مشتریان پول ایران بیشتر سوری ، مصری و کویتی بودند.

به گفته الشمری فرصت شش ماه میان ایران و کشورهای غربی ، زمان بسیار مطلوبی برای خرید و فروش ریال ایرانی است.


برچسب‌ها: کویت, ریال ایرانی, دینار کویتی, صرافی, پول
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۲ساعت 1:7  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
با سلام و احترام خدمت همه بازدیدکنندگان محترم :/

به اطلاع می رساند این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی اخبار داخلی کشور کویت و ایرانیان مقیم کویت می باشد . برخی از هموطنان سوالاتی را مطرح می نمایند که سعی می گردد از طریق ایمیل پاسخ داده شود . برخی از سوالات تکراری می باشد که قبلا به تفصیل در مطالب آرشیوی پاسخ داده شده است . اما به هر صورت خواهشمند است در هنگام گذاشتن سوال در قسمت نظرات ، شماره تلفن یا ایمیل خود را جهت تماس قرار دهید زیرا بعضی از دوستان سوالات اختصاصی مطرح می نمایند که نیاز به اطلاع رسانی عمومی نیست ولی متاسفانه هیج گونه راهکار ارتباطی را اعلام نمی نمایند . فلذا خوشحال می شوم در صورت امکان سوالات و ابهامات شما را پاسخگو باشم . در هر صورت جهت اخذ خبرهای موثق حقوقی می توانید در کشور کویت به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کویت مراجعه کرده یا در کشور ایران به وزارت امور خارجه یا سفارت دولت کویت در ایران و یا در تمامی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان ارتباط برقرار نمایید و مطمئنا پاسخ روشن و با پشتوانه حقوقی را دریافت خواهید کرد .
و من الله التوفیق ...


برچسب‌ها: کویت, ایرانیان مقیم کویت, ایسکنا, مردم, سوال
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۹۲ساعت 1:52  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت طی نامه‌ای رسمی به علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی در نزدیکی سفارت کشورمان در بیروت و شهید شدن رایزن فرهنگی کشورمان را به دولت و مردم ایران تسلیت گفت.


برچسب‌ها: کویت, امیر کویت, وزیر اقتصاد, لبنان, بمب سفارت
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ساعت 19:53  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
در شرایطی که هند در حال کاهش واردات نفت از ایران به دلیل تحریم‌های غربی است، کویت امروز بر موضع خود مبنی بر تبدیل‌شدن به یک تامین‌کننده قابل اتکاء نفت برای هند و افزایش تولید تاکید کرد.
 
به نقل از بیزینس استاندارد، کویت قصد دارد از سال 2014 تولید نفت خود را به چهار میلیون بشکه در روز برساند، در نتیجه این کشور در حال حاضر تا حد زیادی روی هند برای خرید بیشتر نفت حساب کرده است.
 
تولید روزانه نفت کویت در سال 2013 از سه میلیون بشکه در روز فراتر رفته است.
 
یک مقام آگاه به بیزنس استاندارد گفت: رییس دولت کویت برای اولین‌بار در 10 سال گذشته به هند سفر کرده و هدف اصلی سفر وی گرفتن تضمین از این کشور در خصوص تداوم واردات نفت از کویت و هم‌چنین افزایش خرید است.
 
این مقام که خواست نامش فاش نشود، هم‌چنین گفت: با توجه به این‌که ایران با تحریم مواجه است کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس در تلاش برای گشودن بازار نفت و گاز خود به روی سرمایه‌گذاران خارجی در بخش بالادست و پایین‌دست برای افزایش تولید و نفوذ در اقتصاد‌های نوظهور نظیر هند و چین هستند.
 
جابر المبارک الحمد الصباح _ نخست‌وزیر کویت _ گفت: ما به دنبال موفقیت‌های مطلوب در آینده و همکاری‌های مستحکم بین دو کشور هستیم.
 
کویت یکی از تامین‌کنندگان نیازهای انرژی هند است و این کشور تقریبا 10 درصد نفت خود را از کویت وارد می‌کند.
 
مریدال کومار از مقامات وزارت خارجه هند گفت: کویت در حال سرمایه‌گذاری صد میلیارد دلاری در زمینه‌ی اصلاح بخش نفت وگاز خود است.
 
وی افزود: این سفر برای این است که هند و کویت رابطه‌ی خود را فراتر از یک خریدار و فروشنده ببرند.


برچسب‌ها: کویت, نفت, صادرات, ایران, هند
+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم آبان ۱۳۹۲ساعت 16:27  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
در کشوری که ۹۴درصد درآمدش از راه فروش نفت به‌دست می‌آید به‌نظر می‌رسد اوضاع اقتصادی مانند گذشته به پیش‌ نمی‌رود و پس از مدت‌ها ولخرجی، حالا مقام‌های این کشور به فکر آینده و کسری بودجه افتاده‌اند.

در میان کشورهای نفت‌خیز حوزه خلیج‌فارس کویت همیشه نامش به رفاه و در‌آمد بالای سرانه ساکنانش مشهور بوده و در فهرست بانک جهانی سال‌هاست نام این کشور به‌عنوان یکی از کشورهای پردرآمد دنیا قرار دارد.اکنون اما حرف‌های امیر کویت در کنار دیگر مقام‌های این کشور نشان می‌دهد دوران خوش این کشور به پایان رسیده و با مشکلات اقتصادی قرار است آنچه برنامه رفاه شهروندان از «گهواره تا گور» خوانده می‌شد به خط پایان برسد. بعد از کشمکش‌های اخیر سیاسی در آستانه انتخابات‌های اخیر پارلمانی این کشور مراسم افتتاح مجلس جدید دیروز با اظهارات مقام‌های مهم این کشور توجه رسانه‌ها را جلب کرده تا همه از تصمیم برای تغییر در روند گذشته این کشور خبردار شوند. با برگزاری 6 انتخاب در 7 سال گذشته افتتاح پارلمان کار جدید و خاصی در کویت به‌حساب نمی‌آید اما اعلام نیاز به‌اصلاحات و تغییر ساختارها و روندهای قدیمی در این کشور باعث شد تا نظرها به مراسم افتتاح پارلمان جدید جلب شود.

امیر کویت در افتتاح پارلمان در حالی از نیاز به تغییر رویه‌ها در این کشور و تصحیح ساختارهای قدیمی حرف زد که نخست‌وزیر این کشور هم هنگام ارائه برنامه دولت به پارلمان هشدار داد که دولت رفاه عمومی که براساس آن همه خدمات برای شهروندان این کشور تقریبا رایگان بود دیگر نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

شیخ جابر مبارک آل صباح نخست‌وزیر کویت در این مراسم تأکید کرد که برنامه اصلاحات جامع اکنون یک نیاز ملی ضروری برای این کشور به‌حساب می‌آید. در برنامه جدید، دولت طرح بازنگری در یارانه‌های دولتی، هزینه خدمات دولتی و راه‌اندازی نظام مالیاتی در کویت را درنظر گرفته است. مقام‌های ارشد کویت هشدار داده‌اند درصورتی که خدمات عمومی رایگان بدون دریافت مالیات و همراه با پرداخت یارانه‌ها ادامه پیدا کند این کشور تا سال2021 با کسری بودجه واقعی روبه‌رو خواهد شد. کویتی‌ها در طول سال‌های گذشته یکی از بالاترین سرانه‌های درآمد در دنیا را داشته و بدون نیاز به پرداخت مالیات، اکثر مردم این کشور زندگی مرفهی را تجربه کرده‌اند.

در کشوری که 94درصد درآمدش از راه فروش نفت به‌دست می‌آید به‌نظر می‌رسد اوضاع اقتصادی مانند گذشته به پیش‌ نمی‌رود و پس از مدت‌ها ولخرجی، حالا مقام‌های این کشور به فکر آینده و کسری بودجه افتاده‌اند. نخست‌وزیر کویت با ارائه برنامه بودجه تأکید کرده که کاهش هزینه‌های عمومی که حقوق‌ها، یارانه‌ها و خرج‌های نظامی مهم‌ترین بخش آن را تشکیل می‌دهد در دستور کار قرار گرفته است. تمایل به تجملات و تشریفات که به‌صورت یک خرده فرهنگ در خانواده‌های کویتی خودش را نشان داده را بسیاری ناشی از رفاه سال‌های گذشته در این کشور می‌دانند.

قیمت فرآورده‌های نفتی، سوخت و برق در کویت از 15 سال پیش تاکنون تغییر نکرده و شهروندان با قیمت پایین تنها 5 درصد هزینه واقعی آن را پرداخته‌اند. صندوق بین‌المللی پول در‌ماه گذشته به مقام‌های کویت که همیشه به پول نفت تکیه کرده‌اند هشدار داد که هزینه‌های عمومی خود را که در 7 سال گذشته، 3برابر شده است کاهش دهند.

در کشوری که 1.23میلیون نفر جمعیت به همراه 2.67میلیون نفر نیروی کار خارجی دارد حقوق کارمندهای دولتی در 7 سال گذشته از 6میلیاردو700میلیون دلار به 17میلیارد دلار رسیده است. مقام‌های کویتی اعلام کرده‌اند که درصورت ادامه روند گذشته تا سال2035 این کشور با کسری بودجه 1.46 هزار میلیارد دلاری مواجه می‌شود. هرچند کویت از نظر درآمد سرانه پنجمین کشور ثروتمند جهان به‌حساب می‌آید و مقام‌های این کشور با اعلام داشتن 10 درصد ذخیره نفت جهان می‌گویند روزانه 3میلیون بشکه نفت تولید می‌کنند اما حالا به‌نظر می‌رسد با خوردن کفگیر به ته دیگ در‌آمد نفت، دیگر کویت هم نمی‌تواند کویت مشهور باقی بماند.


برچسب‌ها: کویت, نفت, اقتصاد, کسری بودجه, پارلمان
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۹۲ساعت 19:48  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
روزنامه الراي كويت از تعيين حسن زرنگار ابرقويي به عنوان سفير جديد ايران در اين كشور خبر داد.

"حسن زرنگار ابرقويي" به عنوان سفير ايران در كويت وجانشين "روح الله قهرماني" وارد اين كشور شده و ماموريت خود را به صورت رسمي آغاز كرده است.


برچسب‌ها: روح الله قهرمانی, حسن زرنگار, سفیر, ایران, کویت
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 21:40  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
هزاران تن از افراد موسوم به " بدون " با برگزاری تظاهرات در کویت خواستار برخورداری از حقوق شهروندی برابر با سایر ساکنان این کشور شدند.
بدون به معناي بدون شناسنامه و بدون هويت رسمي است كه به حدود 100 هزار شهروند كويتي اطلاق مي‌شود و دست کم نسل های متوالی آنان از حدود 60 سال پیش در کویت زندگی می کنند؛ اما دولت  از دادن حق شهروندي به آنها امتناع مي‌كند.
اين موضوع سال‌هاست كه به معضلي اجتماعي براي مردم اين كشور تبديل شده ‌و مشكلات بسياري از جمله پر رنگ شدن نژاد پرستي و نقض حقوق بشر را موجب شده است.
تظاهرات روز چهارشنبه بدون ها در کویت با آرامش برگزار شد و طی آن هزاران نفر شعارهایی مبنی بر لزوم برآورده شدن خواست های خود سردادند.
تظاهركنندگان خواستار اعطاي تابعيت رسمي كويتي به آنها و حقوق مساوي با ديگر شهروندان اين كشور سرشار از نفت شدند.
احمد الشمري، يكي از فعالان و معترضان شركت كننده در اين تظاهرات، كه از منطقه تيماء آغاز شد، اعلام كرد حدود دو تا سه هزار نفر در اين تظاهرات شركت كردند.
وي افزود شهروندان خواهان حقوق شهروندي و تابعيت فوري و عفو در پرونده هايي هستند كه عليه بدون ثبت شده است.
به گفته وي نيروهاي امنيتي به تظاهركنندگان نزديك نشدند، اما بالگردها بر فراز تظاهركنندگان در حال پرواز بود.


برچسب‌ها: کویت, بدون, تظاهرات, امنیت, حقوق بشر
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 18:10  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
رقابت شدیدی که میان تاجران کویتی و نمایندگان تاجران کشورهای حوزه خلیج فارس برای خرید یک نوع عقاب کمیاب درگرفت، با فروش این عقاب به قیمت 209 هزار دینار کویت (نزدیک به 750 هزار دلار آمریکا) به پایان رسید. پرنده مورد معامله، یک جوجه عقاب ایرانی کاملاً سفید رنگ است که به علت قدرت و چابکی که در تعقیب شکار دارد، درنوع خود کم نظیر است.

به نوشته روزنامه کویتی الوطن، این "عقاب ایرانی" تا بامداد دوشنبه (8 مهر)، آزاد بود، تا اینکه 9 کویتی متخصص در شکار و تربیت عقاب موفق شدند این عقاب کم نظیر را از طریق فرستادن یک کبوتر که "تور صید عقاب" به همراه داشت، به دام بیاندازند.
خبر در دام افتادن این جوجه عقاب به دست صیادان از طریق پایگاه های اجتماعی منتشر شد و مزایده ای برای فروش آن از سوی هواداران پرندگان شکاری به راه افتاد.حمود الرویعی کارشناس عقاب درباره نوع این عقاب ها گفت که این پرنده که اصل آن از کوه های ایران است، پرنده ای نادر است و همین مساله موجب گران بودن قیمت آن شده است.
وی در ادامه گفت که این جوجه عقاب که سنش از یک سال بیشتر نیست، بسیار نادر است و از سال ها پیش کسی نتوانسته است که چنین عقابی را شکار کند و به همین دلیل، قیمتش دو چندان شده است.
پرنده های شکاری از اواسط سپتامبر (اواخر شهریور) هر سال به علت کاهش دمای هوا، به مدت دو ماه محل زندگی خود در کوه های ایران، پاکستان و روسیه را ترک می کنند.
این پرنده ها همواره به دنبال مناطق گرم تر هستند و همین مساله باعث می شود که افراد مشتاق به صید و آموزش شکار به این پرندگان در حاشیه خلیج فارس، فعالیت خود را افزایش دهند؛ از این رو قبل از فرا رسیدن بهار، این پرنده کمیاب نصیب شخصی شد که روزنامه " الوطن " کویت نام او را فاش نکرد.


برچسب‌ها: عقاب, کویت, ایران, پول, شکار
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 12:21  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
مبارک البذالی مفتی سرشناس و تندرو کویتی با صدور فتوای جدید خود مبنی بر اینکه زن و مردهای هنرپیشه ای که در فیلم ها نقش زن و شوهر را بازی می کنند، حکم ازدواج بر آنها مصداق پیدا می کند، جنجال بزرگی را در میان هنرپیشگان کشورهای خلیج فارس به وجود آورده است.
البذالی با استناد به یک حدیث از پیامبر خدا (ص) که فرموده سه موضوع است که جدی یا شوخی آنها جدی است و یکی از آنها ازدواج است گفته مفهوم این حدیث نشان می دهد نیت نقش اساسی در این امور سه گانه ندارد. زن بازیگر که در فیلم ازدواج می کند در حضور دیگر بازیگران که شاهد به شمار می روند ازدواج می کند و ولی امر یا قیم وی از موضوع مطلع است و آن زن هم در فیلم یا سریال به آن مرد می گوید همسرم. همه اینها یعنی اقرار به زوجیت آن دو هنرپیشه !
البته این مفتی وهابی گفته است در صورتی که زن هنرپیشه، واقعا شوهردار باشد، با ازدواج دومش در فیلم مرتکب گناه کبیره شده است.
بازیگران کشورهای منطقه نیز در اظهارات خود با انتقاد از این فتوا آن را نگاه تنگ نظرانه به فعالیت های هنری دانسته اند و خواستار برخورد با چنین نگاههای افراطی و غیر عقلانی شده اند .
در گذشته مفتی های وهابی عربستان سعودی در دنیا غوغا می نمودند و صدای همگان را در می آوردند اما هم اکنون مفتی وهابی کویتی خبرساز شده است و سعی در ارایه نسخه های افراطی و غیر عقلانی می باشد .


برچسب‌ها: کویت, مفتی, وهابی, وهابیت, بازیگر
+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ساعت 13:1  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
وزارت کشور کویت، شیخ قطری را که به کویت سفر کرده بود، به دلیل اعتراض‌های مردمی از این کشور اخراج کرد.

فتواهای جنجالی شیخ «یوسف القرضاوی» مفتی قطری و رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان برای سفر او به کویت دردسرساز شد.

بر اساس این گزارش، قرضاوی در پی اعتراض‌های متعدد به سفرش به کویت مجبور شد، تنها چند ساعت پس از ورودش به این کشور، آن را ترک کند.
وی که برای نشست فصلی شورای ادای هیئت جهانی خیریه اسلامی به کویت سفر کرده بود، با انتقادات متعدد سیاسی به دلیل فتواهای دو سال اخیرش مواجه شد. فتواهایی که همسو با طرح غربی – صهیونیستی در منطقه عربی و در حمایت از گروه‌های وهابی و سلفی و اقدامات خون‌بار آنها بود.

منابع آگاه اعلام کردند که وزارت کشور کویت به قرضاوی اعلام کرد که باید از این کشور که با گذرنامه‌ای دیپلماتیک وارد شده بودف خارج شود. لذا وی تنها چند ساعت پس از ورود به کویت و استقرار در هتلش، این کشور را ترک کرد و حتی نتوانست در نشست مورد نظرش شرکت کند. این درحالی است که این هیئت جهانی به اصطلاح خیریه به استفاده از طرح‌های خیریه به منظور تبلیغ برای شیوه‌های طائفه‌ای و وهابی در آفریقا و آسیا متهم است.
طی این چند روز کاربران شبکه‌های اجتماعی و شهروندان کویتی و فعالان حقوق بشر ضمن محکوم کردن این سفر قرضاوی، وی را صاحب فتواهای فتنه و ایجاد شکاف در کشورهای عربی توصیف کردند و از وزارت کشور کویت خواستند تا وی را از کشور اخراج کند زیرا هیچ محبوبیتی میان مردم کویت ندارد.


برچسب‌ها: کویت قرضاوی, وزارت کشور, شهروند, حقوق بشر, تروریست
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۲ساعت 17:44  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
مدارس و مراکز آموزشی کویت سال تحصیلی جدید را آغاز نمودند .

به اطلاع می رساند مدارس ایرانی در کویت همزمان با کلیه مدارس داخل کشور سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند نمود .


برچسب‌ها: مدرسه, ایران, کویت, آموزش, مدارس
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ساعت 2:6  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
گارد ساحلی کویت چند شناور ایرانی را به بهانه ورود غیرقانونی به آب های این کشور، توقیف کرده است.

روزنامه کویتی الجریده نوشت: گارد ساحلی کویت ظهر روز پنجشنبه گذشته، 4 شناور ماهیگیری ایرانی حامل 10 ایرانی را به دلیل ورود غیرقانونی به آب های کویت، دستگیر کردند.

نیروهای گارد ساحلی کویت پنجشنبه گذشته، خبرهایی درباره ورود شناورهای ناشناس به آب های این کشور از سوی شمال شرقی دریافت کردند. گشتی های گارد ساحلی کویت نیز بلافاصله به سمت این کشتی ها رفتند.

کشتی های بازداشت شده ایرانی تجهیزات صیادی و ماهی در اختیار داشتند. منابع آگاه به روزنامه الجریده کویت گفته اند که این افراد به دنبال ورود به کویت با استفاده از این فریب بوده اند.


برچسب‌ها: صیاد, ماهی, ایران, کویت, شناور
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 18:57  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 

بسم الله الرحمن الرحیم 

جناب آقای علی جنتی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :/

کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی و انتخاب شایسته جنابعالی را تبریک می‌گوییم. یقین داریم که این مسؤولیت در لحظاتی دشوار بر دوش شما گذاشته شده است.

امیدواریم با اتخاذ تدابیر شایسته برای حل و فصل مشکلات فرهنگی در سطح داخلی و بین المللی در کسب رای اعتماد مردم داخل و خارج نیز توفیق یابید.»
از این رو ایرانیان مقیم کویت بر خود واجب دانستند این مسئولیت سنگین را بر حضرتعالی تبریک و تهنیت عرض نموده و آرزوی توفیقات بیشتری در جهت سربلندی ایران اسلامی بردارید ، یقینا ایرانیان مقیم کویت خدمات و اقدامات موثر حضرتعالی را در دوران تصدی سفارت جمهوری اسلامی در کویت را فراموش نمی نمایند .
و العاقبه للمتقین ، جمعی از ایرانیان مقیم کویت


برچسب‌ها: علی جنتی, سفارت, ایران, کویت, فرهنگ
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 1:5  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
منابع کویتی از ظهور پدیده تمرد در کویت پس از حضور موفق آن در مصر و نیز خودنمایی آن در بحرین خبر دادند.

کویتی ها با عبارت تمرد الکویت که بر روی دیواره های برخی پل ها و نیز تابلوهای اعلانات نقش بسته بود ابراز شگفتی کردند.
منابع کویتی اعلام کردند: آنچه شگفتی آور است، نبود نظارت امنیتی در قبال کسانی که این عبارات را نگاشته اند.شبکه های اجتماعی تویتر عبارات نوشته شده را به شکل وسیعی پوشش داده اند و کاربران شبکه های اجتماعی بر ضرورت پیگیری افرادی که این عبارات را نوشته اند و هدفشان ایجاد آشوب در کویت مشابه مصر است هشدار دادند.
خاطرنشان می شود که تمرد نام جنبشی است که چند هفته قبل از عزل محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر اعلام موجودیت کرد و پدیده سی ام ژوئن را رقم زد و محمد مرسی را از اریکه قدرت در مصر خلع کرد.مشابه این حرکت دربحرین نیز شکل گرفت و بحرینی ها گروه تمرد 14 آگوست را به وجود آوردند و از تلاش خود برای برگزاری تظاهرات گسترده در روز 14 آگوست که سالروز پایان اشغال بحرین از سوی استعمار انگلیس است خبر دادند.


برچسب‌ها: کویت, تمرد, جنبش, انگلیس, امنیت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۲ساعت 16:48  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
شيخ جابر الاحمد الصباح امير كويت روز سه شنبه تمام كساني را كه به جرم اهانت به وي به زندان محكوم شدند، مورد عفو قرار داد.

وي در يك نطق تلويزيوني گفت : به مناسبت ماه رمضان ، من خشنودم تمام كساني را كه به اتهام توهين به امير به زندان افتادند مشمول عفو قرار دهم .

شماري از اعضاي جناح مخالف به زندان افتاده و ده ها نفر ديگر نيز به اتهام تضعيف مرجعيت شيخ صباح در كويت و توهين به وي تحت محاكمه قرار دارند.
هم اكنون حداقل سه تن از فعالان جوان جناح مخالف به اتهام توهين به امير، محكوميت زندان خود را مي گذرانند.
شماري از فعالان ديگر و قانونگذاران سابق جناح مخالف تحت محاكمه قرار گرفته يا به دليل اتهامات مشابه پس از سخت گيري دولت عليه ناراضيان كه از ماه اكتبر شروع شد ،محكوم به زندان شده اند.
هنوز معلوم نيست كه اين عفو شامل حال همه يا فقط زندانيان مي شود.
گروه هاي بين المللي طرفدار حقوق بشر از كويت به دليل زنداني كردن اعضاي جناح مخالف با چنين اتهاماتي انتقاد كرده و از مقامات خواستند كه قانون جزايي را كه توهين به امير را منع مي كند ، تغيير دهد.
اين اقدام امير چند روز پس از برگزاري انتخابات پارلماني در اين كشور صورت گرفت كه توسط گروه هاي اصلي جناح مخالف در اعتراض به يك متمم قانون انتخابات تحريم شد.


برچسب‌ها: کویت, امیر کویت, زندان, پارلمان, بازداشت
+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 4:15  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
دولت کویت در پی اعلام نتایج رسمی انتخابات پارلمانی این کشور استعفا کرد.
دولت کویت در راستای اقدامی ضروری بعد از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی استعفای خود را تقدیم شیخ صباح احمد، امیر این کشور کرد.
امیر کویت می‌تواند شیخ جابر مبارک الصباح، نخست‌وزیر مستعفی را مجددا مامور تشکیل کابینه جدید کند یا اینکه فرد دیگری را برای این امر انتخاب کند.
قرار است دولت جدید که سیزدهمین دولت طی هفت سال گذشته است قبل از جلسه افتتاحیه پارلمان جدید تشکیل شود.
نتایج نهایی انتخابات کویت نشان از کاهش نمایندگان شیعه در پارلمان دارد.


برچسب‌ها: کویت, دولت, نمایندگان, الصباح, پارلمان
+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:42  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
شیعیان کمترین کرسی را در مقایسه با دور قبل انتخابات پارلمانی کویت بدست آوردند.

به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ لوموند، شیعیان کویت در انتخابات پارلمانی روز شنبه تنها 8 کرسی بدست آوردند. در حالیکه در دور گذشته 17 کرسی در اختیار داشتند. لیبرال های کویت نیز در این انتخابات تنها 3 کرسی از 50 کرسی پارلمان جدید را کسب کرده اند و گروه های سنی نیز موفق به کسب 7 کرسی شده اند.
طبق اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت کشور، میزان مشارکت در این دور از انتخابات در مقایسه با دور قبل بیشتر و به میزان 52.5% بوده است. دلیل افزایش مشارکت در انتخابات حضور بیشتر قبایلی بوده که در دور گذشته انتخابات را تحریم کرده بود. این ششمین انتخابات پارلمانی کویت در 7 سال اخیر بوده است.
گفتنی است کویت در کنار بحرین، تنها پادشاهی‌های حاشیه خلیج فارس‌ هستند که پارلمان منتخب دارند. با این حال در کویت پست های کلیدی اجرایی در دست خاندان آل صباح است. کویت 10% از ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد و روزانه 3 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند.


برچسب‌ها: شیعه, پارلمان, کویت, انتخابات, کرسی
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ساعت 15:34  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
علی جنتی (زادهٔ ۱۳۲۸) سیاست‌مدار و دیپلمات برجسته و توانای ایرانی است. وی پسر آیت‌ الله احمد جنتی است اما برخلاف پدرش در حلقهٔ معتمدان آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی جای دارد. وی از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی قم است. وی از نزدیکان محمد منتظری به شمار می‌رفت. پیش از انقلاب در مبارزه مسلحانه علیه حکومت وقت ایران فعال بود و ناچار به فرار از ایران شد و تا هنگام پیروزی انقلاب در کویت زندگی می کرد. پس از انقلاب هم محمد منتظری را در کمک به نهضت‌های آزادی‌بخش خارج از ایران یاری می‌داد. در سال ۱۳۵۹ رئیس صداوسیمای استان خوزستان و در سال ۱۳۶۳ استاندار خوزستان شد. در سال ۶۷ ریاست دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس را برعهده گرفت و در دوران ریاست جمهوری آیت‌ الله هاشمی به استانداری خراسان و سپس سفارت ایران در کویت برگزیده شد و تا پایان دوره ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی در این مقام باقی ماند. با پیروزی دکتر محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ وی از کویت فراخوانده و به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی منصوب شد اما در آستانه انتخابات شوراها و مجلس خبرگان در سال ۱۳۸۵، تحت فشار هواداران دکتر محمود احمدی‌نژاد از این سمت کنار گذاشته و بار دیگر به عنوان سفیر به کویت فرستاده شد اما در سال ۱۳۸۹ از این مقام برکنار شد.
از وی می توان به عنوان مهمترین ، با تجربه ترین و توانا ترین سفیر جمهوری اسلامی در کشور کویت نام برد که به واسطه سابقه قبلی حضور در کشور کویت ، تسلط ویژه ای بر اوضاع داخلی کشور کویت و ایرانیان مقیم کویت داشته است .
از ارتباط های نزدیک با ایرانیان مقیم کویت ، حمایت ویژه از آنها و همراهی ویژه با مدارس جمهوری اسلامی ایران در کویت و ارتباط ویژه با اتباع کشور کویت از نقاط قوت وی در دو دوره عهده دار بودن سفارت جمهوری اسلامی ایران در کویت بوده است . از وی می توان به عنوان یک اصولگرا معتدل نام برد که با تمامی جناح های قانونی کشور همکاری داشته است .
برای ایشان آرزوی موفقیت و عاقبت بخیری داریم و امیدواریم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت خدمت به ملت ایران ، بار دیگر برگ زرینی در زندگی خود بیافزاید .


برچسب‌ها: علی جنتی, سفیر, کویت, وزیر ارشاد, ایران
+ نوشته شده در  شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 12:15  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
رای گیری در حوزه های انتخاباتی کویت در حالی از امروز شنبه آغاز شده که اکثر احزاب مخالف در اعتراض به اصلاحیه قانون انتخابات، شرکت در این انتخابات را تحریم کرده اند.

بر اساس اصلاحیه قانون انتخابات کویت، خاندان الصباح این اجازه و اختیار را دارد تا قانون انتخابات را از هر نفر 4 رای به هر نفر یک رای تغییر دهد.
گروه های مخالف دولت کویت بر این باورند که این اصلاحیه مسیر لازم برای دستکاری در نتایج انتخابات از سوی خاندان حاکم بر کویت را فراهم می کند.
گروه های مخالف دولت کویت انتخابات قبلی این کشور را که در ماه دسامبر برگزار شد را نیز تحریم کرده بودند. حدود 440 هزار نفر از مردم کویت واجد شرایط برای شرکت در انتخابات پارلمانی هستند و باید از بین 300 نامزد 50 نفر را برای پارلمان این کشور انتخاب کنند.
برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد در کویت یک ماه پس از آن است که دادگاه قانون اساسی پارلمان این کشور را به علت نقص های موجود در برگزاری انتخابات دسامبر 2012 میلادی منحل کرده است.
تحلیلگران سیاسی بر این باورند که برگزاری انتخابات پارلمانی نمی تواند ثبات سیاسی را به کویت بازگرداند چرا که گروه های مخالف دولت شرکت در انتخابات را تحریم کرده اند.
از ماه می 2006 تاکنون کویت ده ها کابینه تشکیل داده است. بر اساس قانون اساسی 1962 میلادی، خاندان الصباح پست های مهم و کلیدی شامل نخست وزیر،وزرای دفاع، کشور و خارجه را در اختیار دارد.


برچسب‌ها: قانون اساسی, کویت, الصباح, مردم, انتخابات
+ نوشته شده در  شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ساعت 9:35  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
عراق یک میلیارد دلار دیگر بابت غرامت جنگی به کویت پرداخت کرد.

کمیته غرامت در سازمان ملل متحد اعلام کرد 1.07 میلیارد دلار دیگر را با دریافت از دولت عراق، به عنوان بخشی از کل مبلغ غرامت به کویت پرداخت کرد.

سازمان ملل متحد معمولا پول غرامت را از عراق دریافت و میان طرف های مختلفی که باید غرامت دریافت کنند و در راس آنها، دولت کویت توزیع می کند. این غرامت بابت حمله نظامی حکومت صدام حسین رئیس جمهور وقت عراق به کویت در سال 1990 و اشغال 7 ماه این کشور، دریافت می شود.

کمیته غرامت سازمان ملل افزود: با پرداخت این مبلغ، کل غرامت های جنگی پرداخت شده به کویت به رقم 42.3 میلیارد دلار می رسد. کل غرامت های تعیین شده که دولت عراق باید بابت حمله نظامی و اشغال کویت در سال 1990 بپردازد 52.4 میلیارد دلار است.

این رقم به کمیته غرامت های سازمان ملل متحد پرداخت می شود تا میان یکصد کشور و سازمان بین المللی ارائه کننده 1.5 میلیون درخواست تاییده شده دریافت غرامت توزیع شود.

کمیته غرامت سازمان ملل متحد که در ژنو سوئیس مستقر است اضافه کرد: این بخش از غرامت ها مربوط به آسیب هایی است که به تاسیسات نفتی کویت وارد شد و ضررهای ناشی از درآمدهای این بخش است.

عراق هم اکنون پنج درصد از درآمدهای فروش نفت خام و فرآورده های نفتی خود را به عنوان غرامت برای آسیب دیدگان از حمله نظامی و اشغال کویت در سال 1990 می پردازد.


برچسب‌ها: کویت, عراق, جنگ, سازمان ملل, غرامت
+ نوشته شده در  جمعه چهارم مرداد ۱۳۹۲ساعت 13:42  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
دست کم 9 جامعه مصرفی در کویت با انتشار بیانه ای اعلام کرده اند در اعتراض به پشتیبانی ایران از اسد، محصولات ایرانی را تحریم می کنند. این جوامع مصرفی در کویت کنترل بخش اعظمی از بازار خرده فروشی را بر عهده دارند.

پیش از این نیز گروهی از شرکت های فروشگاهی کویت با متهم کردن ایران به دخالت در تحولات سوریه کالاهای ایرانی را از فروشگاه های خود جمع آوری کردند.

آنطور که پایگاه محلی الشرفا گزارش داده است، تعدادی از شرکت های تعاونی کویتی با متهم کردن ایران به دخالت در تحولات سوریه، کالاهای ایرانی را از فروشگاه های خود جمع آوری کردند.

بر اساس این گزارش از بین 55 شرکت تعاونی مصرف فعال در کویت، تنها 11 شرکت در تحریم کالاهای ایرانی شرکت کرده اند.9 شرکت از این 11 شرکت اعلام کرده اند که اقدام آنها پاسخی به مداخله ایران در جنگ داخلی سوریه است.

شرکت های تعاونی مصرف در کویت، بازار خرده فروشی در این کشور را در اختیار خود دارند و بخش عمده ای از مواد غذایی و لوازم منزل را به قیمت پایین به مشتریان عرضه می کنند. مدیریت این شرکت ها تحت حمایت وزارت کار و امور اجتماعی کویت قرار دارد.

عبدالعزیز السمهان، رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی کویت مدعی شد شرکت های تعاونی الزامی برای مشارکت در این حرکت اعتراضی ندارند و این اقدام از سوی گروهی از مصرف کنندگان پیشنهاد شده است.

وی افزود: «برخی از مدیران شرکت ها به درخواست های مردم پاسخ گفته اند و در این راستا، کالاهای ایرانی را از فروشگاه های خود جمع آوری کرده اند... اما این تصمیم لزوما از سوی همه شرکت های تعاونی اتخاذ نشده است، زیرا اتخاذ چنین تصمیماتی به خواست مصرف کنندگان وابسته است.»

الرقا، رئیس شرکت تعاونی فهد الاتاب که از جمله شرکت های تحریم کننده ایران است گفت: شرکت ما از اولین شرکت هایی بود که در پاسخ به درخواست دو تن از سهامداران و درخواست های عمومی به این حرکت پیوست.

وی افزود: هدف از این تحریم، فشار بر دولت ایران برای تجدید نظر در موضع خود در قبال تحولات سوریه و دست برداشتن جمهوری اسلامی ایران از حمایت از دولت سوریه است.

در حالی این اقدام به بهانه مداخله ایران در امور سوریه انجام شده است که دولت بشار اسد همچنان به عنوان دولت رسمی و قانونی این کشور شناخته می شود و کشورهای عربی به همراه کشورهای غربی با زیرپاگذاشتن قوانین بین المللی میلیاردها دلار کمک مالی و نظامی در اختیار گروه های تروریستی فعال در این کشور از جمله گروه های مرتبط با القاعده قرار داده اند.

پیش از این نیز دیلی استار گزارش داده بود که؛ گام بعدی در کمپین اعتراضی که اواخر ماه گذشته نیز علیه ایران رخ داد، حذف نیروی کار ایرانی و لغو اقامت ایرانیان در کویت است.

این در حالی است که حدود 50 هزار ایرانی در کویت مشغول به کار هستند که اغلب آنها در بخش های کم درآمد فعالیت می کنند. البته میزان صادرات ایران به مویت نیز چندان زیاد نیست و بیشتر مواد غذایی و ماهی را شامل می شود.

این کمپین اعتراضی یک روز پس از آن شکل گرفت که گروهی در اعتراض به نقش حزب الله در سوریه در مقابل سفارت ایران در لبنان تجمع کردند.

مسلمانان سنی 70 درصد جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری کویت را تشکیل می دهند و از معترضان سنی در سوریه حمایت می کنند در از سوی بشار اسد و حامیان شیعه اش مانند ایران و حزب الله سرکوب می شوند.

به طور همزمان روحانیون سنی در حال جمع آوری کمک از طریق اینترنت و مساجد برای کمک به مردم سوریه و معترضان هستند. حدود 12 نفر از روحانیوم سنی در کویت نیز کمپین آن لاینی به راه انداخته اند تا بودجه لازم برای ارسال 12 هزار سرباز با سوریه را فراهم کند. گفته می شود هزینه هر سرباز حدود 2 هزار و 500 دلار خواهد بود.


برچسب‌ها: کویت, فروشگاه, بازار, کالا, الجمعیه
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۲ساعت 4:58  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
دولت کویت ۲ تبعه ایرانی را به همراه ۴ هندی و ۲ مصری به اتهام قاچاق گازوئیل از این کشور بازداشت کرد.
دو تبعه ایرانی، چهار هندی و دو مصری به اتهام قاچاق و فروش سوخت گازوئیل به تجار ایرانی و عراقی توسط مقامات کویتی دستگیر شدند. این افراد همچنین متهم به عبور و مرور غیرقانونی در دریا هستند. یک عضو دیگر این گروه که یک شهروند کویتی است، در خارج از کویت حضور دارد و هنوز بازداشت نشده است.
بر اساس بیانیه ای که توسط وزارت کشور کویت صادر شده، مقامات تحقیقات کیفری کویت با کمک نیروهای گارد ساحلی این افراد را دستگیر کرده اند.
بر اساس این بیانیه، مقامات قضایی کویت در حال بررسی فعالیت های این گروه در زمینه قاچاق سوخت گازوئیل در 16 ماه گذشته با استفاده از یک قایق هستند. در جریان تحقیقات، مقامات دریافتند که این گروه، به شکلی سوخت گازوئیل را ذخیره و قاچاق می کرد که منجر به آلودگی محیط زیست شده است.
همه 8 مظنون این پرونده، به جز شهروند کویتی که در خارج از این کشور حضور دارد دستگیر شده اند. سوخت و تجهیزات موجود در قایق این گروه نیز توقیف شده است. در طول بازجویی ها، این مظنونان به نقش خود در انجام فعالیت های غیرقانونی اعتراف کرده اند. این گروه در هر بار160 هزار لیتر سوخت گازوئیل قاچاق می کرده است و این کار را هر ماه چهار مرتبه تکرار می کرده است. به این ترتیب، گروه مذکور هر ماه مجموعا 640 هزار لیتر سوخت قاچاق می کرده است.
سوخت گازوئیل قاچاقی در آبهای سرزمینی به تجار ایرانی و عراقی فروخته می شد. این قایق در هنگام ورود به آبهای عراق با پرچم کویت تردد می کرده است. تحقیقات برای مشخص شدن جزئیات بیشتر فعالیت های این گروه در حال انجام است.


برچسب‌ها: کویت, گازوئیل, قاچاق, سوخت, ایرانی
+ نوشته شده در  شنبه هشتم تیر ۱۳۹۲ساعت 0:46  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
یک شماره از روزنامه کویتی «الرای العام» که در سال 1970 میلادی انتشار یافته، به‌تازگی مورد توجه قرار گرفته است، چراکه در این روزنامه از «امضای قرارداد واگذاری قطعی سه جزیره ابوموسی،‌ تنب بزرگ و کوچک به ایران» خبر داده شده است.
بر اساس خبر این روزنامه کویتی، در این قرارداد حاکم «رأس‌الخیمه» اعلام کرده است که هیچ‌گونه حق مالکیتی در قبال این جزایر ندارد.
روزنامه کویتی «الرای العام» در شماره 2427 خود، در تاریخ 10 مه 1970 میلادی، در صفحه نخستش گزارشی مبنی بر واگذاری قطعی سه جزیره ابوموسی،‌ تنب بزرگ و تنب کوچک به ایران را با این عنوان آورده است: «قرارداد تجاری جنجالی ایران و حاکم رأس‌الخیمه». همچنین در ادامه این مطلب تیترهای فرعی و انتقادی «القاسمی سه جزیره تحت سیطره خود را به ایران فروخت» و «وجه نقد و 20 اتومبیل لوکس قیمت نهایی سه جزیره خلیج فارس» آمده‌اند.
این سند تاریخی به‌وضوح نشان می‌دهد شیخ «صقربن‌سلطان القاسمی» حاکم «رأس‌الخیمه» که بعدها به کشور امارات پیوست، سه جزیره ابوموسی،‌ تنب بزرگ و تنب کوچک را طبق توافقی و به‌صورت قطعی به طرفیت «امیرعباس هویدا» نخست‌وزیر وقت ایران واگذار کرده است.
بنا بر این گزارش، هویدا به القاسمی قول داده بود که در صورت کشف شدن چاه نفت در این سه جزیره، مبالغی را به «رأس‌الخیمه» پرداخت کند.
روزنامه کویتی «الرای العام» یک هفته پیش از انتشار این خبر، در تاریخ دوم ماه مه 1970 میلادی نیز خبری مبنی بر موافقت کابینه ایران با استقلال بحرین به شرط عقب‌نشینی و خروج انگلیس از حوزه خلیج‌ فارس منتشر کرده بود. در آن زمان، علاوه بر رأس‌الخیمه،‌ بحرین،‌ قطر و عمان تحت استعمار انگلیس بودند. در واقع می‌توان گفت بین این دو خبر، یک ارتباط قابل تشخیص وجود دارد.
این روزنامه می‌افزاید: دولت ایران اکنون در جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک حضور مقتدرانه‌ای دارد و حتی پس از انتشار اخباری مبنی بر ادعای کشور امارات درباره مالکیت این جزایر، رییس‌جمهور ایران به این مناطق سفر کرد.


برچسب‌ها: خلیج فارس, ابوموسی, تنب کوچک, تنب بزرگ, کویت
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم تیر ۱۳۹۲ساعت 19:9  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
دولت کویت اعلام کرد که انتخابات پارلمانی این کشور 25 جولای (3 مرداد) برگزار می‌شود.
به نقل از پایگاه خبری العهد، دولت کویت بیست و پنجم جولای آتی (3 مرداد) را تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور تعیین کرد.
انتخابات پارلمانی کویت در شرایطی برگزار خواهد شد که دادگاه عالی قانون اساسی این کشور با منحل کردن پارلمان، خواستار برگزاری انتخابات جدید شده است. دادگاه قانون اساسی کویت این تصمیم را بعد از بررسی فشارهای وارده از سوی مخالفان برای تغییر نظام انتخاباتی این کشور، به دستور امیر کویت اتخاذ کرد.
مخالفان کویتی اعلام کرده‌اند تغییرات تازه در نظام انتخابات، در جهت منافع خاندان حاکم بوده و بدون اجماع عمومی تصویب شده است.
دستور تعدیل قانون انتخابات و ایجاد تغییراتی در این قانون، اکتبر گذشته و هنگام انحلال پارلمان از سوی شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت صادر شده بود.


برچسب‌ها: مجلس الامه, کویت, پارلمان, دولت, امیر کویت
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۲ساعت 21:5  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
معاون وزیر امور خارجه کویت گفت: امیدواریم "کلید" رئیس جمهور روحانی، مسائل موجود در رابطه با کشورهای حوزه خلیج فارس را حل کند.

به نقل از روزنامه کویتی القبس، "خالد جارالله" معاون وزیر خارجه کویت اظهار داشت: نگاه کویت به نتایج انتخابات ایران، خوب و مثبت است. اراده ملت ایران باعث شد حسن روحانی برای تصدی سمت ریاست جمهوری انتخاب شود. ما به تصمیم ملت ایران احترام می گذاریم.
او در آغاز نشست های برنامه آموزشی سالانه دیپلمات های عرب در زمینه حقوق بشر در کویت سخن می گفت.
حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری جمعه توانست اکثریت مطلق رای دهندگان را از آن خود کند. رنگ بنفش و کلید، دو نماد روحانی در تبلیغات انتخابات است.
معاون وزیر خارجه کویت افزود: همزمان، امیدواریم که رئیس جمهور منتخب بتواند گشایشی در همه پرونده ها و مسائل مربوط به روابط کویت، ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس ایجاد کند.
جارالله ادامه داد: به تصمیم ملت ایران احترام می گذاریم و در عین حال آینده ای شکوفا را برای روابط ایران با کویت و با کل جهان امیدواریم.
معاون وزیر خارجه کویت اضافه کرد: آنچه که از رئیس جمهور جدید حسن روحانی شناخته ایم این است که او برای هدف تحقق اصلاحات تلاش می کند. نماد او هم در تبلیغات انتخابات کلید بود. امیدواریم این کلید همانی باشد که بخواهد بسیاری از پرونده ها و مسائل مربوط به ایران، کشورهای منطقه و جهان را حل کند.
معاون وزیر خارجه کویت در پاسخ به سؤالی درباره پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران و نگرانی کشورهای جنوب خلیج فارس درباره پرونده هسته ای ایران گفت: تماس ها با برادران در ایران ادامه دارد. پرونده هسته ای ایران از جمله آن مسائلی است که با کلید آقای روحانی، گشایش در آن ایجاد خواهد شد.
قبل از این امیر کویت و ولیعهد این کشور با صدور پیام های جداگانه ای خطاب به حسن روحانی، پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفتند. علاوه بر مقامات ارشد کویت، تمامی سران کشورهای جنوب خلیج فارس پیروزی روحانی را تبریک گفتند.
همچنین خبرهای مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ایران و پیروزی روحانی بازتاب گسترده ای در مطبوعات کویت داشت و فضای مثبتی را ایجاد کرده بود.
ایران و کویت هم اکنون بر سر امنیت نیروگاه اتمی بوشهر، موضع گیری های مقامات ارشد سیاسی نظامی ایران علیه کویت، وضعیت میدان نفتی مشترک آرش (الدره) اختلاف نظر دارد.


برچسب‌ها: کویت, روحانی, ریاست جمهوری, ایران, خلیج فارس
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۲ساعت 22:9  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
دادگاه عالی کویت دستور انحلال مجلس این کشور را صادر و خواستار برگزاری انتخابات جدید شد.

دادگاه عالی کویت دستور انحلال مجلس این کشور را صادر کرد و برگزاری انتخابات جدید در این کشور حاشیه خلیج فارس را خواستار شد.

این در حالی است که کویت شاهد ناآرامی‌ و اعتراض‌های گسترده‌ ضد دولتی بوده و همواره اخبار مختلفی از درگیری میان فعالان سیاسی و نیروهای امنیتی این کشور منتشر شده است.

دولت کویت تعداد زیادی از مردم را به بهانه اعتراض و توهین به امیر این کشور به زندان محکوم کرده است.


برچسب‌ها: مجلس, کویت, دادگاه عالی, انحلال, دولت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۹۲ساعت 17:7  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
دادگاهی در کویت برای یک شهروند این کشور به اتهام تلاش برای براندازی نظام و اهانت به امیر آن یازده سال زندان صادر کرد.

به گزارش پایگاه الشرق الاوسط، دادگاه بدوی در کویت یک شهروند این کشور را به اتهام نوشتن عباراتی علیه امیر این کشور و دعوت و تلاش برای براندازی نظام به یازده سال زندان محکوم کرد.

منابع آگاه اعلام کردند: به سبب اتهام براندازی علیه هدی العجمی، وی به پنج سال زندان و به اتهام اهانت به امیر کویت به پنج سال و به اتهام به کارگیری ناروا از وسایل ارتباطی وانتشار مطالبی علیه نظام به یکسال زندان محکوم شد.
کلیه فعالین حقوق بشر از رویکرد دوگانه سازمان های بین المللی و در راس آن اتحادیه اروپا و آمریکا نسبت به مسایل حقوق بشری انتقاد دارند . در طول تاریخ تاسیس کشور کویت ، اتحادیه اروپا و آمریکا هیچ گونه واکنشی نسبت به مسایل حقوق بشری در کویت نداشته اند .


برچسب‌ها: شرق الاوسط, شهروند, امیر کویت, زندان, نظام
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۲ساعت 1:59  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
معاون وزیر خارجه کویت در اظهاراتی بر مخالفت کشورش با هرگونه دخالت ایران در امور داخلی بحرین تاکید کرد.
 
به نقل از روزنامه الوطن کویت، "خالد جارالله" افزود: کویت برای مقابله با تهدیدات و دخالت های خارجی در بحرین از دولت این کشور حمایت می کند. امنیت بحرین، امنیت کویت است. امنیت کشورهای عربی خلیج فارس مشترک است.
معاون وزیر خارجه کویت این اظهارات را در نشست مطبوعاتی مشترکی با "الیستربرت" وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس مطرح کرد.
مقامات بحرینی بارها ادعای دخالت ایران در امور داخلی خود را مطرح و تهران را به حمایت از اعتراضات شیعیان این کشور متهم می کنند.
دیگر کشورهای عربی ساحلی خلیج فارس نیز همواره حمایت خود را از بحرین درباره این مسئله مطرح می کنند اما دولت ایران به صورت جدی بارها این اتهام زنی را تکذیب می کند.
کویت نیز پیش از این خود مدعی دخالت ایران شده و اتهامات نادرست و بی اساسی را علیه کشورمان مطرح کرده بود؛ یک دادگاه کویتی نیز چندی قبل یک شهروند ایرانی را به اتهام جاسوسی، محکوم کرده بود.
وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس نیز در پاسخ به سوالی درباره پرونده هسته ای ایران گفت: درباره نگرانی ها در مورد پرونده هسته ای ایران  و نیز لزوم وجود راه حل سیاسی برای این مسئله که نیازمند پاسخ ایران به جامعه بین الملل است، با طرف کویتی صحبت کردیم.
وی افزود: فشارهای زیادی علیه ایران برای دست کشیدن از برنامه هسته ای اش وجود دارد از سوی دیگر مذاکراتی با هدف حل مسالمت آمیز این مسئله نیز وجود دارد.
این مقام ارشد انگلیس اضافه کرد: اما مسئله ای مهم این است که ایران باید تاسیسات اتمی خود را برای بازرسی و بررسی با هدف شناخت دقیق وضعیت این برنامه باز کند.
تهران بارها بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود و همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده است.


برچسب‌ها: کویت, بحرین, ایران, دخالت, روابط بین الملل
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۲ساعت 14:46  توسط یک ایرانی مقیم کویت | 
 
صفحه نخست
درباره ما
رایانامه
آرشیو
لینکستان اخبار ایسکنا
نکته ای کوتاه
اخبار کویت و ایرانیان مقیم کشور کویت
کُویت کشوری کوچک در خاورمیانه است که در میان عراق ، عربستان سعودی و آبهای خلیج فارس واقع شده‌است . پایتخت این کشور شهر کویت می‌باشد.

پیوندهای روزانه
بوسه حجت الاسلام امرودی بر دستان پدر شهید فهمیده عکس هفته فضای مجازی
راه اندازی سرویس بین الملل فضای مجازی
اقدامی خیرخواهانه یا منطبق با منافع ملی آمریکا ؟
پایگاه خبری فضای مجازی ایران
برنامه عربستان سعودی برای لشکرکشی به کویت
مجلس کویت شبانه اشغال شد + تصاویر
القاء القبض على كويتيين اثنين بتهمة التجسس في مدينة آبادان الايرانية
دو جاسوس کویتی درآبادان دستگیرشدند
ابراز تاسف مهمانپرست از اظهارات خلاف واقع وزير خارجه كويت
استاندار گيلان سفير ايران در كويت ‌شد
آرشیو پیوندهای روزانه
آرشیو زمانی
فروردین ۱۳۹۴
اسفند ۱۳۹۳
بهمن ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
مهر ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
آرشيو
آرشیو موضوعی
علمي
سیاسی
اجتماعی
اقتصادی
فرهنگی
ورزشی
مصاحبه
گزارش تصویری
گزارش / خبری
ایرانیان مقیم کویت
مدیریت سایت
مدارس
مسایل داخلی کویت
روابط بین الملل
نفت و انرژی
نظامی ، امنیتی
مذهبی
میراث فرهنگی
حمل و نقل
مواد مخدر
حقوق بشر
جنائی
پزشکی
ایرانشناسی
برچسب‌ها
کویت (179)
ایران (46)
امیر کویت (22)
پارلمان (18)
خلیج فارس (15)
دولت (14)
نفت (14)
تروریست (10)
آمریکا (10)
زندان (10)
مجلس الامه (10)
اعتراض (9)
انتخابات (8)
بازداشت (8)
سوریه (7)
مردم (7)
عراق (7)
سفارت (6)
مجلس (6)
تهران (6)
نویسندگان
یک ایرانی مقیم کویت
دبیر سیاسی
مرتضی کریمی - پشتیبان سایت
معاونت اطلاع رسانی
پیوندها
نظام آموزشی کویت
پایگاه مردمی قدس
***اخبار ایران و جهان***
ایران در سال 1357
جونقان
كوه شب رويدر
آفتاب لاگ
دفتر مقـام معظم رهبری
سایت ریــاست جمهوری
گزیده های خبری ایسکنا
شـــــهردار قـــالـــیبـــــاف
وطـــن نام تو نــام نامداران
*سایت های دولتی کشور کویت*
شهرداری کویت
وزارت نفت کویت
وزارت کشور کویت
وزارت خارجه کویت
وزارت مخابرات کویت
وزارت بهداشت کویت
وزارت آب و برق کویت
وزارت آموزش و پرورش کویت
خدمات دولت الکترونیک کویت
زمان حرکت هواپیماها در کویت
وزارت آموزش عالی دولت کویت
وزارت اوقاف و امور اسلامی کویت
بورس و نقل و انتقالات مالی کویت
وزارت کار و امور اجتماعی کــــویت
وزارت بازرگانی و امور صنایع کویت
سیستم وبلاگ نویسی قدس بلاگ
انجمن اینترنتی وابسته قدس
پایگاه خبری فضای مجازی ایران
اتحادیه بین المللی سازمان های مدافع حقوق ملت فلسطین
مجمع فرهنگی پژوهشی مذهبی جونقانی های مقیم استان اصفهان
Assembly cultural, Research and Religious jonaghanian esfahan province biding
ضد ایرانی ترین نماینده پارلمان کویتی ، اصفهانی الاصل است!
پایگاه خبری فضای مجازی ایران
خیرین بهزیستی ، سرپرستی ایتام
پایگاه اطلاع رسانی فضای مجازی ایران
 

 RSS

POWERED BY
ایرانیان مقیم کویت

هر دینار کویتی  مورخ یکشنبه 25 مردادماه 1393 معادل :

فروش آزاد    =    110500 ریال